Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud zastavil stíhání Bárty a Petržílka, protože se obžaloba opírala jen o anonymní svědky

Česko

  13:27
Praha - Soud vyčetl obžalobě v kauze exministra dopravy Víta Bárty a bývalého policisty Jana Petržílka, že se opírá v podstatě výhradně o výpovědi anonymních svědků. Podle něj to odporuje principům férového procesu. Proto trestní stíhání obou mužů zastavil, sdělila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Usnesení není pravomocné. Případ se týká vynesení odposlechů někdejšího pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška.

Obžalobu soud neveřejně projednal ve středu. O den později vyšlo najevo, že stíhání zastavil. Zdůvodnění svého kroku poskytl soud v pátek.

Soud zastavil trestní stíhání exministra Bárty a policisty Petržílka za únik odposlechů

„Vzhledem k tomu, že k odsouzení obžalovaného nemůže podle ustálené judikatury dojít výlučně a ani v převážné míře na základě výpovědí takzvaných utajených svědků, dospěl soud k závěru, že důkazy předložené obžalobou nejsou v žádném případě dostatečným podkladem pro projednání a rozhodnutí věci,“ vysvětlila Puci.

Ostatní důkazy založené v trestním spise byly podle soudu jen „velmi nepřímé“.

Soud zvažoval, zda stíhání zastavit, nebo zda obžalobu podruhé vrátit k došetření. Druhá varianta by podle něj nebyla efektivní. „S ohledem na dlouhý časový odstup je těžko představitelné, že by policejní orgán byl schopen zajistit nějaké další důkazy,“ doplnila mluvčí.

Státní zástupce si proti rozhodnutí může podat stížnost do tří dnů ode dne, kdy mu soud usnesení doručí.

Obžaloba viní bývalého předsedu Věcí veřejných Bártu a někdejšího zpravodajce Petržílka ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. Muži čelí stíhání od roku 2013. Kriminalisté tvrdí, že Bárta jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta Bezpečnostní informační služby (BIS) Petržílka, aby vynesl citlivé dokumenty. Oba muži vinu odmítají.

Bárta nedostane 20 milionů odškodného od státu, potvrdil soud. Nárok exministra je promlčený

Přepisy nahrávek, v nichž se Janoušek s Bémem oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“, zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta Dnes. Z odposlechů vyplýval Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že nahrávky pořídila BIS v roce 2007.

Soud loni vrátil obžalobu k došetření, protože mu vadilo, že byla v utajeném režimu. Podle něj to porušovalo Bártovo a Petržílkovo právo na obhajobu.

Autor: