Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN

Soud se Ztohoven kvůli trenýrkám na Hradě

16:37
„Rozhodnutí považuji za správné, ukázalo se, že právo svobody slova má větší váhu než kriminalizace“, sdělil advokát.
15:35
„Myslím, že se ukázalo, že tento případ je vážení mezi otázkou svobody slova a nějakou svobodou kritického ducha a nějakým formálním pohledem na trestní právo,“ uvedl po vyhlášení rozsudku mluvčí skupiny Žilka.
16:20
Vyvěšení trenýrek na Hradě skupinou Ztohoven nebylo trestným činem, Soud proto postoupil případ obvodnímu úřadu Prahy 1. Mohlo by jít o přestupek.
15:27
Soud je přerušen. Pokračovat bude až v 16 hodin, kdy by mělo být vyhlášení rozsudku.
15:22
Nyní pronášejí své závěrečné řeči jednotliví členové skupiny Ztohoven. Odmitají tvrzení, že by k celé kauze přistupovali arogantně a odmítali jakoukoli odpovědnost. Hovoří se o biblickém příběhu Adama i Evy či o potřebě reflektovat společenské dění. Hons přijme prý jakýkoli trest, protože to prý "zapadne do celého příběhu". I z toho prý čerpá uměleckou inspiraci.
14:54
Členovi skupiny Ztohoven Honsovi může podle státní zástupkyně přitížit fakt, že již jednou byl pravomocně odsouzen. K připomenutí: šlo o jeho umělecky počin, při němž vyměnil sklíčka na semaforu.
14:51
"Pokud pan státní zástupce hovoří o tom, že by příště mohly byt roztaveny korunovační klenoty, považuji to za neúctu ke svým klientům," pronesl advokát obžalovaných a připomněl návštěvu "jednoho z držitelů" klíčů v komoře s klenoty, při níž se mu "udělalo zle". Tím narážel na prezidenta Miloše Zemana. Umělecké vyjádření názoru obžalovaných považuje za jim přirozené.
14:26
ZÁVĚREČNÁ ŘEČ OBŽALOBY: Názor je jedna věc, nelze jej ale vyjadřovat trestním činem, řekl v záverěčně řeči právní zástupce státu. „Co by mohlo přijít příště? Roztavení korunovačních klenot?“ ptal se řečnicky. Do toho se však ozývá křik „Jo“ jednoho z obžalovaných. Ze soudní místnosti se tak již poněkolikaté hlasitý smích. Státní zástupce však pokračuje ve své řeši a požaduje uhradit namejetkovou újmu, ačkoli se proti tomu strana obhajoby ohrazuje. Nemajetkovou újmu
14:35
„Při slovech státní zástupkyně jsem měl pocit, jako bych se ocitll u jiného soudu,“ ujal se vzápětí slova advokát obžalovaných. Domnová, že se nešlo o promyšlený útok na základy tohoto státu a rozhodně podle něj nešlo o „téměř až teroristický“ čin, jak podle něj tvrdí obžaloba. Stále považuje za absrudní, že se takový případ vůbec dostal před soud.
14:16
Nyní před soudem hovoří státní zástupkyně. Tvrzení obžalovaných a jejich advokáta vyvrací. Podle ní neměla skupina Ztohoven na střeše Pražského hrade vůbec co dělat a neměla by se vzdávat odpovědnosti za své činy.
14:12
"Ano, performance je jednáním dovoleným, ale pak je tady hranice vzniku trestní odpovědnosti," odpověděl právní zástupce státu. "Od ní je jen krok k extremismu, a od nich jen další k terorismu," dodal. "Tahat sem slovo terorismus je šílené," oponoval mu obžalovaný David Hons.
14:07
Obhajoba nakonec požádala ještě o jeden posudek, a to z oblasti politologie. Chtějí posoudit, nakolik jsou performace legitimním společenským jevem.
14:03
Líčení v soudní síni přerušila hlasitá hudba ozývající se z ulice před budovou Obvodního soudu v Praze 1. Na chvíli tak byla řeč obhajoby přerušena. Obžalovaní i přihlížející hned zamířili k oknům a bavili se tím. Celá situace dokresluje, v jaké atmosféře soud probíhá.
13:58
Obžaloba namítá a ohrazuje se výtržnictvím. Obhajoba si vzala slovo a již několik minut hovoří o svobodě slova. Své tvrzení dokládá přehlídkou lidové tvorby, která si bere na paškál prezidenta republiky Miloše Zemana a státní symboly. Červené trenýrky jsou podle advokáta obžalovaných pouhým vyjádřením názoru.
13:59
Obhajoba žádá dva znalecké posudky. Jeden se má týkat poškození střechy, druhý by měl hodnotit pořizovací cenu standarty. Dle jejího průzkumu na trhu lze tento symbol koupit za částku od pěti do deseti tisíc. Cena, kterou zmiňuje obžaloba, tak považuje za nadhodnocenou.
13:58
Stát jako veřejnoprávní korporace musí být schopen akceptovat větší míru kritiky, řekl advokát skupiny Ztohoven. Čin byl legitimním projevem názoru.
13:58
Obhajoba si vzala slovo a již několik minut hovoří o svobodě slova. Své tvrzení dokládá přehlídkou lidové tvorby, která si bere na paškál prezidenta republiky Miloše Zemana a státních symbolů. Červené trenýrky jsou podle advokáta obžalovaných pouhým vyjádřením názoru a slouží k zamyšlení společnosti o současném stavu. Skupina dále předložila jako důkaz fotografii, která podle ní dokazovala poškození střechy před akcí. Fotografie pocházela ze záznamu, který natočil náhodný člověk, jenž dokumentoval panorama Prahy.
13:23
Před soud právě přistoupil další policista. „V rámci výjezdu jsme dojeli na Pražský hrad, žádného poškození jsem si nevšiml, mohlo to být částečně i kvůli počasí,“ řekl v krátkost. Tím skončila série výslechů. Nyní se bude u soudu promítat videozáznam. Projekce se ujal mluvčí skupiny Ztohoven.
13:00
Po téměř hodinové přestávce pokračuje soud se skupinou aktivistů Ztohoven. Nyní u soudu promlouví další zaměstnanec Pražského hradu.
12:13
Stále pokračuje výpověď svědka, který vyhotovil fakturu na opravu střechy Pražského hradu. Po přestávce, která bude trvat do 13. hodiny, bude soud pokračovat.
Obvodní soud pro Prahu 1 se vrací k případu skupiny Ztohoven, jejíž členové jsou souzeni za vyvěšení červených trenýrek nad Pražským hradem.