Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud smetl obžalobu Rittiga a Nečasové v kauze BIS. Neměla být tajná

Česko

  19:35aktualizováno  21:44
PRAHA - Městský soud v Praze vrátil obžalobu v kauze Bezpečnostní informační služby Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci kvůli závažným vadám z přípravného řízení. Dokument státní zástupci podle soudu neměli vypracovat v utajovaném režimu, nebyl k tomu žádný důvod a hrozilo tak zkrácení práv obviněných, mezi nimiž figurují lobbista Ivo Rittig, exšéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová s advokáty Davidem Michalem a Tomášem Jindrou.

Už to není OK. Takto Ivo Rittig pózoval ještě před pár měsíci. foto: MAFRA - Michal Šula

„Obžalobu nelze obhájcům doručit do jejich dispozice, aniž by přitom byly porušeny zákonné předpisy o nakládání s utajovanými informacemi. Způsob vypracování obžaloby v utajeném režimu je pro soud o to nepřijatelnější, že to vzhledem k povaze daného případu a jeho konkrétním skutkovým parametrům naprosto nebylo nutné,“ konstatuje předseda senátu Jan Kareš v usnesení, do něhož nahlédl server Lidovky.cz.

Rittig unikl pokutě za výhrůžky spráskáním bičem. ‚Čeká ho významnější trest‘

Důsledkem utajení projednávání případu by podle něj došlo k poškození práva na obhajobu a transparentnost soudního řízení. „Vzniklo by velmi reálné nebezpečí anulování hlavního líčení v rámci opravného řízení před odvolacím soudem, případně před Nejvyšším soudem jakožto soudem dovolacím či před Ústavním soudem,“ konstatuje usnesení.

Druhá kauza kolem Nagyové u soudu

Obžaloba viní čtveřici z úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Týká se exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, lobbisty Iva Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal.

Nečasová měla utajované informace předávat Rittigovi a jeho spolupracovníkům, advokátům Davidovi a Jindrovi. Podle MF DNES k nim tehdejší šéfce kabinetu premiéra měl umožnit přístup bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul, čímž porušil veškeré předpisy.

Údajné vynášení informací z BIS je druhým případem kolem Nečasové, který zamířil k soudu. Nečasová je podle žalobců pojítkem mezi více případy.

Rittigova advokátka Katarína Kožiaková Oboňová rozhodnutí soudu přivítala. „Dlouhodobě poukazujeme na to, že vyšetřující státní zástupce zcela nadbytečně označuje listiny a rozhodnutí v rámci trestního řízení jako vyhrazené, ačkoliv tomu tak nemusí být, čímž jsou nepřiměřeně zkracována práva obviněných účinně se hájit. Skutečnost, že jsme nemohli dle potřeb pracovat s obžalobou, a to z důvodu jejího utajení státním zástupcem, byla absolutně nepochopitelná, nejenom pro nás, ale jak se ukázalo, také pro soud,“ napsala serveru Lidovky.cz.

Sazba nula až tři roky vězení

Zastupitelství s rozhodnutím zásadně nesouhlasí. „Obžalobu a část spisu bylo nutné utajit, neboť utajena zůstala sama písemnost, s jejímž obsahem obviněné osoby neoprávněně manipulovaly. Tato písemnost nebyla přitom odtajněna subjektem, který ji vytvořil, tedy původcem utajované informace, byť o to byl z naší strany opakovaně žádán,“ napsal serveru Lidovky.cz náměstek olomouckého vrchního státního zastupitelství Pavel Komár.

Státní zástupce tvrdí, že soudnímu požadavku na odtajnění obžaloby není možné vyhovět. „Usnesení Městského soudu v Praze o vrácení věci k došetření tak nelze než považovat za nezákonné a z tohoto důvodu si proti němu podáme stížnost, o které bude rozhodovat Vrchní soud v Praze,“ podotkl Komár.

Zastupitelství v Olomouci poslalo obžalobu z druhé větve kauzy Nagygate k soudu letos v březnu, čtveřice podle ní měla ohrozit utajovanou informaci.

„Tři jsou v základní skutkové podstatě v sazbě nula až tři roky vězení nebo zákaz činnosti, z toho dva jsou návodci a jeden pachatel. Čtvrtá osoba je ohrožena sazbou dva až osm let vězení,“ řekl k ní už dříve Komár.  

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat