Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud smetl obžalobu Rittiga a Nečasové v kauze BIS. Neměla být tajná

Česko

  19:35aktualizováno  21:44
PRAHA - Městský soud v Praze vrátil obžalobu v kauze Bezpečnostní informační služby Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci kvůli závažným vadám z přípravného řízení. Dokument státní zástupci podle soudu neměli vypracovat v utajovaném režimu, nebyl k tomu žádný důvod a hrozilo tak zkrácení práv obviněných, mezi nimiž figurují lobbista Ivo Rittig, exšéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová s advokáty Davidem Michalem a Tomášem Jindrou.

Už to není OK. Takto Ivo Rittig pózoval ještě před pár měsíci. foto: MAFRA - Michal Šula

„Obžalobu nelze obhájcům doručit do jejich dispozice, aniž by přitom byly porušeny zákonné předpisy o nakládání s utajovanými informacemi. Způsob vypracování obžaloby v utajeném režimu je pro soud o to nepřijatelnější, že to vzhledem k povaze daného případu a jeho konkrétním skutkovým parametrům naprosto nebylo nutné,“ konstatuje předseda senátu Jan Kareš v usnesení, do něhož nahlédl server Lidovky.cz.

Rittig unikl pokutě za výhrůžky spráskáním bičem. ‚Čeká ho významnější trest‘

Důsledkem utajení projednávání případu by podle něj došlo k poškození práva na obhajobu a transparentnost soudního řízení. „Vzniklo by velmi reálné nebezpečí anulování hlavního líčení v rámci opravného řízení před odvolacím soudem, případně před Nejvyšším soudem jakožto soudem dovolacím či před Ústavním soudem,“ konstatuje usnesení.

Druhá kauza kolem Nagyové u soudu

Obžaloba viní čtveřici z úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Týká se exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, lobbisty Iva Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal.

Nečasová měla utajované informace předávat Rittigovi a jeho spolupracovníkům, advokátům Davidovi a Jindrovi. Podle MF DNES k nim tehdejší šéfce kabinetu premiéra měl umožnit přístup bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul, čímž porušil veškeré předpisy.

Údajné vynášení informací z BIS je druhým případem kolem Nečasové, který zamířil k soudu. Nečasová je podle žalobců pojítkem mezi více případy.

Rittigova advokátka Katarína Kožiaková Oboňová rozhodnutí soudu přivítala. „Dlouhodobě poukazujeme na to, že vyšetřující státní zástupce zcela nadbytečně označuje listiny a rozhodnutí v rámci trestního řízení jako vyhrazené, ačkoliv tomu tak nemusí být, čímž jsou nepřiměřeně zkracována práva obviněných účinně se hájit. Skutečnost, že jsme nemohli dle potřeb pracovat s obžalobou, a to z důvodu jejího utajení státním zástupcem, byla absolutně nepochopitelná, nejenom pro nás, ale jak se ukázalo, také pro soud,“ napsala serveru Lidovky.cz.

Sazba nula až tři roky vězení

Zastupitelství s rozhodnutím zásadně nesouhlasí. „Obžalobu a část spisu bylo nutné utajit, neboť utajena zůstala sama písemnost, s jejímž obsahem obviněné osoby neoprávněně manipulovaly. Tato písemnost nebyla přitom odtajněna subjektem, který ji vytvořil, tedy původcem utajované informace, byť o to byl z naší strany opakovaně žádán,“ napsal serveru Lidovky.cz náměstek olomouckého vrchního státního zastupitelství Pavel Komár.

Státní zástupce tvrdí, že soudnímu požadavku na odtajnění obžaloby není možné vyhovět. „Usnesení Městského soudu v Praze o vrácení věci k došetření tak nelze než považovat za nezákonné a z tohoto důvodu si proti němu podáme stížnost, o které bude rozhodovat Vrchní soud v Praze,“ podotkl Komár.

Zastupitelství v Olomouci poslalo obžalobu z druhé větve kauzy Nagygate k soudu letos v březnu, čtveřice podle ní měla ohrozit utajovanou informaci.

„Tři jsou v základní skutkové podstatě v sazbě nula až tři roky vězení nebo zákaz činnosti, z toho dva jsou návodci a jeden pachatel. Čtvrtá osoba je ohrožena sazbou dva až osm let vězení,“ řekl k ní už dříve Komár.  

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat