Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud uznal expremiéra Petra Nečase vinným z křivé výpovědi v kauze zneužití vojenského zpravodajství

Petr Nečas a Jana Nečasová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas a Jana Nečasová. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Soud uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi. Z justiční databáze Infosoud vyplývá, že rozhodl v pondělí trestním příkazem. Jaký trest někdejšímu předsedovi vlády uložil, zatím není zřejmé. Podle obžaloby Nečas dvakrát nepravdivě svědčil v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, a to ve prospěch své současné manželky Jany (dříve Nagyové). Rozhodnutí není pravomocné. Nečasův advokát uvedl, že se jeho klient bude bránit. Na posun v případu upozornila Česká televize.

Soudce může bez projednání věci v hlavním líčení vydat trestní příkaz, pokud opatřené důkazy spolehlivě prokazují skutkový stav případu. Obžalovanému smí příkazem uložit například až roční podmíněný trest, až roční domácí vězení, obecně prospěšné práce nebo peněžitý trest. V hlavním líčení lze obžalovaného za křivou výpověď potrestat až tříletým odnětím svobody.

„Rozhodnutí zatím nebylo doručeno stranám trestního řízení, proto nemohu sdělit podrobnosti k obsahu trestního příkazu,“ napsala mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková. Soud obžalobu obdržel 4. května, rozhodl tedy po třech týdnech.

Nečasův advokát Adam Černý uvedl, že se o vydání příkazu dověděl stejně jako Nečas z médií. „Rozhodnutí soudu nám nebylo doručeno a jeho obsah neznáme, obhajoba však využije právní nástroje na případnou procesní obranu,“ napsal.

Pokud si Nečas proti příkazu podá do osmi dnů od doručení tzv. odpor, bude soud muset jeho případ řešit veřejně v hlavním líčení.

Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v červnu 2013 k pádu Nečasovy vlády. Někdejší ředitelka premiérova kabinetu Nagyová o rok dříve nezákonně nařídila zpravodajcům, aby sledovali premiérovu tehdejší manželku Radku. Justice ji za to potrestala tříletou podmínkou a maximálním, tedy desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy.

Nečase policie obvinila z křivého svědectví loni v listopadu. Soudnímu senátu totiž opakovaně tvrdil, že se na zpravodajce obrátil sám, protože se obával o bezpečí své rodiny. V odůvodnění verdiktu však zaznělo, že nemluvil pravdu a že jeho verze je v rozporu s nashromážděnými důkazy.

Expremiér už společně se ženou čelí obžalobě z podplácení v tzv. kauze trafik pro trojici poslanců ODS. Podle státních zástupců přislíbili v roce 2012 Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu, a nechají tak projít vládní daňový balíček. Nečasovi za to hrozí až šestileté vězení.

Nečas je zatím jediným předsedou české vlády, jehož kauzy se dostaly až k soudu. Současný premiér Andrej Babiš (ANO) je od října 2017 s přestávkami stíhaný v kauze padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo.

Výběr informací o expremiérovi Petru Nečasovi (55)

 • Někdejší premiér a předseda ODS Nečas, narozený 19. listopadu 1964, dlouho patřil k politikům, jimž se skandály vyhýbaly. Změnilo se to v souvislosti s případem šéfky jeho kabinetu a nynější (druhé) manželky Jany, který ho stál v roce 2013 nejen postavení v čele vlády, ale přinesl mu i policejní stíhání.
 • Nečas kvůli vyšetřování své partnerky v kauze kolem možného zneužívání Vojenského zpravodajství (VZ) a údajného podplacení exposlanců ODS podal 17. června 2013 demisi. Ve stejný den rezignoval i na funkci předsedy ODS.
 • V roce 2014 policie Nečase obvinila v kauze "trafik" pro exposlance z uplácení. V červenci 2016 žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství obžalovali Nečase a jeho ženu z uplácení poslanců funkcemi.
 • V kauze, která v roce 2013 přispěla k pádu vlády, čelí kromě Nečasových obžalobě i někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Státní zástupce tvrdí, že v roce 2012 přislíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili.
 • Nečas už dříve uvedl, že nikomu nic nenabízel, pouze se v době stranického volebního kongresu snažil vyřešit rozkol v ODS. Obžaloba je podle něj vykonstruovaná a nepravdivá. Příslib trafik u soudu v minulosti popřela také trojice poslanců.
 • Soud v této věci dosud pokračuje. Nečasovi hrozí v této věci až šestileté vězení.
 • Server Aktuálně.cz počátkem dubna informoval, že policie navrhla obžalovat Nečase za křivou výpověď. Policie Nečase obvinila loni v listopadu v souvislosti s dvěma jeho svědeckými výpověďmi před Obvodním soudem pro Prahu 1. Expremiér svědčil ve prospěch své manželky Jany, která v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší manželky Radky.
 • Podnět policii podali olomoučtí vrchní státní zástupci, kteří Nečasovou v kauze VZ obžalovali. O křivé výpovědi mluvila už při vyhlašování prvoinstančního rozsudku soudkyně Pavla Hájková, když ženu uznala vinnou. Řekla, že Nečas jako svědek nemluvil pravdu, čímž se snažil prospět své manželce. Nečas soudnímu senátu jako svědek tvrdil, že se na zpravodajce obrátil sám, protože se obával o bezpečí své rodiny. V odůvodnění verdiktu však zaznělo, že nemluvil pravdu.
 • Server Aktuálně.cz letos 4. května uvedl, že státní zástupce na Nečase podal obžalobu kvůli křivé výpovědi. Soud v pondělí uznal Nečase vinným z křivé výpovědi, vyplývá z justiční databáze Infosoud. Rozhodl trestním příkazem. Jaký trest někdejšímu předsedovi vlády uložil, zatím není zřejmé.
 • Vyšetřování ve věci zneužití VZ se na veřejnost dostalo v červnu 2013, kdy Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl zásah na řadě míst v ČR, včetně úřadu vlády. Impulzem bylo prošetřování podezření o činnosti skupiny složené z Romana Janouška, Tomáše Hrdličky, Iva Rittiga či Jiřího Tomana a prověřování jednání tehdejšího náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka.
 • Kauza se týká zneužití VZ ke sledování tehdejší manželky premiéra Nečase Radky. Spolu s Nagyovou (nyní Nečasovou) v ní byli obžalováni bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a bývalý zpravodajec VZ Jan Pohůnek. V červnu 2014 nejprve soud Nečasové dal roční podmínku s odkladem na čtyři roky, po podaném odporu ji i ostatní obžalované zprostil viny.
 • V březnu 2016 rozsudek zrušil pražský městský soud, Obvodní soud pro Prahu 1 pak v červnu Nečasovou a tři bývalé zpravodajce opět osvobodil. Zprošťující verdikt ale koncem prosince 2016 znovu zrušil pražský městský soud, a záležitost se tak vrátila k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Odvolací senát navíc nařídil výměnu soudkyně, což potvrdil také Ústavní soud. Nová soudkyně v listopadu 2017 uložila Nečasové dvouletý podmíněný trest. Obžalovaní zpravodajci dostali rovněž podmínky - Kovanda a Pohůnek 20 měsíců, Kovandův předchůdce Páleník 18 měsíců. Všichni se odvolali.
 • Loni v březnu odvolací soud všem zpřísnil tresty a zákazy činnosti. Nečasové uložil tříletou podmínku a desetiletý, tedy maximální zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Páleník, Kovanda a Pohůnek dostali podmínky v délce 2,5 roku, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách na osm, sedm a šest let.
 • V kauze zneužití VZ podali všichni čtyři aktéři odsouzení k podmíněným trestům dovolání. Rozsudky tak přezkoumá Nejvyšší soud.
,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!