Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Soud uložil katarskému princi za placený sex se školačkami necelý rok vězení

Česko

  14:25aktualizováno  14:41
PRAHA - Soud uložil katarskému princi Hámidovi bin Abdal Sánímu 11 měsíců a osm dní vězení za placené sexuální styky s českými školačkami. Trest pokrývá dobu, kterou obžalovaný už strávil v české vazbě. Čtvrteční verdikt vynesený v Sáního nepřítomnosti je zatím nepravomocný.

Katarský princ Hámid bin Abdal Sání na archivním televizním záběru. foto: Reprofoto

Státní zástupce i obhájce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolají. Oba ovšem rozsudek označili za rozumný kompromis. Sání zůstává v Kataru, kam ho ČR vydala v roce 2005. Kvůli mezinárodnímu zatykači by mohl být při opuštění vlasti zatčen.

„Soud vzal v úvahu délku doby, která utekla od trestného činu i od původního odsouzení. Vzal v úvahu i amnestii, která dopadla na část skutků, i to, že obžalovaný má v uvozovkách takové jakoby domácí vězení v Kataru a do jiných zemí nemůže,“ uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Iva Fialová, jež Sáního potrestala také vyhoštěním z Česka na neurčito.

Omluva Mgr. Umaru Switatovi, advokátovi:

„Na zpravodajském serveru www.lidovky.cz jsme v souvislosti s kauzou Hámida bin Abdala Sáního, katarského prince, uveřejnili dne 30. 9. 2015 v článku „Žalobce navrhl pro katarského prince Sáního tři roky za zneužití školaček“ a dne 8. 10. 2015 v článku „ Soud uložil katarskému princi za placený sex se školačkami necelý rok vězení“ omylem fotografii pana Mgr. Umara Switata, advokáta v Praze, s označením, že se jedná o pana Hámida bin Abdala Sáního. Za tuto chybu se panu Switatovi i čtenářům omlouváme.

MAFRA, a.s., provozovatel serveru www.lidovky.cz

Sání, kterému bude v neděli 55 let, se podle verdiktu dopustil pohlavního zneužívání, kuplířství, ohrožování mravní výchovy mládeže a svádění k pohlavnímu styku. Do svého zadržení v září 2004 údajně souložil v pražském bytě s jednou nezletilou, dvěma mladistvými a třemi zletilými dívkami, které většinou pocházely z rozvrácených rodin s hrubě zanedbanou výchovou. Za sex jim platil 2000 korun, dívky si za peníze pořizovaly hlavně oblečení.

Obvodní soud původně Sánímu v roce 2005 uložil 2,5 roku odnětí svobody, tento rozsudek však následně zrušil pražský městský soud. Mezitím ČR po rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce vydala Sáního do Kataru, který muže už po dvou dnech propustil z cely a později stíhání zastavil s tím, že byl už dostatečně potrestán českou vazbou.

Sání byl dříve obviněn ze zaplacených sexuálních styků s celkem 15 dívkami. Soudy však musely po amnestii exprezidenta Václava Klause zastavit trestní stíhání pro šest z těchto skutků. Zbylé teď znovu projednal obvodní soud. Z jednoho skutku Sáního zprostil viny s tím, že výpověď dívky nelze z procesních důvodů použít. V ostatních bodech obžaloby muže uznal vinným, ačkoliv soudkyně připustila, že děvčata vypadala starší, než byla, měla se sexem zkušenosti a přišla si „na poměrně slušné peníze“ v řádu desetitisíců korun.

Verdikt je kompromisem

„Je to velmi rozumný rozsudek,“ uvedl Sáního advokát Lžičař, který poukazoval na to, že doba uplynulá od skutků snížila jejich společenskou nebezpečnost .

Státní zástupce Kamil Švec, který kauzu od jejího počátku řešil u soudů, nyní pro Sáního požadoval tři roky odnětí svobody, zklamaný ale nebyl. „Je to kompromis, já tomu naprosto rozumím. Odůvodnění se mi líbilo a vnitřně s ním souhlasím. Skutečně to nebylo prznění malých nevinných holčiček. Otázkou je, kdo způsobil, že uplynula taková doba, a čí postup způsobil, že obžalovaný nebyl odsouzen a trest nevykonal,“ řekl novinářům.

Švec je i po letech přesvědčen o tom, že Sání neměl být do Kataru vydán a že si měl v ČR odpykat citelný trest - v původním řízení muži navrhoval pět let odnětí svobody. „Ta situace se nakonec tak nějak vyřešila sama. Přirozená životnost ministrů je nižší než přirozená životnost státních zástupců a soudců,“ poznamenal

VÝVOJ KAUZY

  • 16. září 2004 - Policisté zatkli Sáního, který údajně ve svém bytě v Praze 2 zneužíval mladé dívky. Byl obviněn z pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy mládeže a kuplířství. Soud ho vzal do vazby.
  • 31. března 2005 - Státní zástupce Sáního obžaloval. S ním byly obžalovány tři mladé ženy za to, že mu dívky dodávaly.
  • 2. dubna 2005 - MfD uvedla, že Sání nabídl za propuštění z vazby kauci 20 milionů Kč. Obvodní soud pro Prahu 2 ji chtěl přijmout, ale státní zástupce proti tomu podal stížnost.
  • 4. dubna 2005 - Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) vyhověl nótě Kataru o vydání Sáního do Kataru, který se zavázal, že bude v Sáního stíhání pokračovat.
  • 8. dubna 2005 - Obvodní soud pro Prahu 2 oznámil, že stíhání Sáního nepřeruší. Podle soudkyně rozhodnutí katarských orgánů, že převezmou Sáního stíhání, obsahovalo zásadní vady.
  • 25. dubna 2005 - Začalo hlavní líčení. Sání čelil obžalobě, že ve svém bytě zneužíval 16 dívek, čtyřem ještě nebylo 15 let.
  • 2. května 2005 - Pražský městský soud dospěl k závěru, že postup ministerstva spravedlnosti v kauze byl nezákonný. Soud také rozhodl, že Sání nebude propuštěn z vazby.
  • 20. května 2005 - Ministerstvo spravedlnosti vrátilo ministerstvu zahraničí k ověření žádost Kataru, který chtěl, aby mu české úřady případ Sáního předaly.
  • 30. května 2005 - Sání byl odsouzen za sexuální kontakty s mladými dívkami ke dvěma a půl roku vězení. Žalobce se odvolal, trest mu připadal příliš mírný. Městský soud v Praze později původní rozsudek v neveřejném jednání zrušil a věc vrátil s pokynem, aby ji projednal jiný senát. 19. července 2005 - Městský soud v Praze zamítl v neveřejném jednání princovu žádost o propuštění z vazby. Ministr Němec verdikt pražského městského soudu zpochybnil.
  • 22. srpna 2005 - Nejvyšší soud vyhověl návrhu ministra Němce a umožnil vydání Sáního k trestnímu řízení do Kataru.
  • 23. srpna 2005 - Sání odletěl z ČR do Kataru. Tam byl po osmi dnech pobytu ve vazbě propuštěn na kauci.
  • 27. ledna 2007 - Katarský generální prokurátor rozhodl o zastavení řízení proti Sánímu. Katar uvedl, že princ byl již potrestán českou vazbou, která trvala 340 dní, a odmítl se kauzou zabývat. Česká veřejnost se o rozhodnutí dozvěděla až na jaře 2008.
  • 24. dubna 2007 - Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká souhlasila s odložením případu, ve kterém policie zkoumala, zda Němec nespáchal svým postupem v Sáního kauze trestný čin. Policie Němcův postup prověřovala opakovaně.
  • 11. března 2009 - Katar zaslal ministerstvu spravedlnosti ČR oficiální rozhodnutí, jímž tamní prokuratura zastavila Sáního stíhání. To otevřelo pražskému městskému soudu cestu ke znovuotevření případu.
  • 11. ledna 2011 - Pražský městský soud vydal na Sáního mezinárodní zatykač. Odvolacímu senátu se totiž nepodařilo Sánímu doručit soudní usnesení a předvolání. Jednání již bylo několikrát odročeno. Sáního advokát oznámil, že jeho klient o konání odvolacího líčení pravděpodobně neví.
  • Leden 2013 - Amnestie prezidenta Klause se dotkla i Sáního kauzy, pražský městský soud proto stíhání zastavil u šesti z 15 skutků. Zbylých devět ale policisté začali stíhat až v roce 2005, a osmiletá lhůta z aboličního článku pro ně neplatí.
  • 5. června 2014 - Bylo nařízeno nové hlavní líčení se Sáním. Ten ale nedorazil a podle závazného právního názor nadřízeného soudu nebylo možné kauzu projednat v Sáního nepřítomnosti.
  • 28. července 2015 - Sáního advokát Josef Lžičař oznámil, že jeho klient souhlasí s jednáním ve své nepřítomnosti.
  • 30. září 2015 - Státní zástupce navrhl pro Sáního tři roky vězení za pohlavní zneužívání českých školaček, za kuplířství, ohrožování mravní výchovy a za svádění k pohlavnímu styku.
  • 8. října 2015 - Soud nepravomocně uložil katarskému princi Sánímu 11 měsíců a osm dní vězení za sex s českými dívkami. Verdikt vyhlásil v Sáního nepřítomnosti.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!