Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zprostil obžaloby anarchisty, kteří měli připravovat útok na vlak

Prozatím jsou anarchisté zproštěni obžaloby. Státní zástupce ale podal odvolání... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prozatím jsou anarchisté zproštěni obžaloby. Státní zástupce ale podal odvolání... | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Pět anarchistů zatím nebude potrestáno v souvislosti s kauzou přípravy teroristického útoku na vlak. Pražský městský soud je zprostil obžaloby podle paragrafu, který říká, že skutek popsaný v obžalobě nebyl trestným činem. Soud vyslovil pochybnosti nad postupem policie, která do vyšetřování nasadila tajné agenty. Při procesu nastala důkazní nouze, při níž se nepodařilo vyvrátit obhajobu obžalovaných, která byla založena na tom, že případ vyprovokovala policie. Rozsudek není pravomocný.

Obžaloba za hlavního organizátora útoku označila Petra Sovu, který vytvořil skupinu, kde působili další obvinění Martin Ignačák a Alexandra Ščambová. Podle spisu plánovali provést útok na nákladní vlak převážející vojenský materiál za použití zápalných lahví. Hrozilo jim 12 až 20 let vězení nebo výjimečný trest nad touto hranicí.

Podle obžaloby zakopali dvě zápalné směsi složené z benzinu, polystyrenu a rostlinného oleje v dubnu 2015 poblíž chuchelského železničního mostu, kde se měl útok odehrát. Předtím také podle spisu otestovali, jestli výbušná směs bude fungovat.

Městský soud v Praze zprostil anarchisty obvinění.
Anarchista Martin Ignačák u Městského soudu v Praze.

Obžaloba o nich tvrdila, že chtěli narušit základní politickou, hospodářskou a sociální strukturu země, když plánovali provést útok na nákladní vlak převážející vojenský materiál za použití zápalných lahví. V obžalobě se píše, že chtěli zastrašit obyvatelstvo a jejich cílem bylo ohrozit lidské životy.

Předsedkyně trestního senátu Hana Hrnčířová při zdůvodnění rozsudku
uvedla, že existují pochybnosti nad postupem a transparentností policie před zahájením vyšetřování a v době, než bylo zákonem povoleno, aby se do případu zapojili tajní agenti. Vysvětlila, že ve spise není zmínka o několik měsíců dlouhém období, při kterém byli někteří z obžalovaných sledováni a chybějí také poznatky o tom, co tehdy dělali. Pak agenti dostávají povolení, že mohou na případu pracovat a hned o několik dní později je první zkouška zápalných lahví.

Soudkyně zdůraznila, že za této situace není možné, aby soud rozhodl, že má za prokázané, že se skutek stal tak, jak ho popisuje obžaloba. Tajní agenti vystupovali jako utajení svědci a jejich výpovědi podle soudu nebyly podloženy dalšími důkazy. „Není-li možné pro stav důkazní nouze vyvrátit obhajobu obžalovaného, je potřeba zprostit obžaloby,“ vysvětlila Hrnčířová. Zdůraznila, že soud neříká, že je kauza výsledkem policejní provokace. Nebyla však vyvrácena obhajoba, která na tomto tvrzení byla postavena.

Státní zástupce Pazourek: Se závěry soudu nesouhlasím

Státní zástupce Vladimír Pazourek se proti zprošťujícímu verdiktu na místě odvolal. Se závěry soudu nesouhlasí. Případ tak poputuje k vrchnímu soudu. Všichni obžalovaní se naopak práva na odvolání vzdali.

„Já se neztotožňuji se závěry nalézacího soudu a pokusím se je zvrátit při odvolacím řízení,“ řekl novinářům Pazourek. Dodal, že policie podle něj postupovala podle zákona. „Nenašel jsem tam problém. Můj náhled na postup policejního orgánu je to, že postupoval zákonně,“ dodal Pazourek.

Kauzu zaměřenou na rozbití sítě levicových extremistů před třemi roky rozkrýval protimafiánský útvar, který tehdy vedl Robert Šlachta. Soud v pátek vyslovil pochybnosti nad postupem policie, která nedodala do spisu ani zmínku o několikaměsíčním období, kdy obžalované sledovala. Soud se tak nedozvěděl nic o tom, co tehdy dělali.

Podle Pazourka však bylo pro usvědčení obžalovaných důkazů dost. „Proto jsem podal obžalobu, a proto jsem podal odvolání,“ konstatoval Pazourek. Výtky k soudu směrem k postupu policie nechtěl příliš komentovat. „Já bych vyčkal na písemné zdůvodnění rozsudku, abych se mohl seznámit s argumentací soudu, abych na ni mohl reagovat. K tomu, jak to bylo vytržené z kontextu, bych se v současné době nevyjadřoval. Znovu opakuji, že se s rozhodnutím soudu neztotožňuji,“ řekl Pazourek.

Další dvě ženy stanuly před soudem kvůli tomu, že plánování útoku nepřekazily. O jedné z nich obžaloba také tvrdila, že společně se Sovou a Ignačákem vyrobili zápalné lahve, které měly sloužit k ochraně squatu Cibulka, kdyby proti němu zasahovala policie.

Případ souvisí s policejní razií proti extremistům z dubna 2014. Soudní jednání s obžalovanými začalo loni v srpnu.

Stejný útvar a stejný státní zástupce pracovali také na případu údajného plánování přepadení vily bývalého pražského primátora Rudolfa Blažka. V něm také figurovali tajní agenti a utajovaní svědci. Soud obžalované nepravomocně osvobodil. Dospěl k tomu, že obžalovaní nepodnikali žádné kroky vedoucí k loupeži do doby, než poznali utajeného svědka, který byl hlavním hybatelem dění. Soudkyně ho označila za nástroj policejních agentů. V této kauze se ještě čeká na výsledek odvolacího řízení.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...