Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud projednával žalobu exposlance Fuksy. Chce čtyři miliony i zelený diář

Česko

  19:01
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 2 projednával žalobu exposlance za ODS Ivana Fuksy, jenž po státu požaduje čtyřmilionové odškodné za trestní stíhání v kauze takzvaných trafik. Fuksa předložil desítky důkazů o údajné nemajetkové újmě, kterou mu prý obvinění ze zneužití pravomoci způsobilo. Mimo jiné šlo o novinové články nejen v češtině, ale i v polštině, ruštině a švédštině. Stěžuje si i na to, že mu policie nevrátila důležitý diář.

Exposlanec Ivan Fuksa předloni strávil stejně jako další exposlanci za ODS Petr Tluchoř a Marek Šnajdr měsíc ve vazbě kvůli obvinění, že si nechal slíbit lukrativní post ve státní firmě výměnou za složení poslaneckého mandátu. foto:  Petr Topič, MAFRA

Fuksa předloni strávil stejně jako další bývalí poslanci za ODS Petr Tluchoř a Marek Šnajdr měsíc ve vazbě kvůli obvinění, že si nechal slíbit lukrativní post ve státní firmě výměnou za složení poslaneckého mandátu.

Jejich trestní stíhání zastavil nejvyšší státní zástupce poté, co Nejvyšší soud dospěl k závěru, že muži jsou kvůli poslanecké indemnitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a že je tedy trestně stíhat nelze.

Obvodní soud pro Prahu 2 se bude zabývat žalobou exposlance Ivana Fuksy, který...

Všichni tři se následně obrátili na ministerstvo spravedlnosti s žádostí o odškodnění. Úřad loni jejich nároky odmítl s tím, že právo na náhradu škody nemá ten, jehož trestní stíhání bylo zastaveno jen proto, že není za spáchaný trestný čin trestně odpovědný. Trojice poté podala žaloby na stát.

Fuksa chce zpátky zelený diář

  • Někdejší ministr zemědělství Fuksa byl poslancem od května 2010 do listopadu 2012. Tehdy společně s několika dalšími „rebely“ z ODS kritizoval vládní daňový balíček, jehož schválení premiér Petr Nečas (ODS) spojil s vyslovením důvěry vládě. Následně se Fuksa poslaneckého mandátu vzdal, balíček byl poté schválen. Od ledna 2013 se Fuksa stal vrchním ředitelem Českého Aeroholdingu.
  • V případu údajných trafik jsou dále obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček.
  • Kauzy kolem Nagyové vedly v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS.

Zatímco Šnajdr v prosinci projevil ochotu ke smíru s ministerstvem pod podmínkou, že se mu stát nebo státní zastupitelství veřejně omluví, Fuksa na soudním rozhodnutí ohledně odškodného trvá. Prostřednictvím svého právníka Tomáše Gřivny si stěžoval i na to, že mu policisté nevrátili zelený diář s poznámkami osobního charakteru. K prokázání toho, jak moc byly důležité, dokonce Fuksa navrhl účastnický výslech své manželky. Soudce se zatím nevyjádřil, zda na návrh přistoupí.

U soudu také zazněl lékařský posudek, podle nějž Fuksa za prvních deset dní ve vazbě zhubl několik kilogramů a obviněním byla narušena jeho víra ve spravedlnost. Venku prý má pocit, že může být sledován, a vadí mu, že je středem pozornosti. Má pokleslou náladu a nic ho nebaví, konstatoval nemocniční lékař, který exposlanci předepsal antidepresiva.

Soud projedná Fuksovu žádost o odškodění za trestní stíhání.

Veřejné projednání žaloby, na které se přišel podívat i Tluchořův advokát Marek Nespala, bude pokračovat 16. února, kdy soud možná vyslechne samotného Fuksu. Právník Gřivna navíc musí doložit, proč některé úkony právní služby účtuje jako „mimořádné obtížné“ či „časově náročné“.

Aktéři kauzy Nagyová: (vlevo) Ivan Fuksa, Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, (vpravo)...

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...