27. listopadu 2017 16:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud vydal zatykač na exředitele odboru informatiky ministerstva práce Hojera

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Pražský městský soud vydal zatykač na bývalého šéfa odboru informatiky ministerstva práce Milana Hojera (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský městský soud vydal zatykač na bývalého šéfa odboru informatiky ministerstva práce Milana Hojera (vlevo). | foto:  Milan Bureš, MAFRA

PRAHA Pražský městský soud v pondělí vydal zatykač na někdejšího šéfa odboru informatiky ministerstva práce Milana Hojera. Mluvčí soudu Markéta Puci řekla, že muž, který čelí společně s bývalým náměstkem Vladimírem Šiškou obžalobě za vydírání firmy OKsystem, nechodí k hlavnímu líčení a zkontaktovat se s ním nedokázal ani soudce, ani obhájce. Shání se po něm také chomutovský okresní soud, který Hojera podle Puci nepravomocně odsoudil za krádež.

Na vydání zatykače upozornil server iRozhlas.cz. Český rozhlas - Radiožurnál citoval Hojerova obhájce Eduarda Brunu, který uvedl, že ačkoliv klienta dále zastupuje, nemá nyní možnost se s ním o ničem poradit. „Vždycky chodil ke mně na porady, chodili jsme spolu k hlavnímu líčení. Prostě to nechápu,“ uvedl právník.

„Předseda senátu vydal příkaz k zatčení, protože obžalovaný Hojer je pro soud naprosto nedostižitelný a nedaří se mu doručovat jakékoliv písemnosti,“ sdělila mluvčí soudu.

Hojer v pondělí bez omluvy už podruhé nedorazil k hlavnímu líčení, obsílky si nepřebírá. Stejnou zkušenost s ním mají v Chomutově, odkud se mu podle Puci marně snaží doručit verdikt s podmíněným trestem. Server napsal, že chomutovský případ se týká krádeže tabletů v restauracích.

Pražský městský soud se případem Šišky a Hojera zabývá už potřetí. Napoprvé mužům uložil za zneužití pravomoci a za vydírání šest a pět let vězení, napodruhé jim tresty o rok zvýšil. Rozsudek pokaždé zrušil odvolací senát - naposledy loni v lednu, kdy městskému soudu uložil, aby se ještě zabýval způsobenou škodou a její výší. Hojer v minulosti uvedl, že se cítí nevinen. S firmou OKsystem prý stejně jako s ostatními dodavateli ministerstva jednal jen o technických záležitostech a vždy upozorňoval, že nemá žádnou rozhodovací pravomoc.

Softwarová společnost OKsystem pro ministerstvo dlouhodobě zajišťovala čtyři informační systémy. Úřad se ale v roce 2011 domluvil bez výběrového řízení s jiným dodavatelem, společností Fujitsu Technology Solutions. OKsystem v tom viděla rozpor se zákonem, a proto se obrátila na antimonopolní úřad. Šiška a Hojer po jednateli firmy údajně žádali stažení stížnosti, za což mu prý slibovali zakázku na převod do cloudu za nejméně 100 milionů korun. Kvůli kauze rezignoval v říjnu 2012 ministr Jaromír Drábek (TOP 09).

ČTK
  • 4Diskuse

Najdete na Lidovky.cz