21. listopadu 2017 7:21, aktualizováno  12:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud znovu odročil proces s boxerem Plachetkou odsouzeným za znásilnění

Ludovít Plachetka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ludovít Plachetka. | foto: Lidové noviny

BRNO Krajský soud v Brně znovu odročil jednání, v němž se zabývá žádostí bývalého boxera Ľudovíta Plachetky o obnovu procesu. Trojnásobný mistr republiky byl v roce 2012 odsouzen za znásilnění sestry své družky. Čin od začátku popírá, podle Plachetky se objevily nové důkazy o tom, že si žena znásilnění vymyslela. Dnes soud vyslechl jako svědkyni Plachetkovu tetu, další dva svědci se k soudu nedostavili. Soudce během jednání také uvedl, že proti předchozímu záměru nakonec předvolá i poškozenou.

Již v září soud vyslechl čtyři svědky a Plachetkova advokátka požádala soud, aby si vyžádal mimo jiné záznamy telefonických hovorů.

Znásilnění se podle spisu stalo v červenci 2011 v Brně-Maloměřicích v Plachetkově autě. Boxer vezl tehdy dvacetiletou sestru své družky na sedadle spolujezdce. Přes údajný odpor mladé ženy ji po zastavení u garáží svlékl a měl s ní pohlavní styk. Pak odjel do Velké Británie, kde byl zadržen a vrácen do vlasti.

Plachetku soud v listopadu 2012 uznal vinným především na základě výpovědi oběti. Vinu u soudu popíral. Tvrdil, že poškozená dívka je nevěrohodná, že se nenašlo její oblečení a na jejím těle se nenašly ani žádné biologické stopy. Posudky psychologů a psychiatrů seznaly ženu věrohodnou. V únoru 2013 mu trest potvrdil olomoucký vrchní soud. Ve stejném roce Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání.

Plachetkova teta, která dnes vypovídala, uvedla, že její synovec ženu neznásilnil a že si poškozená všechno vymyslela a ještě se tím chlubila.

Soud chce vyslechnout další dvě svědkyně, které měly dnes přijít, ale nedorazily. Upozornil, že nepřijdou-li vypovídat dobrovolně, nechá je předvést policií. Poškozenou již soudce znovu vyslýchat nechtěl kvůli prožitému traumatu. Uvedl však, že se vyjadřovala i do médií, tudíž se rozhodl názor změnit a chce ji vyslechnout.

Plachetka byl jedním z nejúspěšnějších českých boxerů v 90. letech, nebyl daleko od medaile na olympiádě v roce 1996 v Atlantě. V minulosti si odpykal trest za vraždu matky své tehdejší družky, s níž vychovával dceru.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz