11. dubna 2017 15:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli ‚nejapnému‘ žertíku s penisem bodl muž známého do krku švýcarským nožíkem

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

LIBEREC Trest tři roky vězení uložil v úterý Krajský soud v Liberci jednačtyřicetiletému muži za pokus o vraždu. Obžalovaný Zdeněk Nusbaumer loni v baru v Mimoni bodl v opilosti nožem do krku svého třiatřicetiletého známého kvůli vtipu, kterým ho před ostatními zesměšnil. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i obžalovaný si ponechali lhůtu na odvolání.

Vazebně stíhanému obžalovanému hrozil výrazně přísnější trest, sazba pro tento trestný čin je od deseti do 18 let. „Šli jsme hluboko pod zákonnou sazbu, a to s ohledem na okolnosti případu. Jednalo se o nejapný hospodský žertík, který vyvrcholil bodnutím do krku,“ uvedla předsedkyně senátu Eva Drahotová. Žertík byl podle ní za hranou, stejně jako reakce obžalovaného. „Nelze to řešit tímto způsobem,“ uvedla. Trest pod zákonnou sazbou navrhovala i státní zástupkyně, požadovala ale sedm let.

Motivem k činu byla událost, která se stala v baru večer před napadením, loni 5. července. Nusbaumer v opilosti usnul na židli s hlavou zakloněnou dozadu a při tom měl otevřenou pusu. Jeho známého, Milana Netolického, to inspirovalo k hloupému žertu - vytáhl z kraťasů svůj pohlavní úd a několik vteřin s ním mával nad obličejem obžalovaného. Později svého činu litoval. „On udělal chybu, ale já také,“ uvedl Netolický.

Další večer se Nusbaumerovi kvůli tomu v baru smáli. Někteří mu dokonce říkali, že mu jeho známý úd strčil do úst, i když to nebyla pravda. Obžalovaný v pondělí u soudu uvedl, že ho to urazilo. Dokud ale vnímal okolí, tak to nijak neřešil. „Poslední, co si pamatuji, je, že koukám na fotbal. A pak, že ležím na chodníku a někdo mě držel,“ uvedl.

K usmrcení nedošlo jen náhodou

Incident si nepamatuje. Bylo u něj běžné, že za den vypil i 18 piv. Při útoku měl v sobě asi tři promile alkoholu. Součástí rozsudku je i nařízená ambulantní protialkoholní léčba po vykonání trestu. Svého činu litoval. „Omlouvám se mu za to. Pro mě je to černá můra. Nevím, jak se to mohlo stát,“ uvedl.

Podle znalců jednal zkratkovitě v afektu. Svědci uvedli, že Nusbaumer z ničeho nic vstal a s nadávkou na rozloučenou bodl nečekaně Netolického do krku kapesním nožem švýcarského typu. Nůž zůstal vězet v ráně a po vytažení napadený muž upadl do bezvědomí.

Několikacentimetrové zranění ale nakonec nebylo nijak vážné. Podle znalce z oboru lékařství Radovana Havla měl však napadený velké štěstí. „Rizikovost útoku byla extrémní, stačilo málo, aby čepel zasáhla důležité struktury,“ uvedl znalec. Kdyby šla podle něj rána o několik milimetrů či centimetrů jinak, mohly být následky fatální. „Byla náhoda, že nedošlo k usmrcení,“ dodal znalec.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz