29. dubna 2015 5:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud s Rathem sleduji. Mám strach, ale neuteču, tvrdí Dbalý

Vladimír Dbalý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý. | foto: Koláž LN / ŠimonLidové noviny

PRAHA Zjistili, že desetiměsíční vazba mě nezlomí, komentuje Vladimír Dbalý obžalovaný z tunelování Nemocnice Na Homolce své propuštění na svobodu. V druhé části exkluzivního rozhovoru se serverem Lidovky.cz bývalý šéf elitního špitálu mluví i o kufru s miliony, který vystopovala policie, i kauze kolegy-lékaře Davida Ratha.

V předchozí části si Dbalý postěžoval na postup vyšetřovatelů. Měli na něj tlačit, aby výměnou za nižší trest jmenoval v souvislosti s korupcí lobbistu Ivo Rittiga a exposlance a bývalého náměstka ministerstva zdravotnictví Marka Šnajdra. Oba pravidelně v nelichotivých souvislostech zmiňuje ve svých poznámkách společně s tehdejším Šnajdrovým podřízeným a dnešním šéfem Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňkem Kabátkem. 

Lidovky: cz: O čem jste jednali s Markem Šnajdrem a Zdeňkem Kabátkem?
Pan Kabátek pracoval jako ředitel přímo řízených organizací jako můj přímý nadřízený. Pan Šnajdr byl první náměstek, čili zase jeho nadřízený. S oběma jsem spolupracoval zcela standardně, pracovně. Setkávali jsme se na plánovaných schůzkách ředitelů nemocnic s vedením ministerstva zdravotnictví. S Kabátkem jsem se setkával logicky častěji na ministerstvu zdravotnictví. Čas od času objížděl nemocnice. (VÍCE O ROLI KABÁTKA A ŠNAJDRA V KAUZE HOMOLKA)

Lidovky: cz: Podíleli se na zakázkách, kvůli nimž jste obžalován?
Musely proběhnout standardním kolečkem, v rámci něhož musely být schváleny na ministerstvu zdravotnictví. Jde o běžný postup. Je hezké, že státní zastupitelství si myslí, že jsme z toho dělali nějaké eldorado, ale tak to nefunguje.

PRVNÍ ČÁST ROZHOVORU S VLADIMÍREM DBALÝM

Vladimír Dbalý při rozhovoru se serverem Lidovky.cz.

Vladimír Dbalý při rozhovoru se serverem Lidovky.cz.


Lidovky: cz: A nebylo to spíše tak, že Šnajdr s Kabátkem zajistili, aby to eldorado schválilo ministerstvo?
To zcela vylučuji. Zakázky byly v pořádku. U gama nože si vůbec neumím představit, že by řízením někdo manipuloval, protože jsme na ni získali dotaci, čili byla pod lupou.

Lidovky: cz: „4. 6. 2009 - suspektní nespolupráce Šnajdr a Kabátek, Rittig svolává schůzku se Šnajdrem a Kabátkem, to bude mela, ICZ se neodvolá, úloha pro Šnajdra.“ Tato citace z textu znamená co?
Je to fikce. Sama firma ICZ (nemocnice ji z tendru vyloučila, i když nabídla nejnižší cenu) prohlásila, že dala dumpingovou cenu a jen to zkoušela. Tohle je pouze dopsaný příběh, jako všechny kontroverzní pasáže, možná tak zajímavý pro média. A prosím, nepředčítejte mi tady jednotlivé zápisky, nebudu je komentovat. Nikdo nedokázal, že nejde o fikci. Přesto mě na základě nich zavřeli, teď zavřeli někoho dalšího, x lidem sdělili obvinění.

Lidovky: cz: Někým dalším zřejmě myslíte účetní Emilii Bialešovou, co říkáte na to, že vás nahradila ve vazbě?
Činí to na mě dojem, že zjistili, že desetiměsíční vazba mě nezlomí, jak jsme se bavili o těch jménech. Souhlasím s tím, co se píše: že mě fakticky vystřídala a policie ji bude chtít přemluvit ke spolupráci.

Lidovky: cz: Co přesně pro nemocnici dělala za vaší éry?
Pracovala jako jednatelka jedné z dceřinek, malého Holte (firma, která dělala pro nemocnici účetnictví). Kolem roku 2010 ministerstvo zdravotnictví uvažovalo o centralizaci finančního reportingu a ekonomické správy. V souladu s ministerstvem jsme tuto službu vysoutěžili, nemocnici ušetřila hodně peněz. Nyní nemocnice nabírá obrovské množství lidí a obávám se, že efektivita bude stejně nízká jako předtím.

Lidovky: cz: Podle kriminalistů šlo ovšem o nástroj, jímž jste nemocnici tuneloval. Sám jste si často zapsal, jak jste na platební kartu od této firmy nakupoval za desetitisíce.
Měl jsem od nich kartu oficiálně. Když jsem na ni něco nakoupil, vracel jsem peníze nemocnici.

Obžaloba v kauze Homolka

Dbalý a dalších pět lidí čelí obžalobě kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Bývalý ředitel nemocnice je obžalován i kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

Lidovky: cz: Kvůli účetnímu poradenství s Bialešovou čelíte obvinění. Podle policie jste si vzal úplatek 14 milionů korun.
Není to pravda.

Lidovky: cz: Sám jste si opakovaně zapisoval, že vám na různých místech předávala peníze.
Nikdy jsem si od ní peníze nebral, nikdy k tomu nedošlo, jakkoliv je to součástí mého textu.

Lidovky: cz: Jak dopadla vaše spolupráce? Podle zápisek ne moc dobře.
Byla dobrá do konce roku 2011, pak spíše na osobní rovině došlo k nějakým disonancím, ale nic vážného, spolupráce běžela dál. A to i za dalšího vedení. Patrně tedy ani ono neshledalo tento projekt pro NNH za nevýhodný, jak se nyní tvrdí.

Lidovky: cz: Nebylo to spíše tak, že jako hlavní účetní viděla do všech nekalostí, které kryla, a nakonec vám přerostla přes hlavu?
Mně rozhodně ne. Pokud někomu jinému, musíte se ptát jinde. Spory tam byly, ale pramenily spíše z mého utlumeného vedení nemocnice, než jsem odešel.

Lidovky: cz: Když jste opustil vězení, soud akorát vynášel první rozsudky v kauze Rath. Sledoval jste je? To musela být tvrdá srážka s realitou.
Tvrdá srážka s realitou přišla už v létě 2013, kdy u mě proběhla první domovní prohlídka. V roce 2014 druhá, velmi nestandardní. Na to konto jsem skončil na deset měsíců ve vazbě. To je dost evidentní střet s realitou. Věc s Rathem samozřejmě sleduji, i když to nijak nepoměřuji s Nemocnicí Na Homolce. Musím říct, že mě děsí, že mafiáni z lihové mafie, jak je nazývají média, za nimiž jsou desítky mrtvých, dostávají nižší tresty než lidé, kteří páchali majetkovou trestnou činnost. I když jsou zatím odsouzeni jen nepravomocně. Možná bych měl požádat o soud ve Zlíně (kde soudí kauzu lihové mafie).

Noví obvinění v kauze Homolka

  • Vladimír Dbalý - ředitel nemocnice 
  • Emilii Bialešová - hlavní účetní 
  • David Michal - právník 
  • Zdeněk Čáp - poradce
  • Josef Kantůrek - poradce
  • Roman Žďárek - poradce

Obvinění jsou mimo jiné  pro trestné činy přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení.

Lidovky: cz: Rath má krabici s vínem, vy zase kufr, do něhož jste uložil hodně přes 20 milionů. Kde jste tolik peněz vzal?
Nerad bych k tomu zaujímal nějaké stanovisko. Je fakt, že jsem s tím majetkem neobratně naložil tak, že to vypadá, jako bych ho ukrýval kvůli jeho nelegálnímu původu. I to svědčí o mé pošetilosti. Rozhodně tam neexistuje žádná diskrepance mezi příjmy a mým majetkem. U soudu to budu muset samozřejmě vysvětlit.

Lidovky: cz: Potom nechápu, proč jste noc před zadržením jezdil s tím kufrem zuřivě po Praze, abyste ho uložil u známého.
Nejezdil jsem zuřivě po Praze. Už jsem to vysvětloval, je to naprostá podružnost. Oni budou operovat tím, že jsem ujížděl ze služby. Ale je zcela běžné, že vedoucí služby, pokud má kvalitní zástup, může odjet kamkoliv. Třeba domů na večeři. Já jsem navštívil jednoho kolegu. Rozhodně jsem nikde nejezdil s kufrem.

Lidovky: cz: Vy jste u něj kufr nenechal?
Ne. Tu noc jsem nikde s žádným kufrem nejezdil.

Lidovky: cz: Nechal jste ho ale u známého?
Ano, nechal. Ale jindy. S tou nocí to vůbec nesouviselo.

Lidovky: cz: Mimochodem, asi není moc běžné odskočit si ze služby. Sama nemocnice do protokolu uvedla, že jste ohrozil pacienty.
A co má říct? Je to jako všude jinde. Jsou nějaké směrnice a nějaká praxe. Ale pokud dojde k takovéto citlivé věci, nebudou přece říkat, že je to běžné, když to mají ve směrnicích. Jinak to vysvětlit neumím.

Lidovky: cz: Proč jste takový majetek dával z ruky, když byl legální?¨
Bál jsem se, že při všech událostech přijdu o své životní úspory, což se nakonec stejně stalo.

Lidovky: cz: Neměl jste vzhledem k okolnostem obavy, že známé či přátele ohrozíte, což se také stalo?
Z dnešního pohledu bylo moje rozhodnutí nerozumné, ale já skutečně nepředpokládal, že události naberou tak hrozivý spád. Kdybych to věděl, nikdy bych je tomu nevystavil. Mimochodem, vždycky jsem se bál a dosud se bojím stávajícího složení vrchního státního zastupitelství. Obrací justiční dějiny o 70 let zpátky.

Lidovky: cz: Jak odhadujete, že váš případ skončí?
Pořád chci věřit, asi jsem zbytečně optimistický, že budou vedle sebe položeny důkazy o naší nevinně a výkřiky z fiktivního textu, jehož věrohodnost je dokazována tím, že mě zavřeli. A chci věřit, že nestranný soud na jejich základě spravedlivě rozhodne. Když ale vidím, co se děje kolem mě, optimismus je přehnaný.

Lidovky: cz: Jste připraven strávit například sedm let za mřížemi?
Já už jsem ztratil všechno, tohle se možná stane, může to být devět let, 12, možná trest smrti. Bude to samozřejmě hrozné, ale co mohu proti tomu dělat. Budu ale bojovat, abych přesvědčil soud a veřejnost o tom, že jsem nic neudělal a naopak jsem vedl nemocnici dobře. Takže připraven nejsem, ale budu to muset akceptovat.

Lidovky: cz: Neutečete, jak se bojí státní zástupce?
Kam? Já jsem bez koruny. Nemám ani na letenku. Oni sice tvrdí, že mám kdejaké majetky, dokonce si na to zjednali FBI, aby zkoumali můj majetkový stav, ale nic nedokázali. Přesto mě drželi ve vazbě.

Lidovky: cz: Podle zastupitelství máte vy či vaše rodina v zahraničí účty.
Žádné účty jsem nikdy v zahraničí neměl. Nemohu prokázat něco neexistujícího, ale oni měli prokázat, že nějaké účty s penězi byly. Ale neprokázali.

Lidovky: cz: Sám říkáte, že jste přišel o vše a svoje vyhlídky nevidíte dobře. Není to dostatečným impulzem k útěku?
Já nechci utéct. Proč? Kam? Vyhlásí pro mě globální pátrání, Interpol mě vrátí a dostanu flastr za útěk. Moji jedinou snahou je pokusit očistit se před soudem a především očistit lidi, které jsem dostal do problémů. Jak k tomu přijdou ti, kdo se náhodou ocitli v mém přiblblém textu a zničil jsem jim životy stejně jako své rodině. Jsem zcela bezmocný, mohu pouze soud přesvědčovat, že nemohlo dojít k žádné manipulaci se zakázkami a také nedošlo. Proto nemohlo dojít k předávání úplatků. Počítám, že soud se bude točit kolem mého textu. Tam já budu pořád tvrdit, že je skutečně fiktivní polotovar. Vždyť jsem dokonce měl smlouvu na jeho vydání.

Lidovky: cz: Podle policie účelově uzavřenou.
Chystání publikování knihy potvrdila již svědkyně, zástupkyně potenciálního vydavatele již v roce 2012. Žádná účelová smlouva uzavřena poté, co již měla text policie, by mi ani nepomohla. Smlouvu jsem jednoduše uzavřel.

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý
Exředitel nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý.

Lidovky: cz: Jak dění kolem vás snáší rodina?
Zatím nejsem odsouzen, strávil jsem deset měsíců v kriminále a izolaci. Ztratil jsem elementární lidskou důstojnost, perspektivu, moje kariéra i rodina jsou v troskách. A to kvůli textu, který jsem nikdy nehodlal v této formě prezentovat, ale chtěl jsem na něm dál pracovat. Umřela mi maminka, která to velmi špatně snášela. Snažím se teď vystupovat klidně, ale je to totální devastace mojí rodiny, což si možná zvládnu napravit. Možná víc mě mrzí, že jsou zde devastovány osudy desítek lidí, kteří se náhodou ocitli v mém textu. Nevím, jestli to chápete, s tím se hodně špatně žije.

Lidovky: cz: Chystáte se po propuštění z vazby pracovat?
Jsem stále zaměstnán ve Fakultní Nemocnici Vinohrady, nicméně ani oni ani já nepočítáme, že bych tam znova nastoupil. Budeme jednat o vhodném způsobu rozvázání pracovního poměru. Uvidím, jak rychle půjdou události, jak rychle půjde soud. Podle toho budu shánět nějaké zaměstnání, nebo se přihlásím na pracovním úřadě, abych měl nějaké základní prostředky.

Zůstanete ve zdravotnictví?
Rád bych, ale není to úplně možné. Obor, který jsem dělal (neurochirurgie), je poměrně úzký. Pracovišť v Praze je několik a nemyslím, že situace umožňuje, abych nastoupil na jakékoliv pražské neurochirurgii. Budu uvažovat, co dál.

Lidovky: cz: Zřejmě hlavní je pro vás blížící se soud. Bojíte se jeho verdiktu?
Samozřejmě, že mám strach.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky