Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud s Nečasovou: vypovídá šéf policejních sledování Šibor. Pohůnek jeho výpověď zpochybnil

Česko

  12:36
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 1 v pondělí začal znovu projednávat kauzu zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování někdejší manželky expremiéra Petra Nečase (ODS) Radky. K hlavnímu líčení, které se zatím koná s vyloučením veřejnosti, dorazili všichni čtyři obžalovaní - Jana Nečasová, bývalí šéfové zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda i zpravodajec Jan Pohůnek. Ten zpochybnil relevantnost výpovědi svědka, šéfa policejního Útvaru zvláštních činností Vladimíra Šibora.

Obvodní soud pro Prahu 1 projednával 13. června obžalobu někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nagyové (dnes Nečasové). foto: ČTK

Obžaloba tvrdí, že Nagyová na podzim 2012 zaúkolovala bez vědomí ministra obrany Vojenské zpravodajství k tomu, aby sledovalo její sokyni. Šlo jí prý o to, aby manželství jejího tehdejšího milence Nečase skončilo. Zpravodajci se hájí tím, že prováděli tzv. kontrasledování kvůli obavám z toho, že premiérova rodina je v nebezpečí. Tuto verzi dříve potvrdil ve svědecké výpovědi i Nečas, který uvedl, že úkol zadal on a Nagyová jen zprostředkovala komunikaci.

Expremiér svou manželku doprovodil k soudu. Hlavní líčení začalo přesně tři roky poté, co policejní razie na Úřadu vlády související mimo jiné i s případem Vojenského zpravodajství znamenala začátek konce Nečasova kabinetu.

Soudkyně Helena Králová bezprostředně po zahájení hlavního líčení vyloučila z projednávání veřejnost. Předvolaní svědci budou vypovídat ke skutečnostem, které jsou utajené. Jako první hovořil v soudní síni český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý, jenž měl jako náměstek ministra obrany v gesci jednání o prodloužení pronájmu gripenů. Podle obhajoby obžalovaných totiž mohlo ohrožení premiérovy rodiny souviset právě s gripeny. Svou dnešní výpověď odmítl jakkoliv komentovat.

Odlišné postupy

Po Šedivém šel svědčit Šibor, šéf Útvaru zvláštních činností. Útvar má na starosti policejní odposlechy a sledování lidí i věcí, v trestní kauze Nagyové zpracovával odborné vyjádření. „Stále se ohání zákonem o policii a trestním řádem. S činností zpravodajské služby to nemá nic společného. Pokud má policie nějaké stanovené postupy, tak zpravodajská služba má ty postupy asi trochu jiné, že,“ řekl novinářům obžalovaný Pohůnek. „Já se moc omlouvám, ale jsem si jistý, že nemám vůbec žádné oprávnění cokoliv sdělit,“ uvedl při odchodu ze soudní síně Šibor. Jeho výpověď bude pokračovat po polední pauze.

Nečasová se k případu nevyjadřuje, její advokát Eduard Bruna uvedl, že na hodnocení vývoje hlavního líčení je zatím příliš brzy.

Obvodní soud čtveřici, které hrozí za zneužití pravomoci až pětileté vězení, původně osvobodil. Odvolací senát však případ vrátil k doplnění dokazování. Jednání je nařízeno do konce týdne.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat