Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud vrátil k došetření kauzu úniku odposlechů Béma s Janouškem

Česko

  13:19
PRAHA - Soud vrátil k došetření obžalobu v kauze vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Informaci ve středu přinesl Ekonomický deník, ČTK ji potvrdila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. V kauze čelí od roku 2013 stíhání někdejší šéf Věcí veřejných a bývalý ministr dopravy Vít Bárta společně s policistou Janem Petržílkem.

Lobbista Roman Janoušek u soudu. foto: MAFRA - Dan Materna

Soud rozhodl o vrácení obžaloby v úterý v neveřejném zasedání. Stalo se tak měsíc poté, co Městské státní zastupitelství v Praze obžalobu podalo. Důvod vrácení zatím Puci nesdělila, protože usnesení soudu ještě neobdrželi účastníci řízení.

Bárta i Petržílek vinu ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace odmítají. V případě prokázání viny jim hrozí až desetileté odnětí svobody.

Státní zástupce podal obžalobu kvůli odposlechům Béma a Janouška, stíhání čelí i Vít Bárta

Odposlechnuté telefonické hovory Janouška a Béma, v nichž se muži oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“, zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta Dnes. Odposlechy odhalují Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že nahrávky pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba (BIS).

Lobbista Roman Janoušek
Lobbista Roman Janoušek u soudu

Bárta byl na podzim roku 2013 obviněn z toho, že v roce 2009 jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby citlivé dokumenty vynesl. Petržílek, který v době svého zadržení vedl u protikorupční policie odbor analytiky a informatiky, skončil po zatčení ve vazbě. Bártu policisté stíhali na svobodě.

Autor: