Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
18. dubna 2017 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud pustil z vazby anarchistu Borla, podezřelého z pálení policejních aut

Lukáš Borl na demonstraci 1. května 2015. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Borl na demonstraci 1. května 2015. | foto: Youtube.comReprofoto

MOST Mostecký okresní soud ve čtvrtek po sedmi měsících propustil z vazby anarchistu Lukáše Borla. Údajný zakladatel Sítě revolučních buněk, která v roce 2014 spáchala žhářské útoky na policejní auta nebo mýtnou bránu, bude stíhaný na svobodě. Borl musel zaplatit kauci a zaručit se, že bude spolupracovat, zároveň nesmí opustit republiku.

Lukáš Borl byl ve vazbě kvůli obavám z útěku od 5. září loňského roku. Policie jej podezřívá ze založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod, vydírání a poškození cizí věci. Na základě těchto obvinění mu hrozí až deset let vězení. Obžaloba v Borlově případu dosud nepadla, na případný soud bude nyní čekat na svobodě.

„Obviněný již není vazebně stíhán, vyšetřování stále probíhá,“ sdělil na dotaz serveru Lidovky.cz mostecký státní zástupce Václav Richter. „Pustili ho, protože pominuly důvody vazby. Soud rozhodoval o jejím prodloužení, ale nevyhověl mu,“ přiblížil důvody propuštění Borlův advokát Pavel Uhl.

Jeho klient se podle něj musel zaručit, že bude spolupracovat na vyšetřování. „Také musel složit kauci, její výši ale nebudu komentovat,“ dodal Uhl s tím, že Borl se může volně pohybovat, nesmí však opustit republiku.

„Vazební důvody nadále trvají, avšak s ohledem na dobu, kterou již obviněný strávil ve vazbě a s ohledem na záruky, které byly soudu poskytnuty, bylo rozhodnuto o tom, že obviněný bude z vazby propuštěn,“ okomentovala rozhodnutí mosteckého soudu jeho mluvčí Jitka Neterdová.

Borl se skrýval před policií, která ho podezírá ze založení extremistické...

Anarchista Lukáš Borl.

Zapálená auta, posprejovaná věznice

Policie Lukáše Borla zadržela v Mostě v září 2016. Následně jej obvinila ze založení Sítě revolučních buněk a spoluúčasti na akcích spojených s touto organizací. Síť revolučních buněk se v minulosti přihlásila například ke žhářským útokům na auta policie a majitelů restaurace Řízkárna v Praze či na mýtnou bránu na dálnici D1.

Borl osobně se podle policie dopustil trestní činnosti několikrát. Vedle zapálení policejních aut měl například posprejovat zeď pražské vazební věznice v Ruzyni. Rovněž měl vydírat majitele Řízkárny, kterou kvůli nevyplácení mezd zaměstnancům kritizovali aktivisté sdružení Solidární síť.

Poprvé byl anarchista zadržen již na jaře roku 2015 v rámci policejní akce Fénix, během níž policie pátrala po skupině, jež měla údajně připravovat útoky na vlaky. Dohromady bylo tehdy zadrženo jedenáct lidí, obviněni nakonec byli jen čtyři, Borl byl propuštěn, neboť policii se mezi ním a údajnými útoky nepodařilo prokázat spojení. Kvůli podezření ze založení a podpory Sítě revolučních buněk po něm vyhlásila policie pátrání později, Borl se ale od konce roku 2015 skrýval.

rsaRobert Sattler, jhoJan Horák
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...