Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Byla to blbost, chci za rodiči, brečel u soudu student, který zabil učitele mačetou

Česko

  8:56aktualizováno  13:20
Stejně jako začátkem prosince, i tentokrát je soud s Jaroslavem Řehákem obžalovaným z vraždy svého učitele na SOU Ohradní velmi vypjatý. V okamžiku, kdy soudce řešil teoretické zproštění viny obžalovaného s experty, rozbrečel se student se slovy, že udělal blbost a chce domů za rodiči. Podle odborníků není veřejnosti nebezpečný.

„Vývojovou dysfázii bude mít celý život. Dá se to pouze vylepšovat psychoterapeutickými přístupy a přístupy ve škole, kdy měl doporučený zvláštní přístup na základní i střední škole,“ shodli se experti nad posudkem devatenáctiletého Jaroslava Řeháka, který zabil svého kantora na SOU Ohradní poslední březnový den 2022.

Uvedli, že z posledních zpráv ze školy vyplývá, že docházelo ke zlepšení. K tomu ale bylo potřeba, aby se na jeho vývoji a speciálním přístupu kromě rodiny podílela i škola. Znalci dále uvedli, že z policií získaných dokumentů je patrné, že škola byla s doporučenými přístupy seznámená. „Kantoři dokonce museli podepsat papír, že jsou s tím srozuměni,“ doplnili.

Přestože se dokáže navzdory překážkám učit a určitým způsobem integrovat, jeho mentální věk neodpovídá věku jeho vrstevníků. Navíc si projektuje vlastní svět. „Mluvili jsme s ním dvakrát. Uvědomuje si, že udělal špatnou věc a neměl to dělat. Na druhé straně ví, že bude následovat trest. Při prvních vyšetřeních s ním nebylo téměř možné mluvit. Plakal, žádal, aby se mohl vrátit k rodině. Není společnosti nebezpečný,“ řekli.

Navrhují proto uložení ochranné ambulantní léčby. Řehák nebere, ani nikdy nebral návykové látky, alkohol podle vlastních slov pil minimálně. „Například na oslavě si dal jednu dvě skleničky,“ stojí v lékařské zprávě s tím, že byl introvertní submisivní povahy a je závislý na své rodině.

Soudce následně s odborníky řešil, jestli by studentovi pomohlo přesunutí domů s pravidelným docházením na ambulantní péči. Řehák se na lavici obžalovaných rozbrečel se slovy, že udělal blbost, a kýval, že chce jít domů.

Při následném okomentování přečtených výpovědí Řehák s brekem řekl: „Chtěl bych říct paní Knaislové, že je mi moc líto, co se stalo a pozůstalým se strašně moc omlouvám. Byla to blbost, mrzí mě to,“ řekl.

Otec u soudu nakonec nepromluví

Obhajoba se po prvním soudním líčení chtěla při pokračování procesu opírat i o vyjádření studentova otce, nakonec si ale jeho předvolání rozmyslela. „Nebude to nakonec potřeba,“ zmínil obhájce.

Soudce četl výpovědi Řehákových spolužáků, kteří učitele označili za kamarádského a hodného. Zmínili ale, že mnoho studentů dané třídy ho nemělo rádo. K vybraným jedincům se choval nepřiměřeně tvrdě a dusil je při zkoušení. Podle dalšího spolužáka si učitel na Řeháka zasedl.

Na žádost obhajoby se přečetlo i vyjádření ženy, která šla sama na policii, aby vyvrátila mediální obraz daného kantora. Podle něj se učitel ukazoval jako skvělý vyučující. Žena uvedla, že Knaisl na hodině jógy sexuálně obtěžoval své studentky, když, podle výpovědi, jedné z nich zajel rukou do kalhotek při masáži. „Daná slečna už nikdy příště nepřišla,“ zmínila s tím, že jde o událost z večerního vysokoškolského studia z prosince 2003.

Soudní líčení bude pokračovat 17. února dokazováním, začátek soudce posunul o hodinu na 11:30.

Ihned po útoku se ozvaly hlasy z učitelské komunity, která žádala zvýšení ochrany kantorů. Chtěla, aby stát pedagogické pracovníky vedl jako úřední či chráněné osoby.

Proti tomu je ale v současnosti ministr školství Vladimír Balaš, v rozhovoru pro iDNES.cz řekl: „Zatím bych počkal. Kdybychom každý ojedinělý případ měli řešit změnou legislativy, tak by to bylo špatně. Autoritu si musí učitel získat úplně někde jinde. I já mám zkušenost tohoto typu, měl jsem několik opravdu agresivních studentů a nějak jsem si s tím poradil. Ale že bych se domáhal speciální ochrany, tím si nejsem jistý,“ uvedl s tím, že pokud by po tom učitelé volali, diskuzi by se nebránil.

Zvýšení bezpečnosti nebyl nakloněný ani jeho předchůdce Petr Gazdík, bezprostředně po útoku iDNES.cz sdělil, že zavádění bezpečnostních rámů či posílených hlídek ve škole by nás posunulo blíže k Americe a prozatím k tomu nevidí důvod. Argumentoval při tom výrazným zvýšením nákladů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!