Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud s Dělnickou stranou je zatím odročen, rozhodnutí padne v únoru

Česko

  18:04
BRNO - Nejvyšší správní soud odročil jednání o Dělnické straně na neurčito. Po čtyřech dnech projednávání se o vládním návrhu na rozpuštění strany rozhodne zřejmě až v únoru. O termínu budeme informovat, uvedl soudce Vojtěch Šimíček. Dokazování již skončilo, zbývá už jen vyhlásit rozhodnutí.

Předseda DS Tomáš Vandas u Nejvyššího správního soudu v Brně foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Dělnická strana u Nejvyššího správního soudu v Brně V závěrečném návrhu advokát vlády Tomáš Sokol uvedl, že provedené důkazy prokázaly důvodnost návrhu na rozpuštění strany. DS je podle Sokola rasistická, xenofobní, násilnická, vyvolává nepokoje a spolupracuje s Národním odporem a dalšími ultrapravicovými organizacemi v Česku i zahraničí.

Sokol zdůraznil například fotografie, na kterých členové DS hajlují, případně jsou zachyceni se známými neonacisty. "Neviděl jsem žádnou jinou stranu, kde by se členové tak často zapomněli a hajlovali," uvedl Sokol. "Tím, že jsem označil DS za neofašistický subjekt, jsem možná některým členům udělal radost, protože oni se tak cítí," dodal Sokol v závěrečném návrhu.

Vandas: Kandidovat budeme i přes zákaz
Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas v závěrečné řeči označil proces za politický. Vláda prý návrh podala kvůli vzrůstající popularitě DS. Důkazy o protiprávní činnosti Dělnické strany chybí, uvedl Vandas. Předseda DS také naznačil možnost, že stranické akce, které se zvrhly v násilí, možná cíleně narušili agenti. Chtěli tak prý stranu diskreditovat. Vandas neřekl, o jaké agenty podle něj jde.

Dělnická strana u Nejvyššího správního soudu v Brně

Vandas taktéž uvedl, že strana bude kandidovat v příštích sněmovních volbách, i kdyby ji soud rozpustil. "Byl by to pro nás výborný začátek volební kampaně," řekl. Dělnická strana by například mohla kandidovat pod novým názvem, případně pod hlavičkou spřízněné Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Sympatizantka Dělnické strany u Nejvyššího správního soudu v Brně Zatímco v první den jednání působil Vandas sebevědomě, v dalších dnech vystupoval méně agilně, často se opakoval. Stávalo se, že soud kvůli nevhodné formulaci nepřipustil jeho dotazy na svědky.

Vandas se rozhodl stranu hájit sám, ačkoliv není vzděláním právník. Před soudem mu dva dny mlčky asistoval šéf DS Martin Zbela, dnes jej vystřídal místopředseda DS Jiří Štěpánek. V jednací síni každý den zasedla skupinka příznivců DS s odznaky a šálami.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat