Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud pravomocně zprostil Nečesaného viny z pokusu o vraždu kadeřnice

Česko

  10:25aktualizováno  14:19
Praha - Pražský vrchní soud ve středu pravomocně zprostil Lukáše Nečesaného viny z pokusu o vraždu kadeřnice. Případ se stal před šesti lety, královéhradecký krajský soud postupně vynesl pět rozsudků. Mladík nejprve dvakrát skončil ve vězení, kde si odpykal celkem dva roky. Na svobodu se pokaždé dostal díky zásahu Nejvyššího soudu, který poté nařídil výměnu krajského soudního senátu. Ten pak Nečesaného dvakrát osvobodil, s čímž vrchní soud původně nesouhlasil.

Lukáš Nečesaný u pražského vrchního soudu, který 27. března 2019 znovu projednával případ pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku v roce 2013, v němž Nečesaný figuruje jako obžalovaný. foto: ČTK

Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička v jednací síni uvedl, že středeční rozhodnutí je špatné, ale že vzhledem k procesní situaci neměl lepší možnost. Řekl, že odvolání státní zástupkyně proti zprošťujícímu verdiktu zamítl, přestože její odvolací námitky byly oprávněné.

Lukáš Nečesaný (druhý zleva), jeho obhájce Oldřich Chudoba (uprostřed) a...
Lukáš Nečesaný u soudu.

„Za dané procesní situace nelze vinu obžalovaného prokázat. (...) Nemůžeme nutit soud prvního stupně k tomu, jakým způsobem má hodnotit důkazy. Navíc už jsme to jednou udělali a soud prvého stupně na naše výtky v podstatě nereagoval,“ podotkl soudce. Doplnil, že i kdyby krajský soud změnil své rozhodnutí, Nejvyšší soud by svůj názor na hodnocení důkazů nezměnil.

Nečesaný při odchodu ze soudní síně stručně řekl novinářům, že se nyní bude věnovat práci a rodině. Jeho advokát Oldřich Chudoba uvedl, že délka soudního řízení byla neúnosná. „Z pozice trvání procesu je dobře, že už to skončilo a že je to definitivní rozhodnutí. Znamená to konec této etapy - musíme počkat na to, jestli bude ze strany státního zastupitelství ještě podáno dovolání,“ poznamenal. Případnou žádost o odškodnění od státu za dobu strávenou ve vězení prý s klientem zatím neprobíral. „To vůbec není na pořadu dne, řešili jsme úplně jiné otázky,“ uzavřel.

Případné dovolání k Nejvyššímu soudu může v Nečesaného neprospěch podat jen nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Dovolání podává buď z vlastní iniciativy, nebo na základě podnětu od podřízených státních zastupitelství, nebo například od zástupců poškozených,“ popsal v obecné rovině mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Pro představu, loni instituce obdržela 166 takových návrhů a dovolání podala ve sto případech. Jejich úspěšnost je zatím 69%, Nejvyšší soud ale doposud nerozhodl o všech.

Kadeřnici měl udeřit polenem a ukrást jí 10 tisíc

 • 21. 2. 2013 - Pachatel šestkrát udeřil polenem do hlavy kadeřnici, následně jí ukradl doklady a přes 10 000 korun.
 • 7. 3. 2013 - Policie z činu obvinila studenta gymnázia Lukáše Nečesaného. Soud ho poslal do vazby.
 • 9. 1. 2014 - Soud poslal Nečesaného na 16 let do vězení, podle obžaloby proti němu svědčila řada stop a výpovědí svědků včetně poškozené.
 • 23. 6. 2014 - Soud snížil Nečesanému trest na 13 let.
 • 20. 5. 2015 - Nejvyšší soud zrušil Nečesanému trest 13 let za pokus o vraždu pro nedostatek důkazů.
 • 2. 9. 2015 - Kadeřnice u soudu uvedla, že jako útočníka Nečesaného poznala.
 • 24. 2. 2016 - Znalec u soudu uvedl, že kadeřnice si nemůže útok vybavovat zcela přesně, po úrazu má poruchy paměti.
 • 1. 4. 2016 - Krajský soud poslal Nečesaného na 13 let do vězení.
 • 31. 8. 2016 - Odvolací senát pražského vrchního soudu pravomocně rozhodl, že Nečesaný si odpyká 13 let ve vězení.
 • 18. 4. 2017 - NS podruhé zrušil rozsudek. Kauzu vrátil krajskému soudu a novému soudci.
 • 20. 11. 2017 - Soud napočtvrté zprostil Nečesaného obžaloby.
 • 27. 4. 2018 - Nečesaný podal stížnost k Ústavnímu soudu, ve které se domáhá práva na spravedlivý proces.
 • 27. 3. 2019 - Soud pravomocně zprostil Nečesaného viny.

Obžaloba tvrdila, že někdejší dvacetiletý student gymnázia Nečesaný v únoru 2013 v Hořicích na Jičínsku několikrát udeřil tamní kadeřnici do hlavy polenem a sebral jí přes 10 000 korun. Žena nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později jej však označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti. Policie nyní musí útok dále vyšetřovat, vzhledem k rozsudku je totiž pachatel neznámý a případ je stále otevřený.

„Problémem této věci není, že by byl nedostatek důkazů, ale jejich hodnocení. Máme za to, že v přípravném řízení bylo shromážděno dostatečné množství důkazů, které by v jiné trestní věci pro uznání viny bohatě postačovaly,“ konstatoval ve středu Lněnička, který se na vrchním soudu případům vražd dlouhodobě věnuje.

Krajský soud Nečesaného nejprve dvakrát potrestal 16 lety vězení, vrchní soud mu trest snížil na 13 let. Nečesaný strávil za mřížemi 1,5 roku, poté se po zásahu Nejvyššího soudu dostal na svobodu. Přispěla k tomu stížnost pro porušení zákona, kterou v mladíkův prospěch podala tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Její krok ve středu Lněnička zkritizoval. „Postup ministryně byl poměrně nestandardní. Nevyžádala si spis a rozhodla pouze na základě informací, které měla od obhájců obžalovaného,“ podotkl soudce.

Po nových verdiktech se Nečesaný do vězení na půl roku vrátil, pak se ale znovu dočkal propuštění a výměny senátu.

Vrchní soud s osvobozením mladíka dlouhodobě nesouhlasil. Poslední zprošťující verdikt původně zrušil v neveřejném zasedání už loni v listopadu a nařídil druhou výměnu krajského soudního senátu. S tímto postupem se ovšem neztotožnil Ústavní soud, který v něm viděl porušení práva na spravedlivý proces a na zákonného soudce. Vrchní soud tak nyní musel veřejně rozhodovat znovu.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat