Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud rozhodl, že miliardové pohledávky Citibank za OKD jsou platné

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom ve středu Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce řekli, že se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Citibank podala na OKD a Loudu žalobu a žádala, aby soud platnost pohledávek uznal. Soud žalobu spojil do společného řízení s odpůrčí žalobou, v níž insolvenční správce naopak žádal, aby soud prohlásil smlouvy za právně neúčinné. Dluhopisy z roku 2014 nahradily dluhopisy z roku 2010. Podle právníků insolvenčního správce i podle státního zástupce se ale už v roce 2014 OKD nacházelo v úpadku. Soud však dospěl k závěru, že v roce 2014 firma v úpadku nebyla.

Soudkyně Simona Pittermannová řekla, že soud nemá pochybnosti, že ručitelská prohlášení byla platně uzavřena. Některé otázky, kterými se soud zabýval, ale podle ní české soudy ještě nikdy neřešily.

„Jakým způsobem si soukromá korporace zajišťuje finanční prostředky, ať je zvolena otázka dluhopisů, úvěru, to nemůže v žádném případě mít vliv na práva třetích osob. Tyto dluhopisy byly obchodovány a investoři, kteří si je koupili, samozřejmě vychází z toho, že je zde převzato ručení,“ řekla soudkyně.

Podstatné podle ní bylo také to, že transakce z roku 2014 nahrazovala starý dluh, čili žádný nový dluh nevznikl. Závazek OKD byl navíc po restrukturalizaci dluhu menší. „Podstata ručení v roce 2014 byla, že tím, že existovaly závazky z roku 2010, se strany dohodly s věřiteli, že namísto původního dluhu bude nový závazek. Původní věřitelé z roku 2010 souhlasili s tím, že se vzdají části nároku, část nároku byla proplacena a celkové zatížení se snížilo, dluh byl celkově menší,“ řekla soudkyně.

OKD se dostalo do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí i předluženosti. Insolvenční návrh na sebe v roce 2016 podala sama firma. Pohledávky vůči OKD pak přihlásilo přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy víc než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel. V únoru 2018 nabyl platnosti reorganizační plán firmy.

Doly a provozní majetek firmy poté byly vloženy do nově založené společnosti, v níž 100 procent akcií získal za zhruba 80 milionů korun státní podnik Prisko. Tato společnost se později přejmenovala na OKD. V dolech se stále těží a pracuje tam okolo 9000 lidí. V původní OKD, která se dnes jmenuje Správa pohledávek OKD, zůstaly jen pohledávky za bývalými majiteli.

VÝVOJ KAUzy

2016

3. května - OKD na sebe podala insolvenční návrh. Spojila ho s návrhem na reorganizaci. V návrhu uvedla, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard korun.

9. května - Krajský soud v Ostravě poslal OKD do úpadku. Insolvenčním správcem jmenoval Leeho Loudu.

1. června - Soud ustanovil věřitelský výbor firmy.

17. července - Soud konstatoval, že OKD má uspokojení pohledávek věřitelů v celkové výši přes 17 miliard korun majetek 6,75 miliardy korun.

10. srpna - Soud potvrdil pohledávky věřitelů OKD podle návrhu správce Loudy. Uznané pohledávky dosahují téměř tří miliard korun. Louda mimo jiné neuznal pohledávky Citibank, která zastupuje držitele dluhopisů, jež vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), tehdejší majitel OKD.

11. srpna - Věřitelé OKD rozhodli o tom, že firma půjde do reorganizace. OKD tak bude dál těžit a vydělávat.

23. listopadu - Věřitelský výbor schválil návrh, podle kterého OKD ukončí 31. března 2017 těžbu v dole Paskov.

2017

20. února - Vláda neschválila návrh ministra Jana Mládka (ČSSD), aby státní podnik Diamo koupilo OKD.

4. dubna - Ministerstva financí a průmyslu se dohodla na návrhu řešení situace OKD. Za stát by měla podat nabídku na koupi společnost Prisko, na převzetí se má podílet i Diamo. OKD uzavřelo smlouvu s Priskem o prodeji dolů 6. dubna.

12. května - Insolvenční správce Louda podal odpůrčí žalobu na dřívějšího majitele OKD, společnost NWR, firmy BXR Group a CERCL Mining a podnikatele Zdeňka Bakalu a Petera Kadase, kterým firmy patřily. Žádá po nich, aby vrátili OKD více než 12 miliard korun, které si v letech 2011 a 2012 vyplatili jako dividendy.

24. srpna - Věřitelé OKD schválili přijetí reorganizačního plánu, který počítá s tím, že doly a provozní majetek budou vloženy do nově založené společnosti OKD Nástupnická, v níž by 100 procent akcií měl získat za 80 milionů korun Prisko. V původní OKD zůstanou jen pohledávky za bývalými majiteli.

11. října - Krajský soud schválil reorganizační plán OKD.

27. října - Proti schválení reorganizačního plánu OKD se odvolaly Citibank, jejíž více než desetimiliardové pohledávky insolvenční správce Louda neuznal, a následně 30. října i mateřská společnost NWR Holdings B. V., jež jediná hlasovala proti i na schůzi věřitelů, která plán schválila.

2018

6. února - Vrchní soud v Olomouci odmítl odvolání Citibank proti reorganizačnímu plánu a potvrdil jeho schválení. Plán tak nabyl právní moci a OKD jej mohla začít uskutečňovat.

3. dubna - OKD převedla svůj závod, tedy doly i se všemi zaměstnanci, na společnost OKD Nástupnická. Původní OKD, přejmenované na Správa pohledávek OKD, zůstaly pohledávky za bývalými majiteli a závazky vzniklé předtím, než se firma dostala do úpadku.

4. dubna - Majitelem OKD je znovu stát, její akcie převzal podnik Prisko, zaplatil za ně téměř 80 milionů korun.

3. října - Britský likvidátor společnosti NWR odmítl uznat pohledávku OKD za 22,6 miliardy korun, která se týkala hlavně údajně neoprávněně vyplacených dividend. Insolvenční správce ani OKD se neodvolaly.

29. října - Krajský soud v Ostravě začal projednávat spor týkající se pohledávek banky Citibank za OKD.

2019

8. února - Ministerstvo financí dostalo oznámení o zahájení mezinárodního investičního sporu se společnostmi skupiny NWR kvůli OKD. Zástupce NWR uvedl, že skupina byla od roku 2016 řadou politicky motivovaných kroků připravena o investici v podobě obchodního podílu na společnosti Správa pohledávek OKD (původní OKD). Konkrétní výši škody NWR neuvedla, ale akcionáři firmy byli podle ní poškozeni o stovky milionů eur.

23. října - Krajský soud v Ostravě nepravomocně rozhodl, že pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila Citibank, jsou oprávněné.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...