3. června 2017 9:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud projedná brutální vraždu bezdomovce, mladíkům hrozí maximálně 10 let vězení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: MAFRA - Jiří Meixner

ÚSTÍ NAD LABEM Ústecký krajský soud na konci června projedná loňskou brutální vraždu bezdomovce, ze které jsou obžalováni dva mladiství. Podle obžaloby dva mladíci útočili na lidi bez domova už dříve. Hrozí jim maximálně deset let vězení.

Soud nařídil hlavní líčení zatím na čtyři dny. Zda vynese rozsudek, není jasné. Ze zákona je jednání ve věci mladistvých neveřejné, veřejnosti bude přístupné jen vynesení rozsudku.

Pětačtyřicetiletý muž bez domova zemřel loni v září v zahradní chatce ve čtvrti Střekov, kde přebýval. Podle obžaloby, kterou má k dispozici, na něj mladíci útočili desítky minut. Nejprve na něj hodili zapálené noviny. Později muže, který ležel na zemi, kopali do hlavy a hrudníku, následně si přinesli dřevěné desky, kterými ho bili tak silně, až se zlomily.

„I přes nářek a prosby poškozeného, ať svého jednání zanechají, i nadále v kopech, úderech a kopání do hlavy a horní části těla poškozeného pokračovali,“ popisuje státní zástupce v obžalobě. Muže bili minimálně 20 minut, do doby, než ztratil vědomí. Oběť zemřela v důsledku otoku mozku. Brutální bití mělo za následek i řadu dalších zranění včetně zlomenin.

Maximální sazba pro mladistvé je 10 let

Podle obžaloby nešlo o ojedinělý útok. Už o tři měsíce dříve podle obžaloby zaútočili na spící ženu bez domova, která přespávala v garáži. Na spící ženu zaútočili dřevěnými částmi křesla a způsobili jí vážné poranění hlavy. Jeden z obžalovaných společně s jinými kamarády podle žalobce na jaře útočil na dalšího bezdomovce.

Házel na něj kameny a štěrk. Nakonec po muži vrhli asi desetikilogramový kus betonu. Vážně ho nezranil jen díky tomu, že oběť se schovala za starou pneumatiku. „S ohledem na dosud provedené důkazy lze konstatovat, že se pro mladistvé jednalo o jistý druh odreagování a zábavy,“ řekl už dříve dozorující státní zástupce Jan Veselý.

Oba mladiství jsou obžalováni za ublížení na zdraví a vraždu v nejpřísnějším odstavci zákona. Hrozí za ni až výjimečný trest, v případě mladistvých je ale maximální sazba deset let.

ČTK
  • 3Diskuse