16. prosince 2015 19:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud s Rittigovými právníky byl šikana. Chtějí nás zaměstnat, tvrdí ředitel protikorupčního fondu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Petr Soukenka, ředitel Nadačního fondu proti korupci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Soukenka, ředitel Nadačního fondu proti korupci. | foto: Nadační fond proti korupci

PRAHA Advokáti kontroverzního lobbisty Ivo Rittiga z kanceláře MSB Legal opěr prohráli boj s Nadačním fondem proti korupci. Tvrdili, že se zaměřuje převážně na ně a požadovali jeho zrušení. Ředitel fondu Petr Soukenka ale považuje akci Rittigovců za šikanózní. „Záměr byl jediný, zaměstnat nás,“ tvrdí.

Lidovky.cz: Byli jste připraveni na variantu, že by ze dne na den Nadační fond proti korupci skončil?
Byli jsme na to připravení. Během chvíle bychom ale mohli podat návrh na založení nového fondu. Je totiž obtížné předjímat rozhodnutí soudu. Ten návrh kanceláře MSB Legal je ale z mého pohledu šikanózní.

Lidovky.cz: Existovala vůbec nějaké reálné nebezpečí, že by byl Nadační fond proti korupci zrušen?
Bylo by to mimořádně unikátní. To podání se táhlo od roku 2012 a sám soudce řekl, že mezitím se změnila legislativa a i pokud bychom prováděli něco nad rámec našeho statutu, tak současná legislativa nám to umožňuje.

Lidovky.cz: Co říkáte na argumenty protistrany, že je šikanujete, sledujete a zveřejňujete neověřené informace?
To bylo jednoznačně vyvrácené. Soudu jsem i verbálně prezentoval, že jsme od roku 2011 udělali přes 60 nadačních příspěvků v hodnotě přes 10 milionů, přitom jen jeden z nich a půlka druhého se dotýkal kanceláře MSB. Jejich tvrzení bylo účelové. Soudce si navíc vytáhl všechny naše výroční zprávy a z těch je jasné, že počet kauz okolo Ivo Rittiga je marginální.

Lobbista Ivo Rittig.

Lobbista Ivo Rittig.

Lidovky.cz: Co tímto procesem vůbec podle vás sledovali?
Ten záměr byl jediný, zaměstnat nás. Zatěžovala nás agenda na soud, musí se vynakládat nějaké prostředky na právníky a toho cíle dosáhli. Dokonce navrhli, aby soud vynesl rozsudek, že se rozhodnutí ruší a vrací se to prvoinstančnímu soudu. To je zajímavé. Člověk by spíš očekával návrh, aby se nadační fond zrušil.

Lidovky.cz: Takže soud chtěli protahovat co nejdéle?
Přesně tak. Chtěli, aby se to táhlo ještě déle.

Lidovky.cz: Argumentovali tím, že jste se k mnohým informacím dostali nelegálně. Například za použití špehování. Přednesli vůbec nějaké důkazy?
Žádné důkazy nepředložili. V tom je ten fór. Oni to jen konstatovali. Nikdy jsme nic nekradli, ani se nikam nevloupávali.

Lidovky.cz: Myslíte, že to tím skončilo, nebo se odvolají?
Asi to tím neskončilo, ale jestli podají odvolání, neumím odhadnout.

Nadační fond proti korupci

Nadační fond proti korupci byl zřízen v roce 2011 k podpoře odhalování korupční činnosti ve veřejné správě.

Fond podporuje finančně některé projekty a uděluje Cenu za odvahu. Letos ocenění převzali odvolaný náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht či manažerka neziskové organizace Jana Průšková.

Wagenknecht upozorňoval třeba na podezřelé okolnosti stavby metra, tendru na monitorovací systém evropských fondů či smluv pro advokátní kancelář bývalé místopředsedkyně ANO Radmily Kleslové. Průšková zase upozornila na černý fond v organizaci, kde pracovala.

Zdroj: ČTK

jzlJakub Zelenka
  • 3Diskuse