Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Soud přiznal úřednici Hendrichové z kauzy Promopro dalších 390 000 od státu

Česko

  11:01
PRAHA - Soud přiznal Janě Hendrichové, bývalé vedoucí sekce pro předsednictví ČR v Radě EU, dalších 390 000 korun jako odškodné za nemajetkovou újmu způsobenou nezákonným trestním stíháním v kauze Promopro. Částku má úřednici doplatit ministerstvo spravedlnosti, které ženu původně odškodnilo omluvou a 180 000 korunami. Úterní verdikt není pravomocný.

Na snímku je obžalovaná náměstkyně někdejšího místopředsedy vlády Alexandra Vondry a Jana Hendrichová. foto: MAFRA - Michal Šula

„Bylo zasaženo do práva žalobkyně na soukromý život, do její cti a dobré pověsti. Svůj profesní život věnovala službě státu od roku 1990, její nadřízení ji hodnotili jako slušnou, pečlivou a zemi oddanou úřednici. Pro takového člověka musí být vedení trestního řízení zvlášť velkou psychickou zátěží,“ konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Markéta Jirásková.

Podíl na protahování kauzy Promopro měli státní zástupci, míní Vondra

Doplnila, že Hendrichová byla kvůli obvinění odvolána z prestižního místa a snížil se jí příjem, což se promítne i do jejího starobního důchodu. „Takový závěr své profesní kariéry si oddaná úřednice jistě nepředstavovala,“ poznamenala soudkyně.

Hendrichová, která nyní pracuje jako řadová zaměstnankyně na ministerstvu financí, uspěla se svou žalobou jen částečně - domáhala se celkem 770 000 Kč. Soud vyšel z toho, že částky přiznané v obdobných případech se pohybují v rozmezí 5000 až 16 000 korun za měsíc trestního stíhání. Úřednici přidělil zhruba 10 000 Kč měsíčně.

Žena čelila obvinění od roku 2012, a to za údajné nedůvodné upřednostnění firmy Promopro při zajištění audiovizuální techniky na akcích českého předsednictví. Hrozilo jí až desetileté vězení a povinnost nahradit vysokou škodu. Pravomocný osvobozující verdikt si vyslechla v lednu 2017. Soudy tehdy konstatovaly, že v kauze představovala obětního beránka.

Společně s Hendrichovou byli v kauze Promopro obviněni ještě dva další vysoce postavení úředníci, kteří se rovněž dočkali zproštění viny. Sedm obžalovaných podnikatelů naopak justice poslala do vězení. Nejpřísnější devítileté tresty dostali někdejší šéf Promopra Jaroslav Veselý a jednatel hlavní subdodavatelské firmy Vlastimil Maxa. Touto větví případu se nyní zabývá Nejvyšší soud, ke kterému se podnikatelé dovolali.

Za chyby státu v trestních řízeních loni ministerstvo spravedlnosti proplatilo přes 110 milionů korun odškodného mimosoudně a dalších 65 milionů na základě následných rozhodnutí soudů. Průměrné mimosoudní odškodné činilo loni 79 000, soudní pak 144 000 korun.

Autor: