Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rath zůstává ve vazbě. Kačer ani Fischerová by ho od útěku neodradili, míní soudce

Česko

  12:28aktualizováno  13:12
PRAHA - David Rath se ani napočtvrté nedostal na svobodu. Krajský soud neuznal jeho žádost o propuštění z vazby. Obává se, že by uprchl nebo se skrýval. Rath proti rozhodnutí může podat stížnost, jeho advokáti si ponechali lhůtu pro rozhodnutí.

Davida Ratha přivádějí policisté k soudu. foto: MAFRA :Tomáš Krist

Soudce Robert Pacovský argumentoval důkazy svědčícími v Rathův neprospěch - odposlechy, výpověd korunní svědkyně Ivany Salačové a videozáznam ze zatčení. "Je reálně ohrožen trestní sazbou od pěti do 12 let. Pokud by mu bylo prokázáno, co je mu kladeno za vinu, vzhledem k výši úplatku, rozsáhlosti trestné činnosti a počtu zapojených osob musíme konstatovat, že mu hrozí trest vysoký,"  uvedl Pacovský.

ČTĚTE TAKÉ:


Na svobodu se minulý týden dostala bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, rovněž obžalovaná v kauze Rath. I ona ve vazbě strávila přes 16 měsíců. Pacovský však zdůraznil, že její případ s tím Rathovým není totožný. "Hrozí mu vyšší trest, v případě doktorky Pancové soud rozhodoval ve chvíli, kdy naposledy bylo o její vazbě rozhodováno 10. června a uplynutý časový prostor byl podstatně výraznější," uvedl soudce.

S plynoucím časem podle něj důvody vazby slábnou. "Nicméně v tomto případě, za tohoto stavu a v této fázi trestního řízení má soud za to, že situace nedospěla do takového bodu, aby bylo možné vazbu nahradit," míní Pacovský.

Ten také smetl Rathův slib, že neuprchne, "S ohledem na rozsah, nebezpečnost a škodlivost trestné činnosti, která měla být páchána, slib nestačí," řekl. Nestačily mu ani záruky veřejně známých osobností:Táni Fischerové, Jana Kačera a Roberta Změlíka.


"Není pochyb, že záruku nabídli, jsou lidé s pozitivním společenským a osobním statutem, nicméně v této fázi trestního řízení není možno se s touto zárukou spokojit. Pokud by se rozhodl uprchnout, tyto osoby by nebyly způsobilé ho od toho odradit," argumentoval Pacovský.

Rath svoje propuštění obhajoval především tím, že jeho pobyt za mřížemi má špatný vliv na jeho dva syny, soud se také snažil obměkčit špatným zdravotním stavem otce. V případě propuštění sliboval, že ihned nastoupí do své ordinace v Hostivici a zároveň bude docházet k hlavnímu líčení u soudu. Strach z útěku nebo skrývání se označil jako iluzorní.  

Zamítnutí žádosti o propuštění naopak potěšilo státního zástupce Petra Jiráta, který obavy z Rathova útěku považuje za extrémní. "Nechtěl bych se dožít toho, aby lovci lebek hledali pana Ratha po světě stejně jako exposlance Wolfa," varoval. Rathovo jednání nebezpečností přirovnal k násilné trestné činnosti.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Advantage Consulting, s.r.o.
MASTER PLANNER (30 - 40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Mohlo by vás zajímat