26. listopadu 2018 10:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud v Lounech otevřel případ nelegálního převozu uprchlíků. Organizátor vinu odmítl

Obžalovaný Egypťan Muhammad Tahír Saíd Muhammad Hasan s tlumočnicí na chodbě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaný Egypťan Muhammad Tahír Saíd Muhammad Hasan s tlumočnicí na chodbě... | foto: ČTK

LOUNY Soud v Lounech se v pondělí začal zabývat nelegálním převozem uprchlíků z Maďarska přes ČR do Německa. Údajný hlavní organizátor převozu Syřanů Muhammad Tahír Saíd Muhammad Hasan vinu odmítl. Za organizování převozu a umožnění nedovoleného překročení státní hranice hrozí obžalovaným až osm let vězení.

Za nelegálním převozem uprchlíků stojí podle obžaloby organizovaná skupina pěti lidí, čtyři pobývají v České republice, pátý žije na Ukrajině. Ten požádal, aby se hlavní líčení konalo bez něj.

K soudu se jeden z mužů nedostavil. Vzhledem k tomu, že nepožádal o líčení bez jeho účasti, byl jeho případ vyloučen k samostatnému řešení.

Skupina podle obžaloby jezdila pro syrské uprchlíky do Maďarska, odkud je přes Slovensko a Českou republiku přes přechod Hora svatého Šebestiána na Chomutovsku vozila do Německa.

Policisté odhalili dvě cesty cesty s uprchlíky. Za každého uprchlíka skupina podle obžaloby žádala 500 dolarů (11 400 korun). Součástí organizované skupiny byl ještě jeden Čech, kterého už v roce 2015 pravomocně potrestal soud v Německu pokutou 800 eur (20 700 korun).

Obžalovaný Muhammad Tahír Saíd Muhammad Hasan řekl, že hlavním organizátorem převozu uprchlíků byl jeden Syřan.

ČTK