Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Účastník demonstrace dostal podmínku za Z a logo Wagnerovců. Rok nesmí do Prahy

Česko

  10:56
Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek začal projednal případ 31letého Jakuba Jaška, který měl na sobě na březnové protivládní demonstraci písmeno Z a logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Soud mu za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia uložil půlroční podmínku s odkladem na dva roky, roční zákaz pobytu na území Prahy a peněžitý trest 12 tisíc korun.

„Nechci prohlásit vinu. S obviněním nesouhlasím, měl jsem za to, že svým jednáním neschvaluji zločiny páchané kdekoli a na komkoli. Mám mezi přáteli spoustu Ukrajinců a nikdy jsem je nijak neodsuzoval,“ uvedl Jašek před soudem.

Na březnové demonstraci Česko proti bídě, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO), se muž objevil s logem Wagnerovy skupiny, která se účastní bojů na Ukrajině. Jeho batoh byl opatřen písmenem Z. Ten se původně objevil na vozidlech ruské armády, která vpadla na Ukrajinu, později i na různých budovách v Ruské federaci.

„Měl na batohu nášivku s bílým písmenem Z, které je považováno za symbol ruské agrese na Ukrajině. Veřejně tak schvaloval válečné zločiny,“ podotkla státní zástupkyně Katarína Kandová.

Státní zástupkyně požadovala pro Jaška potrestání, které mu již stanovil trestní příkaz v dubnu. Tedy půlroční podmínku s odkladem na dva roky, roční zákaz pobytu na území Prahy a peněžitý trest 12 tisíc korun. Jaškův obhájce Šimon Mach naopak požadoval zproštění.

Soud se přiklonil ke trestu, který navrhla státní zástupkyně. Rozsudek není pravomocný.

„Veřejně schvaloval válečné zločiny. Měl se jednání dopustit na Václavském náměstí, kde se vyskytuje velké množství osob a probíhala tam demonstrace,“ vysvětlil uložený trest předseda senátu Lukáš Svrček.

Prý nevěděl, že nosit symboly je trestné

Jaškovo jednání soudce označil nejen za protiprávní, ale také za zavrženíhodné. „O to více je smutné, že se takto projevujete v místě, kde v roce 1968 bylo zraněno - a nejen zraněno - velké množství českých občanů z toho důvodu, že sem přijeli podobní ‚osvoboditelé‘,“ řekl Jaškovi při odůvodnění rozhodnutí. Obžalovaný verdikt komentovat nechtěl.

Soud přečetl jeho výpověď na policii, protože sám prý byl moc nervózní na odpovídání dotazů předsedy senátu. „Předtím jsem si nemyslel, že je trestné nosit ty symboly. Teď už vím, že je. Od dnešního dne je nosit nebudu. Omlouvám se za porušení zákona,“ řekl obžalovaný na policii.

Sám Jašek uvedl, že je válečný nadšenec. Na policii vypověděl, že Rusko v konfliktu jen chrání své občany v Luhanské lidové a Doněcké lidové republice, tedy separatistickými regiony na Ukrajině. Rusové podle něj bojují proti „nacistickému“ režimu ukrajinského prezidenta Vlodomyra Zelenského. Své informace čerpal ze sociálních sítích.

Zúčastnil se již předtím několika demonstrací proti vládě. „Chtěl bych demisi vlády, která zapojuje Českou republiku do konfliktu, když Ukrajině poskytuje zbraně, tím naši zemi ohrožuje,“ řekl na policii Jašek.

Trest již dostal, ale nesouhlasil s ním

Po skončení březnové demonstrace se několik stovek účastníků pokusilo strhnout vlajku z budovy Národního muzea. Snažili se vniknout i do samotné budovy, což se jim nepodařilo. Policie tenkrát zadržela zhruba dvacet lidí. Tři příslušníci byli podle policie zraněni.

Podle policejního prezidenta Martina Vondráška, který se k incidentu po demonstraci vyjádřil, orgán zahájil sedm trestních řízení. Týkala se projevů při shromáždění a dvě podezření z útoku na úřední osobu. Další tři řízení se zabývala napadením auta s ukrajinskou poznávací značkou.

11. března 2023

Autoři: ,