Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud projednává případ vraždy dvou mužů v kotelně v Kroměříži. Obžalovanému hrozí až výjimečný trest

Obžalovaný Miroslav Gašpar v síni zlínské pobočky Krajského soudu Brno, který... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaný Miroslav Gašpar v síni zlínské pobočky Krajského soudu Brno, který... | foto: ČTK

Zlín Zlínský krajský soud ve středu začal projednávat loňský případ vraždy dvou mužů a pokusu o vraždu ženy v bývalé kotelně v Kroměříži. Podle obžaloby vylil Miroslav Gašpar spolu s neznámým komplicem na dva spící muže benzin a následně je zapálil. Oba při požáru zemřeli, žena ležící opodál utrpěla zranění. Obžalovanému, jenž je ve vazbě, hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Vinu Gašpar popřel.

Pachatelé podle obžaloby požadovali po dvojici bezdomovců splacení dluhů. Když neuspěli, koupili na čerpací stanici do plastových lahví nejméně šest litrů benzinu. Se záměrem oba údajné dlužníky zabít podle státního zástupce Petra Matouška vnikli loni 7. dubna okolo 03:00 do budovy bývalé kotelny na sídlišti Zachar. Spící muže a věci kolem nich podle spisu polili benzinem a zapálili, byť blízko ležela ještě žena. Vzápětí utekli. „Pokud navrhneme, aby byl obžalovaný uznán vinným, navrhneme uložení výjimečného trestu v rozmezí 20 a 21 let. Tento trest by byl souhrnný k jeho předchozím odsouzením,“ řekl novinářům Matoušek.

Sedmačtyřicetiletý Gašpar u soudu připustil, že do bývalé kotelny chodíval a někdy v ní i přespával. Odmítl ale, že by na známé zaútočil. Řekl, že s muži vycházel dobře. „Věřím tomu, že ten trestný čin jsem nespáchal. Nezapálil jsem je. Nebyl jsem tam. Nevím, kde jsem v tu dobu byl, když tam vznikl požár,“ řekl soudu Gašpar. O požáru se prý dozvěděl od známého až později.

Obžalovaný Miroslav Gašpar v síni zlínské pobočky Krajského soudu Brno, který...
Obžalovaný Miroslav Gašpar v síni zlínské pobočky Krajského soudu Brno, který...

V přípravném řízení ale Gašpar uvedl, že spící muže v budově polil benzinem jeho společník, kterého zná jen od vidění. Vyšetřovatelům řekl, že sám vylil benzin pouze na stůl a matraci, kde spala žena. Při vazebním zasedání uvedl, že v době požáru byl pod vlivem alkoholu a prášků.

Proti Gašparovi vypovídal svědek, s nímž se obžalovaný potkal ve vazební věznici v Olomouci. Uvedl, že se mu Gašpar přiznal k tomu, že jednoho muže v kotelně ubodal a druhého zapálil. Připustil však také, že oznámením údajného Gašparova doznání chtěl pro sebe získat podmínečné propuštění z vězení.

U soudu zazněla i čtená výpověď při požáru zraněné ženy, která před zahájením hlavního líčení zemřela. Na policii uvedla, že ji vzbudil dým a oba muži, kteří byli v budově s ní, v tu chvíli spali. „Nesnažila jsem se je probudit, snažila jsem se zachránit,“ řekla vyšetřovatelům. V kotelně se podle ní svítilo svíčkami.

Zasahující hasiči našli v objektu ve Francouzské ulici dvě těla mužů bez známek života. V té době jim bylo 53 a 41 let. Tehdy devětapadesátileté ženě se podařilo z hořící budovy uniknout, s podrážděnými dýchacími cestami skončila v nemocnici. Kromě dvojnásobné vraždy a pokusu o vraždu je Gašpar obžalovaný z poškození cizí věci. Druhého pachatele zmíněného v obžalobě se policii podle Matouška ani přes maximální úsilí vypátrat nepodařilo. „Spolupráce se svědky byla v tomto případě problematická, takže bohužel,“ řekl žalobce. Hlavní líčení bude pokračovat 14. října.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...