Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza 'vlčích dětí': odvolací soud zrušil trest pro rodiče

Česko

  8:09aktualizováno  12:24
PRAHA - Odvolací pražský vrchní soud vrátil případ rodičů tzv. vlčích dětí, kteří prý nepustili dva malé syny celý život z bytu, k novému projednání. Muži zrušil osmiletý trest vězení, ženě podmínku.

Rodiče vlčích dětí u soudu. foto: ČTK

Odvolací soud zrušil původní rozsudek v plném rozsahu. Městský soud bude muset podle něj "doplnit dokazování". Odvolací soud požaduje dodělání posudků, dovyslechnutí lékařky, která chlapce vyšetřovala jako první, i pediatričky, která je nyní vyšetřuje.

Dále odvolací soud nařídil, aby soudní znalec, na jehož posudku stojí obvinění, chlapce viděl. Posudek totiž sepsal, aniž by se s nimi setkal a hovořil. Prvoinstanční soud by měl také více vyžadovat odpověď na otázku, jak dalece si chlapci ponesou následky strádání v dalším životě. 

Muž dostal původně osmiletý trest

Rodiče narození synů zatajili, poté jim prý nedávali dostatečné jídlo, neoblékali je a ani je pořádně nemyli. Městský soud v Praze jim před dvěma měsíci vyměřil za týrání dětí muži osmiletý trest vězení a ženě tříletý podmíněný trest a psychiatrické léčení. Oba obžalovaní vinu odmítají. O děti se prý starali dobře, pouze nejsou zastánci tradičních metod výchovy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Není mi líto, že jsem měl týrat své děti, protože jsem je netýral," prohlásil otec dnes u odvolacího soudu. Líto je mu také, že "vystrašil svou ženu". Jeho manželka Hana K. loni na jaře volala ze strachu z manžela policii, která následně začala celou rodinu vyšetřovat.

Kauza utajovaných bratrů z Vinohrad

* Na tříletého Martina a dvouletého Víťu, které jejich rodiče drželi zavřené doma a nikdy je nenahlásili na úřadech, přišli loni v dubnu policisté. Po hádce s manželem Martinem K. je přivolala přímo matka dětí -šestatřicetiletá Hana. Prý se o chlapce bála.

* Sociální pracovnice rodičům děti odebraly. Podle výpovědí policistů byli chlapci zanedbaní a v bytě to páchlo močí a zatuchlinou, což otec odmítl. Prý se se ženou o děti starali správně a dávali jim zdravou stravu. Nechtěli však docházet na očkování, a tak chlapce raději tajili.

* Po krátkém pobytu v ústavu se dětí ujali jejich strýc a teta. Začátkem ledna soud Martina K. poslal na osm let do vězení. Hana, která prý byla v jeho „vleku“, dostala tříletou podmínku a musí se léčit.

"Je mi líto, že se nám odcizila dcera," kál se dále otec. Jejich třináctiletou dceru vychovávají od pěti let prarodiče a k rodičům se už nechce znát. "Také je mi líto, že o synech nevěděla rodina, dnes bych to udělal jinak," řekl Martin K. 

Podle jeho obhájce Jana Červenky vycházel městský soud z nedostatečných důkazů, proto požadoval nové projednání. "Senát si zaslouží poklonu," neskrýval nadšení po verdiktu Červenka. 

Obžaloba viní muže i ženu z týrání svěřené osoby, způsobili prý svým synům těžkou újmu na zdraví. Roční ani dvouletý chlapec údajně v době, kdy je našla policie, neuměli vůbec mluvit, pouze plakali a vydávali občasné zvuky. Nedokázali ani chodit, neměli kousací reflexy a nebyli na svůj věk dostatečně fyzicky a psychicky vyvinutí. Děti mají údajně poškozeny mozkové funkce a nelze vyloučit, že budou mít trvalé psychické následky.

Muž dostal podle obvodního soudu přísnější trest proto, že byl zcela nepochybně vůdčí osobností. Znalec ho popsal jako tyrana, manipulátora, samozvaného léčitele a kněze. Právě on pak nepouštěl z bytu nejen své děti, ale ani manželku, která na něm byla duševně závislá.

Ženě pak udělil prvoinstanční senát podmíněný trest kvůli tomu, že prý nebyla zcela příčetná. Psycholog uvedl, že jí manžel vymyl mozek.

Státní zástupkyně požaduje pro ženu tvrdší trest

Hana K. se mezitím už odstěhovala z bytu na Vinohradech, nyní bydlí za Prahou, aby byla blíže svým synům. V kontaktu je s matkou svého manžela. "Byla jsem chlapce navštívit a chtěla bych je dále vídat," řekla žena dnes u soudu. "Těším se, až se manžel vrátí domů a vše se urovná."

Státní zástupkyně ovšem pro ni požaduje přísnější trest. "Nelze tolerovat, aby jako matka neplnila svou roli," vysvětlila soudu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat