Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud řeší vinu za smrt diváka

Česko

Tragická nehoda při závodech – podle obžaloby měl prostor pro diváky vypadat jinak

OSTRAVA Pořadatelé automobilových závodů v Ostravě stanuli před soudem. Při klání jeden z diváků zemřel a další se těžce zranil, soud zjišťuje, zda nešťastnou událost mohli právě organizátoři ovlivnit.

Státní žalobce označil za nedostatečnou ochranu diváků a vytyčení pásma, do nějž diváci loňského Memoriálu Miroslava Fajkuse nesměli. Oba obžalovaní, ředitel závodu Adolf Fešárek a traťový komisař Josef Klanica, vinu popírají.

Havárie si vyžádala život dvaašedesátiletého diváka, další utrpěl těžká zranění. „Necítím se vinen,“ řekl Fešárek. „Byla to nešťastná náhoda,“ tvrdí také Klanica.

Fešárek se na začátku procesu nemohl rozhodnout, zda bude vypovídat. Původní záměr nevypovídat nakonec změnil. „Hlavní sportovní komisař vydal rozhodnutí, že je vše v pořádku a závod se může konat. Vyplývalo to z jeho pravomocí. Když bylo povolení vydáno, závod jsme rozjeli,“ řekl ředitel závodu, který ale nechtěl komentovat, zda se podílí na přípravě letošního ročníku memoriálu.

Závod 11. října loňského roku trval jen několik minut. Hned první auto na rovném úseku dostalo smyk a vjelo mezi diváky. Ti podle obžaloby stáli v nezabezpečeném místě v rozporu se směrnicí. „Obžalovaní připustili, že diváci stáli jen za páskou a pod úrovní vozovky,“ uvedl státní zástupce v obžalobě. Dodal, že diváci měli být rozhodně nad úrovní vozovky a chráněni svodidly. „Bylo to na rovném úseku. Nikdo to nemohl čekat. Byla to nešťastná náhoda. Lidí tam stálo více. Všichni stihli uskočit, dva ne,“ uvedl Klanica, který zóny pro diváky vypáskoval. K soudu přišel jako svědek i další zraněný muž Miroslav Ferik, který stále chodí o berlích a stále se léčí.

Na rozdíl od pořadatelů přitom před soudem nestojí šestnáctiletý řidič vozidla, které havárii způsobilo. Ten původně uváděl, že se mu zablokovala náprava, policejní experti se ale nakonec přiklonili k názoru, že dostal smyk a nezvládl při něm řízení. Mladík však měl možnost se závodů účastnit a sám podle všeho předpisy neporušil. Policisté proto již vloni v prosinci konstatovali, že stíhání závodníka nepředpokládají – podle nich sice najel do prostoru s diváky v rychlosti kolem 160 kilometrů za hodinu, ale jednalo se o závod na uzavřené trati. Za to, že tato trať splňovala předepsaná bezpečnostní pravidla, zodpovídali právě obžalovaní organizátoři závodu.

Právě to je argument, kvůli kterému čekají na verdikt soudu i pořadatelé dalších závodů. Je možné, že někteří z nich budou muset zásadním způsobem změnit přístup k pořádání podobných akcí, případně od nich zcela upustí. V poslední době totiž v České republice došlo k několika podobným tragédiím, kdy auto či motocykl při závodech vyjely mimo určenou trať a zranily, či dokonce zabily diváky.

Rozhodnutí o případném trestu pro organizátory memoriálu zatím nepadlo. Soud bude pokračovat v červnu, kdy mají před senát předstoupit další svědci.

***

Při závodech aut umírají diváci Ostravský případ není jediným, při němž došlo ke zranění nebo zabití diváka. * 23. 2. 2002: Jeden divák zemřel a další tři byli zraněni při automobilové soutěži Rallye šou Blovice. Řidič vozu Toyota Corolla na zablácené vozovce nezvládl řízení. * 18. 5. 2002: Při Rallye Český Krumlov havárie posádky D. Komárek a Z. Roupec způsobila zranění sedmi diváků, z toho dvou těžce. * 6. 12. 2003: Při Pražském rallyesprintu havaroval na mokré vozovce závodník David Komárek. Vjel do diváků. Jeden utrpěl zlomeninu bérce. * 2. 7. 2005: Během Rallye Bohemia byli při vážné nehodě zraněni čtyři lidé, dvanáctiletá dívka byla v ohrožení života. Norský závodník Anders Kjear v rychlostní zkoušce nezvládl ostrou zatáčku. * 9. 9. 2006: Těhotnou ženu těžce zranilo kvůli technické závadě auto na závodě veteránů Zbraslav–Jíloviště. Žena po nehodě o dítě přišla. * 18. 6. 2007: Smrtelným zraněním dvaašedesátiletého muže skončily motocyklové závody veteránů v Hořicích u Jičína. Autu se utrhlo kolo, a to diváka zasáhlo do hlavy. * 14. 11. 2008: Při rallye v Horním Hradišti u Plas najelo závodní auto do diváků. Šest lidí bylo zraněno, z toho dva velmi těžce. * 6. 12. 2008: Při Pražském rallyesprintu po nehodě polsko-britské posádky zemřel šestadvacetiletý muž, další divák podlehl zraněním. * 28. 3. 2009: Při Valašské rallye zemřeli po nehodě soutěžního vozu tři lidé. Ve vysoké rychlosti havaroval slovenský jezdec Lukáš Lapdavský, jeho mitsubishi opustilo trať a smetlo diváky.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...