Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dezinformátor Tušl zatím zůstává ve vězení, soudkyně jednání o propuštění odročila

Česko

  14:04
Soudkyně Ivana Koprnická zatím nerozhodla o případném podmínečném propuštění dezinformátora Patrika Tušla z vězení. Dnešní jednání, které se konalo přímo v káznici v Ostrově na Karlovarsku, skončilo bez výsledku a je odročeno na červen. Tušl si na západě Čech odpykává 15 měsíců za nebezpečné vyhrožování a vydírání, nyní má za sebou dvě třetiny trestu.

Soudkyně karlovarského okresního soudu Ivana Koprnická odročila jednání o podmínečném propuštění Patrika Tušla z administrativních důvodů. K verdiktu o tom, zda vyjde tvář české dezinformační scény a proruský aktivista z věznice v Ostrově dříve, totiž chyběly potřebné podklady.

„Okresnímu soudu v Karlových Varech nebyly zaslány příslušné spisy, bez kterých nelze toto rozhodnutí učinit,“ uvedla bezprostředně po skončení jednání Koprnická. „Zasedání je odročeno na 1. června. Je to nejbližší volný termín,“ doplnila soudkyně Koprnická.

Tušl už si odseděl deset měsíců, podle mluvčího karlovarského soudu Dalibora Čermáka žádost o podmínečné propuštění podal sám. Nepodmíněný trest Tušl dostal za podněcování k nenávisti a nebezpečné vyhrožování.

Poprvé na sebe recidivista upozornil během pandemie covidu. Tehdy popíral jeho závažnost a pronásledoval lékaře podporující restrikce proti šíření nemoci. Mimo jiné byl obviněn také z napadení evolučního biologa Jaroslava Flegra. Tušl pak po ruské invazi na Ukrajinu hájil režim Vladimira Putina a se svým kamarádem Tomášem Čermákem vyzývali k násilí vůči Ukrajincům.

14. dubna 2023

Chtěli také svolat akci proti manifestaci Ukrajinců, kteří chtěli na Václavském náměstí vyjádřit podporu své okupované zemi. Kvůli tomu dostal Tušl trest deseti měsíců vězení. Letos v březnu na něj dopadl další pravomocný rozsudek, tentokrát za nebezpečné vyhrožování, vydírání a agresivní chování. K původnímu trestu se mu tak připočetlo dalších 15 měsíců.