Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Soud přijal Rathův slib, že neuteče a povede řádný život

Evropa

  9:10aktualizováno  11:47
PRAHA - Vrchní soud v Praze přijal od exposlance Davida Ratha obžalovaného z korupce při pondělním propuštění z vazby písemný slib a nařídil mu odevzdat cestovní doklady. Rath se také musí přihlásit probačnímu úředníkovi. Soud naopak nepřijal záruky některých osobností, mezi nimiž byl například herec Jan Kačer a někdejší olympionik Robert Změlík.

David Rath před svým domem v Hostivici. foto: Dan Materna, MAFRA

Řekl to Rathův advokát Adam Černý, který dostal rozhodnutí soudu do datové schránky.Soud podle obhájce nahradil vazbu, v níž byl Rath 18 měsíců, přijetím písemného slibu.

ČTĚTE TAKÉ:

Je v něm například to, že Rath povede řádný život, nebude páchat trestnou činnost, vždy se dostaví na vyzvání úřadů a nebude mařit hlavní líčení. Musí se také zdržet činností souvisejících s výběrovými řízeními. Žalobce viní Ratha a dalších deset lidí právě z upravování zakázek ve Středočeském kraji, což údajně provázela korupce.

Záruky osobností soud neuznal

Podle Černého soud nepřijal záruky několika lidí za Rathovo chování. Byl mezi nimi herec Jan Kačer, který se také již několikrát přišel podívat na hlavní líčení. Podle něj byla Rathova vazba příliš dlouhá. Dalším byl například bývalý olympionik a desetibojař Robert Změlík, který je z Hostivic, kde Rath bydlí. Zaručit se chtěla také herečka a politička Taťána Fischerová a starosta Hostivic Jaroslav Kratochvíl.

Jmenování soudce, který propustil Ratha, je zpochybňováno

David Rath byl propuštěn z vazby po 18 měsících soudcem Josefem Hlaváčkem. Jmenování Hlaváčka do funkce se však už od rozpadu Československa zpochybňuje, píše server aktualne.cz. Podezření, že nebyl řádně jmenován se objevilo před dvěma lety. Týká se i dalších pěti kolegů. Potvrzuje to také fakt, že instituce, u kterých skládali slib, o tom nemají žádné dokumenty.

Rath se musí dostavit k probačnímu úředníkovi, který určí, jak často se bude úřadům hlásit. "Soud uložil omezení vycestování a povinnost odevzdat cestovní doklady," řekl Černý. Podle něj to měl Rath udělat do tří pracovních dnů od pondělního rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že se podmínky dozvěděl až nyní, musí pas odevzdat krajskému soudu, který kauzu projednává, co nejdřív. Doklady odevzdá prý v pátek.

Časová prodleva vznikla kvůli tomu, že dokument musel vrchní soud nejdřív poslat krajskému soudu, ten poté rozhodnutí rozeslal advokátům, státnímu zástupci a Rathovi. Exposlanec od svého propuštění z ruzyňské věznice v pondělí podle advokáta sice neměl stanovené žádné povinnosti, nicméně se "dobrovolně podřídil tomu, co očekával, že mu soud nařídí".

Obžaloba označuje jako organizátory korupce Rathovu dlouholetou známou a bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího přítele, exposlance a někdejšího šéfa středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petra Kotta. Rath údajně o všem věděl jako hejtman a dělil se o úplatky. Trojice lékařů vinu odmítá.

Kauza Davida Ratha

Kriminalisté Ratha zadrželi loni v polovině května u domu Pancové v Rudné u Prahy, když odcházel ze společné schůzky, na které byl také Kott. V rukou nesl kartonovou krabici a tvrdil, že je v ní víno. Ukázalo se ale, že byla plná bankovek. Podle žalobce Patera Jiráta to byl úplatek. Rath od začátku tvrdí, že o penězích nevěděl a situaci si neumí vysvětlit. Při hlavním líčení, které začalo počátkem srpna, ale naznačil, že peníze se mohly týkat krajských voleb. O prvním dnu Rathova procesu čtěte ZDE.

Domněnku zopakoval také v rozhovoru v dnešním vydání Hospodářských novin, kterým řekl, že ČSSD i ostatní strany dříve spoléhaly i na peníze mimo stranické účetnictví. Některé firmy podle něj posílají sponzorské dary na účet, jiné ale nechtějí, aby se o nich vědělo, protože spolupracují i s konkurenčními stranami. U těchto financí nelze dohledat jejich původ, což není legální. Rath ale tvrdí, že takové peníze nikdy nepřebíral. Nicméně Pancová s Kottem se prý na shánění peněz na volby zřejmě podíleli a údajně se mohlo stát, že mu chtěli udělat radost.

Hlavní líčení v kauze pokračuje v prosinci. Žalobce viní 11 lidí z ovlivňování zakázek, na které přispívala Evropská unie. Týkaly se prý opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a dále modernizace několika krajských nemocnic. Tendry údajně vyhrávaly předem domluvené firmy. Kromě Ratha, Pancové a Kotta jsou obžalováni šéfové a manažeři firem. Ve vazbě zůstává Kott, Pancovou soud v září pustil na svobodu. Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení.

ČASOVÁ OSA

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...