Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Soud v Brně začal projednávat zrušení testování ve firmách, podobný návrh byl již zamítnut

Testování na covid foto: Pixabay.com

Brno - Nejvyšší správní soud v Brně ve středu začal projednávat druhý návrh na zrušení povinného testování na koronavirus ve firmách. Návrh podaly odbory výrobce léčiv Teva Czech Industries a zaměstnankyně Dagmar Bílá. Předseda senátu Petr Mikeš uvedl, že v průběhu řízení bylo napadené opatření zrušeno a nahrazeno nařízením obdobným.
  11:24

Soud proto nemůže opatření zrušit, ale pokud návrhu vyhoví, může uvést, zda bylo předešlé opatření do doby svého zrušení nezákonné. Podobný návrh soud už minulý týden zamítl.

Nejvyšší správní soud bude dál řešit testování ve firmách, odmítl teprve první z několika podnětů

Napadené opatření vláda zrušila s účinností od 28. března, a proto odpůrce požadoval odmítnutí návrhu. Podle Mikeše ale navrhovatelé sdělili, že navrhují, aby soud zpětně prohlásil nicotnost opatření nebo aby deklaroval, že bylo nezákonné.

Advokát navrhovatelů David Zahumenský na počátku jednání uvedl příběh starosty, který v zájmu ochrany životního prostředí kvůli změně klimatu zakázal lidem opouštět hranice jejich pozemku, povolil jim jen dvakrát týdně nákup, avšak bez potravin, které mají špatný vliv na životní prostředí, zakázal jim jezdit autem a topit tuhými palivy. 

„Je to příběh ochrany životního prostředí, ne boje proti pandemii. Mám ale za to, že je zde jednoznačně paralela,“ uvedl Zahumenský.

Vznesl otázku, zda je testování antigenními testy smysluplné, pokud je provádí laik. Poukázal na falešnou pozitivitu i vedení evidence ze strany zaměstnavatelů s výsledky testů, což je evidence údajů o zdravotním stavu.

Povinnost absolvovat test na covid-19 vyplývá podle dřívějšího rozhodnutí NSS z pandemického zákona, přičemž opatření ministerstva upravuje jen podmínky a rozsah. Soud je ale u každého konkrétního návrhu vázán jeho rozsahem a důvody. 

Testování ve firmách může pokračovat, potvrdil správní soud. Zamítl návrh dělníka

První zamítnutý návrh, s nímž před týdnem neuspěl dělník z automobilového průmyslu, tak neznamená, že NSS jednou provždy schvaluje postup vlády a ministerstva zdravotnictví.

Ze zkoumaného opatření plynula povinnost testů ve firmách s více než 250 zaměstnanci. Na pracovišti směli být od 12. března jen lidé s negativním testem v posledních sedmi dnech. Povinnost firemního testování se v ČR dalšími opatřeními ještě měnila a rozšiřovala.

Autor: