Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud smetl stížnost na židovský původ znalce

Česko

  17:04
MOST - Mostecký soud zamítl stížnosti advokáta Petra Kočího na údajnou podjatost soudního znalce Michala Mazla. Advokát o znalci prohlásil, že je Žid, a tedy nemůže objektivně posuzovat případ jeho klientky, členky Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Lucie Šlégrové.

Soudní znalec Michal Mazel foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Námitka byla naprosto irelevantní, řekla odpoledne předsedkyně trestního oddělení soudu Bohumila Huňáčková.

Šlégrová stojí před soudem kvůli svému projevu z roku 2010, na demonstraci v Litvínově obhajovala národní socialismus. Mazel její řeč vyhodnotil jako propagaci nacismu a antisemitismu, pak se ale do něj pustil Kočí.

ČTĚTE TAKÉ:

Společně se Šlégrovou o znalci tvrdili, že je podjatý, protože je Žid. Šlégrová si vyvodila údajný židovský původ znalce z jeho jména. "Toto příjmení, často se vyskytující rovněž ve variantní podobě Maazel, pochází z hebrejského Moše, tzn. Mojžíš," uvedla Šlégrová. Krom toho zpochybnili v jiném trestním případě stížností i odměny, které Mazel za svou práci dostával.

Obě stížnosti už soud zamítl. "Ta druhá, ohledně údajné podjatosti, je zcela irelevantní, ale víc to komentovat nechceme," řekla Huňáčková. Připustila ještě, že pochybná byla už samotná konstrukce, že by židovský původ mohl zabránit v objektivním posuzování extremismu.

Advokát Petr Kočí.

Mazel na začátku ledna řekl médiím, že s prací soudního znalce plánuje skončit. Hlavním důvodem jsou podle něj neustálé útoky ze strany pravicových radikálů. Kočího námitka vzbudila značný rozruch veřejnosti. V médiích proti němu například ostře vystoupil například předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Kočího se naopak veřejně zastal poradce prezidenta Václava Klause Pavel Hasenkopf.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat