2. června 2014 12:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vitásková u soudu. Začalo líčení v kauze údajných podvodů se solárem

Alena Vitásková, šéfka Energetického regulačního úřadu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Vitásková, šéfka Energetického regulačního úřadu | foto: MAFRA- Tomáš Krist

BRNO Výpovědí technika Vladimíra Čimpery, který vydal v roce 2010 zprávy o revizi elektroinstalace nově budovaných solárních elektráren v Chomutově Saša-Sun a Zdeněk-Sun, začalo v pondělí u Krajského soudu v Brně líčení s předsedkyní Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou a dalšími devíti osobami v kauze údajně podvodného získání licencí pro fotovoltaické elektrárny.

Právě na základě revizí obžalovaného Čimpery vydal ERÚ licenci pro obě zařízení. Jenže podle obžaloby postupoval ERÚ nezákonně, protože elektrárny nebyly v provozu. Tím, že zařízení získala předčasně licenci od ERÚ, mohla vzniknout škoda dvě miliardy korun.

Čimpera v pondělí asi desetkrát soudu zopakoval, že mu šlo hlavně o to, aby byla nová zařízení bezpečná. Zkoumal prý jen stav elektroinstalace v elektrárnách, ne funkčnost panelů. Všechny propojovací kabely byly sice podle něj v pořádku, i když některé panely a sekce elektráren na ně vůbec nebyly připojeny, v obou elektrárnách byly ještě výkopy a část kabelů nebyla zakopána v zemi. O těchto nedodělcích ale revizní zprávy vůbec nehovoří. O některých dokumentech ovšem Čimpera tvrdí, že byly zfalšované.

Vitásková měla podvody odhalovat, prý je ale zakrývala

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková, která obdobné podvody spojené se solárními elektrárnami v ČR s úřadem odhalovala, v kauze chomutovských elektráren podle žalobce Radka Mezlíka porušila zákon, protože jednala opačně. Zamezila zahájení správního řízení, v němž měly být licence odebrány.

ČTĚTE VÍCE

Protože obě chomutovské elektrárny získaly licence ještě před koncem roku 2010, měly dodávat vyrobenou elektrickou energii do sítě za dvakrát výhodnější cenu, než kdyby získaly licenci v roce 2011, kdy byly podle policie ve skutečnosti uvedeny do provozu.

Čimpera pracuje jako revizní technik u firmy Actherm servis, která měla od elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun brát vyrobenou elektrickou energii a dodávat ji následně do veřejné sítě. Jeho povinností přitom bylo koncem roku 2010 prověřit stav obou zařízení a vydat revizní zprávy, že jsou připraveny na provoz. Zprávy vydal, i když zařízení nebyla ještě funkční a v areálech byly výkopy.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz