22. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud na straně Radiožurnálu. Playlist zveřejňovat nemusí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Budova rozhlasu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova rozhlasu |

PRAHA UVNITŘ ROZSUDEK. Playlist Radiožurnálu je obchodním tajemstvím Českého rozhlasu a nemusí ho zveřejňovat. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, který zamítl žalobu aktivisty Petra Hostinského. Zdůvodnění verdiktu získal server Lidovky.cz.

Hostinský původně na základě zákona o svobodném přístupu k informacím žádal, aby mu rozhlas poskytl informace o skladbách a interpretech, které Radiožurnál hrál od 1. do 7. března 2010. Stanice mu ale nevyhověla a hrané skladby označila za svoje obchodní tajemství.

ČTĚTE TAKÉ:

A pro své tvrzení nedávno získala silného spojence - soud. Žalobce Hostinský argumentoval, že požadované informace jsou veřejně dostupné, kdokoliv je může zjistit a nemohou tak být obchodním tajemstvím. Jenže takový výklad není podle obchodního zákoníku pravdivý, rozhodl soud. Jako obchodní tajemství totiž zákoník označuje informace, které nejsou v obchodních kruzích běžně dostupné.

"Pokud by chtěl požadované informace někdo zjistit, musel by zajistit, aby vysílání Radiožurnálu po sedm kalendářních dní nepřetržitě poslouchala určitá osoba, která bude schopna jen podle sluchu sama určit, o jakou skladbu kterého interpreta se jedná...zjišťování informací by kromě časové náročnosti bylo nepochybně náročné též po psychické stránce," píše soud.  

Navíc argumentuje, že ačkoliv je Český rozhlas veřejnoprávní médium, jeho činnost se neliší od privátních rádií. "Musí koncepcí svého programu soupeřit s ostatními provozovateli rozhlasového vysílání o určitou míru poslechovosti," zdůvodňuje soud, proč mu musí být poskytnuty rovné podmínky. Playlisty většiny konkurentů rozhlasu jsou nicméně veřejné.

Rozsudek


Podle rozsudku by dokonce v případě, že by playlist byl zveřejněn, šlo o nepřímou podporu ostatních provozovatelů vysílání z peněz koncesionářů. "...mohli by de facto zdarma využívat znalosti a zkušenosti, na jejichž vytvoření Český rozhlas vynaložil finanční prostředky získané z koncesionářských poplatků," píše se v rozsudku. 

Bez ohledu na verdikt soudu nicméně generální ředitel Českého rozhlasu rozhodl, že seznamy hraných skladeb budou od letošního podzimu dostupné. Nový hudební dramaturg Radiožurnálu navíc v rozhovoru pro server Lidovky.cz uvedl, že vlajková loď rozhlasu prochází změnami, od května se například prodloužila rotace skladeb na 6 až 8 dní.  

ogoOndřej Golis
  • 7Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na Lidovky.cz