14. srpna 2013 18:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud s Rathem, den 6. Všichni tě pozdravují, vzkazoval mu u soudu přítel z ČSSD

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA O úplatcích kolem stavebních zakázek na opravu zámku v Buštěhradu a hostivického gymnázia mohl David Rath vědět, vypověděla 18. října 2012 podnikatelka Ivana Salačová. Přehrání záznamu její třetí výpovědi, díky níž si vysloužila status spolupracující obviněné, zabral soudu celou středu. Na pár okamžiků se za Rathem "stavil" i jeho přítel, současný náměstek Středočeského kraje Marek Semerád.

'David Davi Rath'
Ve středu soudní síň shlédla poslední ze tří výpovědí Ivany Salačové před policií. Tedy té, která je podle samotné podnikatelky nejúplnější a konečná. Státní zástupce Petr Jirát jí právě za ni přiznal status spolupracující obviněné.

Oproti druhé výpovědi Salačová mluvila o předražené rekonstrukci zámku v Buštěhradu. Když kolem projektu nastaly problémy, vložila se podle ní do hry tehdejší šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. "Měla úzké vztahy s hejtmanem kraje, doktorem Rathem. Několikrát mi říkala, že to probere s Davidem, že mě bude informovat, až se sejde s hejtmanem. Oslovovala ho Davide, Davi," zmínila Salačová vůbec poprvé Ratha.

Mluvila o něm pak ještě několikrát, Třeba ve chvíli, kdy naznačila, že věděl o úplatcích kolem rekonstrukce. "Ale to se jen domnívám," dodala hned.

'Bylo to dobrý?'
Zajímavý moment středečního líčení přišel, když David Rath povstal a požádal soudce Roberta Pacovského, aby na záznamu nepřetáčel přestávku výslechu. Pacovský to běžně dělá po dotazu, zda proti tomu nikdo nemá námitky. Tentokrát ale Rathovi vyhověl, a tak lidé v soudní síni mohli vidět poradu Salačové s obhajobou.

"Bylo to dobrý?" ptá se na záznamu v jeden okamžik vyslýchající policistky. "Rád bych, aby to zde zaznělo znovu," požádal další obviněný Petr Kott. Jemu už ale Pacovský nevyhověl. Oba muži chtěli zřejmě ukázat, že na Salačovou mohli kvůli výpovědi tlačit policisté.

Drážďanský, Novanská, Kovanda v nesnázích
Kromě Pancové, Kotta a Ratha často mluvila i o dalších aktérech korupční kauzy: Pavlu Drážďanském, Lucii Novanské i Václavu kovandovi. A stejně jako Kotta s Pancovou usvědčuje její výpověď i je.

V případě jednatelky administrátorské firmy ML Compet Novanské například popsala, jak si o úplatky řekla. "Výši částky mi sdělila v kódované zprávě, jestli budeme mít schůzku ve čtyři, nebo ve dvě hodiny, což znamenalo, že chce 600 tisíc," popsala Salačová. Podle obžaloby Novanská 200 tisíc převzala.

U Václava Kovandy z firmy Pohl.cz a Pavla Drážďanského z firmy Konstruktiva Branko pak zevrubně popsala, jak se podíleli na cinklé zakázce na opravu gymnázia v Hostivici, respektive zámku v Buštěhradu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Polovinu částky mi Václav Kovanda přivezl v polovině prosince 2011, část peněz jsem použila ke své osobní potřebě, proto jsem v lednu požadovanou částku vyzvedla z účtu firny FISA a Petru Kottovi jsem v provozovně firmy předala 2,8 milionu korun," vypověděla například k rekonstrukci hostivického gymnázia.

'Všichni tě zdraví'
Ke středečnímu jednání dorazilo něco kolem 20 zvědavců. Průměrně v síni vydrželi zhruba deset minut. Když zjistili, že žádné drama se v dohledné době konat nebude, odešli. Nejznámějším z nich byl současný středočeský náměstek pro životní prostředí Marek Semerád vnímaný jako Rathův blízký spojenec. Ten s Rathem dokonce prohodil několik slov a obžalovaného poslance svou přítomností zjevně potěšil. "Všichni tě pozdravujou," tlumočil Semerád.

ogoOndřej Golis