Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud s Rathem byl odročen. Přísedící v senátu onemocněl

Policie vede Ratha k výslechu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie vede Ratha k výslechu. | foto: Lidové noviny

PRAHA Krajský soud v Praze odročil v úterý projednání kauzy exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce na čtvrtek. Důvodem je onemocnění jednoho z přísedících v trestním senátu. Původně mělo hlavní líčení trvat tento týden od úterý do pátku.

Soudce Robert Pacovský uvedl, že se o dalším programu projednání ještě rozhodne. Přísedící měl prý "akutní zdravotní problém", ale lze předpokládat, že hlavní líčení bude ještě tento týden pokračovat.

Líčení bude trvat minimálně do února

Soud má v nynější fázi líčení, které začalo počátkem srpna a je naplánované přinejmenším do února příštího roku, v plánu výslechy svědků v souvislosti s výběrovými řízeními v krajských nemocnicích. Například dnes měl hovořit člen představenstva kladenské nemocnice Robert Georgiev a šéf Krajského úřadu Středočeského kraje Aleš Růžička.

ČTĚTE TAKÉ:

Nemocnici v Kladně dříve řídila jedna z obžalovaných v kauze Kateřina Pancová. Podle obžaloby patřila k organizátorům korupce. Soud ji nedávno pustil z vazby, kde zůstává její přítel Petr Kott. Ten byl dříve také poslancem a šéfoval středočeské pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ve vazbě zůstává i Rath, kterému soud již čtvrtou žádost o propuštění zamítl.

Žalobce Petr Jirát označuje Pancovou s Kottem jako hlavní strůjce korupce při tendrech ve zdravotnictví a stavbách. Rath údajně o všem věděl coby hejtman a dělil se o úplatky. Trojice lékařů ale vinu odmítá.

Podobně vypovídali i další obžalovaní, mezi kterými jsou manažeři a šéfové firem, které se podle obžaloby na korupci podílely. Jako jediná se přiznala podnikatelka Ivana Salačová. Advokáti ostatních obžalovaných se ji snaží od začátku hlavního líčení znevěrohodnit.

,
Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...