Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud vyhověl ženě Moťovského, podnikatele vyhlásí za mrtvého

Česko

  13:55aktualizováno  16:08
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 5 vyhověl žádosti ženy zmizelého majitele Gottlandu Jana Moťovského Kateřiny, aby byl její manžel prohlášen za mrtvého. Pokud se do roka nikdo neozve s informací o tom, že Moťovský žije, nebo se nepřihlásí on sám, bude podnikatel prohlášen za mrtvého. Soud zároveň stanovil opatrovníka z řad advokátů, který má Moťovského majetek spravovat do doby, než bude podnikatel prohlášen za mrtvého, nebo se objeví.

Kateřina Moťovská u soudu foto: ČTK

Moťovský zmizel předloni 4. srpna ve francouzské Nice, kde byl z obchodních důvodů. Moťovská manžela prý naposledy viděla 2. srpna 2008 před svým odletem na dovolenou do Španělska. "S odstupem doby si myslím, že za zmizením manžela jsou peníze," uvedla. Její muž údajně sebou vezl velkou sumu peněz.

Kateřina Moťovská u soudu

Zároveň Moťovská přiznala, že má s bratrem a otcem svého manžela "menší spory" a není s nimi v kontaktu. Bratr pohřešovaného Roman Moťovský proti své švagrové vedl soudní spor, protože ho odvolala z vedení jedné ze společností, přeli se také kvůli rozprodávání majetku.

Žádost o prohlášení za mrtvého už projednával od loňského května Obvodní soud Prahy 1, ale nakonec rozhodl předat kauzu jinému soudu. Pohřešovaný podnikatel prý více pobýval v páté městské části, kde vlastnil další byt. Poté bylo projednávání žádosti přerušeno, protože podnikatelův bratr Roman podal odvolání proti ustanovení opatrovníka. Podle něj si opatrovníka určil sám ještě před svým zmizením - svého dlouholetého právníka. Městský soud
ale jeho odvolání nevyhověl.

Svědek viděl Moťovského v Thajsku
Roman Moťovský u soudu také řekl, že se v minulosti přihlásil muž, který tvrdil, že viděl jeho bratra v Thajsku. Za informace požadoval peníze. Byl to ale prý podvodník a policie jej zadržela, uvedl.

Soudem určený opatrovník bude dohlížet na majetek pohřešovaného podnikatele po tu dobu, co jeho jméno bude vyvěšeno na úřední desce soudu. V případě, že se v té době nikdo neozve s informací o tom, že Moťovský žije, nebo se nepřihlásí on sám, začne už jeho majetek řešit správce dědictví.

Moťovského bratr Roman

Do povědomí české veřejnosti se Moťovský dostal před téměř čtyřmi lety, když v Jevanech u Prahy otevřel muzeum Karla Gotta. Ke konci loňského února ale bylo zavřeno a v současné době je údajně dům na prodej. Stejně tak byl vloni uzavřen pražský podnik Gott Gallery Restaurant.  Předloni v březnu také Jan Moťovský odkoupil soutěž krásy Miss ČR od jejího zakladatele a dlouholetého šéfa Miloslava Zapletala. Ani ta ale už není ve vlastnictví Moťovské. Prodala ji údajně kvůli umoření vysokých manželových dluhů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!