27. května 2019 22:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud rozhodl o vrácení části zboží zabaveného growshopům včetně pomůcek pro pěstování

Marihuana - ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marihuana - ilustrační snímek | foto: Policie ČR

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 3 v pondělí pravomocně rozhodl o vrácení části zboží, které policie před pěti lety zabavila obchodům s pomůckami pro pěstitele konopí i dalších rostlin, takzvaným growshopům. Uvedl to server IHNED.cz. Vráceny mají být třeba běžné pomůcky a přípravky pro pěstování rostlin.

Zabavené naopak zůstanou katalogy a ceníky konopných semen či knihy zaměřené na pěstování konopí, ze kterého se vyrábí droga marihuana. O neoprávněnosti zabavení veškerého zboží growshopů rozhodl v dubnu Ústavní soud (ÚS).

Policie podnikla rozsáhlou razii proti growshopům v roce 2013. Reagovala tak na verdikt Nejvyššího soudu zdůrazňující společenskou škodlivost těchto míst, kde zákazník dostane semena konopí, potřeby, propagační materiály i rady potřebné pro pěstování konopí a následnou výrobu marihuany. Postupně pak bylo potrestáno několik desítek lidí, většinou podmínečně. Podle rozhodnutí ÚS z 23. dubna ale justice pochybila, když kromě třeba kuřáckých pomůcek či semen konopí zabavila growshopům i pěstitelské zboží, které lze koupit v běžných obchodech. ÚS proto případ vrátil obvodnímu soudu. 

Předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 3 Radek Mařík pak dnes rozhodl o vrácení části zboží. „Je sice teoreticky možné, že by sortimentem zboží, které bylo zajištěno, mohla být páchána trestná činnost, ale tyto úvahy nejsou podloženy,“ citoval server soudce. Verdikt je pravomocný, protože státní zástupce Pavel Polák se na místě vzdal práva na odvolání.

Ústavní stížnosti kvůli zabavení majetku podaly firmy Growman Plains a GrowLand, které podle jejich jednatele Michala Otipky přišly o veškerý svůj majetek v hodnotě deseti až 15 milionů korun. Otipka v minulosti dostal za šíření toxikomanie jako trest rok vězení s podmínečným odkladem na 1,5 roku. S ústavní stížností proti tomuto trestu neuspěl.

Otipka serveru IHNED.cz řekl, že část zabaveného sortimentu je už nepoužitelná, protože některé prostředky mají po spotřební lhůtě a některé zařízení bylo poškozeno. „Buď dostanu zpátky zboží, nebo kompenzaci do hodnoty, jakou mělo v té době v účetnictví. Když vám někdo ukradne auto, také za něj budete chtít adekvátní náhradu,“ uvedl.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...