Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Neonacisty kvůli samolepkám sebrala policie před 7 lety, soud je nyní znovu na začátku

Česko

  6:00
PRAHA - Už více než šest let se táhne proces s někdejšími údajnými špičkami české ultrapravicové scény, které žalobkyně postavila před soud kvůli vylepování extremistických samolepek či pořádání nenávistných pochodů. Nyní hrozí, že se po takové době začne případ rozplétat znovu. Z kauzy totiž odstoupila jedna z přísedících trestního senátu. V případu figuruje osm lidí, jimž hrozí až 8 let vězení.

Obžalovaní Michaela Dupová, Richard Lang a Petr Fryč, soud s nimi se vleče už téměř sedm let. foto: MAFRA

„Hlavní líčení bylo odvoláno, jelikož jedna z přísedících složila mandát. Ve věci tedy musí být zajištěn nový přísedící,“ potvrdila serveru Lidovky.cz Pavla Hájková, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1, jenž má případ na starosti. Líčení mělo pokračovat uplynulou středu, jednání předsedkyně senátu Dana Šindelářová zrušila počátkem týdne. Kdy pozve obžalované znovu, není jasné.

Razie proti neonacistům: Policie jim dál míří na peníze

Nový termín by ale mohla určit soudkyně rychle, jde jen o to vybrat si ze schválených přísedících. Ožehavější otázku však představuje to, zda bude nutné všechny důkazy projednat znovu. „Zatím není známo, zda v důsledku změny senátu bude hlavní líčení provedeno znovu, či zda budou souhlasit strany jen se čtením podstatného obsahu protokolů a důkazů dosud provedených v hlavním líčení,“ podotkla mluvčí Hájková. V případě první varianty je jisté, že se čekání na rozsudek opět znatelně protáhne.

Už nyní je však zkušenost obžalovaných s českou justicí dostatečně dlouhá na to, aby budila rozpaky i u veřejnosti. Tehdejší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu sbíral radikály od října 2009 do ledna 2010, pouta nasazoval v Praze, Brně nebo Českých Budějovicích. Zadržení tehdy platili za výrazné postavy české ultrapravicové až neonacistické scény spjaté s Dělnickou stranou, hnutím Národní odpor či jeho ženské odnože Resistance Women Unity (RWU).

Ve vazbě jsem začal číst, kál se jeden z obviněných

Kvůli propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka tak kriminalisté začali stíhat Michaelu Dupovou, Patrika Vondráka, Filipa Vávru, Petra Fryče, Milana Hrocha, Richarda Langa, Martina Václavka a Daniela Zavadila. Do konfliktu se zákonem je dostalo šíření nálepek s motivy neonacistického Národního odporu po Praze (například s heslem „Svobodně-národně-sociálně, ODPOR! Odpor.org,“), pořádání pochodů na památku wehrmachtu a SS v Jihlavě, zprovoznění webu RWU či organizování neonacistických koncertů.

Podle státní zástupkyně Zdeňky Galkové tvořili organizovanou skupinu, která propagovala nenávistnou ideologii „podobně účinným způsobem jako tiskem, filmem, rozhlasem a televizí“. Po zásahu policie skončila řada z nich na dlouhé měsíce ve vazbě, Dupová v ní strávila téměř rok. „Chtěla bych uvést, že po devíti měsících, která jsem strávila ve vazební věznici, jsem se poučila,“ uvedla při jednom z jednání o prodloužení svého pobytu ve vazební cele.

Nejhůř snášel vazební stíhání Richard Lang, který po půl roce za mřížemi sliboval nápravu. Svůj předchozí příklon k neonacismu mimo jiné vysvětloval špatným studiem. „Všechno to ke mně šlo dřív přes kamarády. Nedával jsem při dějepisu pozor, jsem samorost a tak jsem se poučil až ve vazbě - hodně jsem tam četl. Jsem teď jinej, šest měsíců bylo dostatečným ponaučením,“ uvedl mimo jiné u soudu.

Obžalovaní Michaela Dupová, Richard Lang a Petr Fryč, soud s nimi se vleče už...
Michaela Dupová a Patrik Vondrák před soudem.

Druhé kolo u soudu prvního stupně začalo loni v září, po šesti letech od prvního jednání

Neonacistická scéna se mezitím rozpadla

Česká neonacistická scéna se od policejního zásahu na přelomu let 2009 a 2010 zásadně proměnila, prakticky přestala existovat. „V podstatě se úplně rozložila. Sice dnes najdete řadu lidí, kteří se k tomu hlásí, ale neexistují tu žádné celočeské ani lokální organizace,“ sdělil serveru Lidovky.cz odborník na extremismus z Univerzity Karlovy Jan Charvát. „Co jsme znali přes celá 90. léta a po roce 2000, teď v podstatě neexistuje,“ dodal.
Pozici vyklizenou neonacisty zaujala podle Charváta skupina kolem Martina Konvičky, která však svou pozornost namířila jinam. „Hegemonem se stal Islám v ČR nechceme a skupiny na něj navázané, které úplně zavrhly antisemitismus a využily antiislamismus,“ upozorrnil Charvát s tím, že však díky vnitřním sporům se i tato scéna de facto rozpadla.

Samotné líčení začalo až v říjnu 2010, v jeho následujícím průběhu pak jedna peripetie střídala druhou. První soudkyně nejprve případ vzdala kvůli výtkám vůči svému členství v KSČ, následující soudce byl pak přeložen k jinému soudu a teprve v březnu 2012 se začala kauza řádně projednávat. V říjnu téhož roku pak soudkyně Dana Šindelářová ze všech aktérů obžalobu sejmula.

„Soud musí konstatovat, že i kdyby obhajoba byla nečinná, i kdyby se obžalovaní hájili sami nebo se nehájili vůbec, nic by to nezměnilo na závěrech soudu směřujícímu ke zprošťujícímu výroku,“ uvedla tehdy soudkyně, podle níž policie ani státní zástupce nesesbírali dostatek přesvědčivých důkazů pro potrestání pachatelů. Nicméně v létě 2013 jí kauzu na stůl vrátil odvolací Městský soud v Praze.

Druhé kolo u Obvodního soudu pro Prahu 1 však začalo až loni v září, za zdržení mohlo mimo jiné vypracovaní nového znaleckého posudku analyzující činy obžalovaných. Mezitím se ultrapravicová scéna zásadně proměnila, odkaz Národního odporu vyšuměl a například Dupová podle svých za ty roky od svého přesvědčení upustila. „Věříme, že zprošťující rozsudek zazní znovu,“ řekla v září u soudu. Od té doby proběhly dva jednací dny, ve středu mělo líčením pokračovat dalším. Nepokračovalo. A je otázkou, kdy vůbec Dupová a spol. kýžený rozsudek kvůli problémům s přísedícími uslyší znovu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!