Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud s Berlusconim může začít

Česko

Je to nechutné, komentoval italský premiér snahu dostat ho před soud za placený sex s nezletilou

ŘÍM/PRAHA Několikaleté vězení nebo jen další zdlouhavá právní bitva bez jasného výsledku? Milánská prokuratura včera požádala soud o zahájení urychleného procesu s italským premiérem Silviem Berlusconim. Žalobci prověřovali jeho vztah k mladičké marocké břišní tanečnici. Premiéra viní z toho, že s ní měl sex za peníze v době, kdy jí bylo teprve sedmnáct let, což je v Itálii trestné. Mohlo by mu hrozit tříleté až dvanáctileté vězení.

Berlusconi označil včerejší žádost prokuratury za „nechutnou“. Proces je prý jen záminkou, aby byl „vytlačen“ ze své funkce. Předseda italské vlády odmítl, že by za sex s Karimou El Mahrougovou, která si říká Ruby Rubacuori, zaplatil. Stejně tak tvrdí, že nezneužil své pravomoci, když se Ruby snažil dostat z vězení poté, co byla zadržena za krádež.

Žádost o urychlený proces je, jak napsala agentura ČTK, zrychlená procedura, která vychází z principu, že důkaz je zřejmý. Přeskočí se tak veškerá předběžná slyšení. Soudce má na rozhodnutí o žádosti pět dní. Jestliže žalobcům vyhoví, může proces s Berlusconim začít do léta. V opačném případě může prokuratura žádat obvyklý proces, který bude trvat déle.

„Sloužím zemi a musím činit spoustu obětí“ Hlavní milánský prokurátor Edmondo Bruti Liberati odevzdal soudu žádost o zahájení procesu, která čítá rekordních 782 stránek. To, že Berlusconi platil za sex mladým dívkám (tedy i jiným, než byla Ruby), prý mohou spolehlivě dokázat. Prokurátoři rovněž uvedli, že zaslali soudu další dokument, v němž odmítají možnost, že Berlusconi tyto trestné činy spáchal jako předseda vlády. Sdělili, že podle nich neexistují „vládní delikty“. 74letý italský politik včera opět tvrdil, že veškerá obvinění proti němu jsou „nepodložená“ a že prokuratura jedná „s podvratnými cíli“. „Mohu jen říct, že je to fraška. Jde o obvinění bez jakékoliv podstaty. Jediným cílem vyšetřování je očernit mě v médiích,“ citovala BBC italského premiéra. „Jde o to, že tyto kroky jsou porušením práva a míří proti parlamentu. Je to ostudné a nechutné,“ dodal. Prý je bohatým mužem, který by mohl trávit svůj život stavěním nemocnic pro děti po celém světě, což vždycky chtěl. „Ale já sloužím zemi a musím činit spoustu obětí,“ hájil se Berlusconi.

Mladičká Ruby není médiím neznámá. Již loni způsobila poprask, když se rozpovídala o tom, jaké to tenkrát u Berlusconiho bylo (měla se s ním stýkat někdy na jaře loňského roku). Večírek nejdříve popsala slovy, že mělo jít o bunga bunga party, tedy že mělo dojít k určitým speciálním sexuálním praktikám. Za svou účast prý dostala sedm tisíc eur a diamantový náhrdelník. Pak ale vehementně odmítla, že by došlo i na sex s premiérem. „Odešla jsem před půlnocí. Odvyprávěla jsem mu svůj příběh. Dost ho to vzalo a dal mi sedm tisíc eur a náhrdelník Damiani,“ citoval Ruby deník The Daily Mail.

Směšná obvinění Pokud jde o druhé obvinění, ovlivňování policistů, Berlusconi přiznal, že Ruby zná a že kvůli ní volal na policii. Prý ale jen nabízel normální pomoc a nijak netlačil na vyšetřovatele, aby ji nechali jít. Jenže v médiích se objevily i informace, že tomu tak nebylo. Že prý naopak předseda vlády lhal policistům na stanici, že jde o příbuznou egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Vyzvedávat na policii ji pak měla Berlusconiho blízká spolupracovnice Nicole Minettiová.

„Zasáhl jsem jako hlava vlády, protože jsem se obával, že by mohlo dojít k diplomatickému incidentu. Neudělal jsem nic špatného. Je běžné, že takto pomáhám lidem, kteří se ocitli v nesnázích, takže ta obvinění ze zneužití pravomoci jsou k smíchu,“ zněla včerejší obhajoba premiéra, ze které citovala agentura Reuters.

Proti Berlusconimu již bylo vedeno několik procesů, několikrát byl odsouzen v první instanci, ale v žádném z nich nebyl odsouzen s definitivní platností. A odborníci se shodují, že nejspíš to tak dopadne i v tomto případě. O trochu jasněji by mohlo být za týden, až se soudce vysloví, zda jsou prokuraturou sesbírané důkazy dostatečné.

***

Premiérovy kauzy

* MILLS – Berlusconi čelí obvinění, že v roce 1997 zaplatil svému bývalému britskému právníkovi Davidu Millsovi za falešné svědectví ve dvou procesech z 90. let úplatek ve výši 600 tisíc dolarů (asi 10,5 milionu Kč) z údajných tajných fondů, které vlastní společnost Mediaset, ovládaná Berlusconiho rodinou. Mills byl v únoru 2009 odsouzen na čtyři a půl roku za křivé svědectví v Berlusconiho prospěch.

* MEDIASET – Prokuratura viní Berlusconiho z daňových úniků při získání televizních práv jeho společností Mediaset. Dvě zahraniční firmy kontrolované Berlusconim údajně zakoupily od jedné americké společnosti televizní práva, ta od nich pak za přemrštěnou cenu zakoupila firma Mediaset. Měla se tak v Itálii vyhnout placení daní.

* MEDIATRADE – V této kauze je Berlusconi obviněn ze zpronevěry a daňových úniků při prodeji televizních a filmových práv.

Obchod zajišťovala společnost Mediatrade, která je součástí Berlusconiho Mediasetu.

* FININVEST – Berlusconiho firma Fininvest získala na základě soudního rozhodnutí v roce 1991 obří vydavatelství Mondadori, o které měla zájem také mediální skupina patřící Carlu de Benedettimu. Později se však ukázalo, že Berlusconiho právník soudce uplatil. Premiér podle verdiktu soudu nesl jako ředitel za korupci odpovědnost.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...