12. června 2017 9:50, aktualizováno  11:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud propustil z vazby Šrytra obžalovaného z vraždy bosse podsvětí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Pavel Šrytr (vpravo) se v roce 2007 ocitl u soudu, který řešil úplatkářství.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Šrytr (vpravo) se v roce 2007 ocitl u soudu, který řešil úplatkářství.... | foto: Jan Strouhal, MAFRA

PRAHA Krajský soud v Praze propustil z vazby Pavla Šrytra, který je obžalován z vraždy jednoho z šéfů českého podsvětí 90. let Antonína Běly. ČTK to řekla mluvčí soudu Pavlína Bočková. Šrytr musel složit peněžitou záruku přes jeden milion korun, odevzdat cestovní pas a slíbit, že se nebude vyhýbat stíhání. Bude na něj také dohlížet probační úředník. Bělu v roce 1996 zastřelilo ozbrojené komando v jeho domě v Úvalech u Prahy. Policie loni na jaře na základě nových informací zadržela Šrytra, který byl od té doby ve vazbě. Obžalovaný ale vinu na vraždě odmítá.

Spolu s ním čelí obžalobě i Ján Kaco, který byl z vazby propuštěn už dříve. Kaco stejně jako Šrytr tvrdí, že v době vraždy byl na Slovensku. Podle nich na vraždě mohli mít zájem příbuzní Běly, jeho nejbližší okolí nebo arménská mafie, která podle nich pro Bělu pracovala. Obžalovaným hrozí až 15 let vězení nebo výjimečný trest.

Šrytr byl ve vazbě od loňského března, tedy 15 měsíců. Soudy se obávaly možnosti, že by utekl nebo ovlivňoval svědky. Bočková dnes ČTK řekla, že důvody pro ponechání Šrytra ve vazbě oslabily například délkou jejího trvání a pokračujícím soudním procesem, při němž byla vyslechnuta většina svědků. Soud Šrytra z vazby pustil už letos v dubnu. Rozhodnutí ale po stížnosti žalobců zrušil vrchní soud. Nyní státní zástupkyně stížnost nepodala. Šrytr se o propuštění dozvěděl dnes ráno před začátkem soudního jednání, kam ho ještě přivedli maskovaní a ozbrojení členové vězeňské eskorty. Jednací síň opustil bez pout a zmírnila se také bezpečnostní opatření. Šrytr se později z dnešního jednání omluvil.

Náhrobek Antonína a Marcela Bělových.

Náhrobek Antonína a Marcela Bělových.

Advokáta Karolína Babáková ČTK řekla, že Šrytr má zázemí, rodinu a bude o něj dobře postaráno. „Měl být venku dávno. Pro něj se nic nemění, ještě nemá dobojováno,“ uvedla Babáková. Dodala, že podle jejího názoru nikdy nebyly důvody pro umístění Šrytra do vazby. „Ta délka vazby mi přijde u nevinného člověka naprosto zrůdná,“ řekla Babáková.

Od vraždy v dubnu uplynulo 21 let. Maskované komando mělo nejméně pět lidí. Skupina vnikla v noci do Bělova domu. Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu. Státní zástupkyně Danuše Krejčová ČTK už dříve řekla, že podle tvrzení pozůstalých si pachatelé z domu po vraždě odnesli 12 milionů korun a šperky.

V médiích se krátce po vraždě Běly objevily informace, že za vraždou stál kontroverzní podnikatel František Mrázek, který byl zavražděn o deset let později. Běla mladší v květnu u soudu uvedl, že po vraždě s Mrázkem mluvil a ten mu řekl, že v případu „prsty“ nemá.

Šrytr potvrdil, že po odchodu od Běly začal pracovat pro Mrázka. Podle něj byly v 90. letech vztahy obou hlav podsvětí nejprve přátelské. Šrytr se domnívá, že si Mrázek Bělu najímal na „černou či násilnou práci“, později se nepohodli.

Policie případ objasnila loni, jen několik týdnů před jeho promlčením. Na objasnění případu se podílel speciální policejní tým Tempus, který v roce 2013 vznikl na policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz