Žalobce vinil Mižáka z porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí. Navrhl mu podmíněný a peněžitý trest.
Soud se věcí zabýval od druhé poloviny března. Mižák za stránkami White Media stál už od počátku. „Prokazatelně web zřídil, platil a nabídl třetí osobě,“ prohlásil soudce Pavel Horna.
Proces se konal bez přítomnosti obžalovaného, který má slovenské občanství a pobývá v Austrálii. Mižák podle své výpovědi obsah webu nevytvářel, ani za něj nezodpovídal a cítí se nevinný. „Musel si být ale vědom, že obsah stránek pochází z hackerské aktivity,“ namítl soudce.
Hackeři poškozeným při takzvaných „křížových výpravách“ napadali počítačové účty, načež se fotografie jejich osobní korespondence z e-mailů či kopie dokladů, osobních dat a telefonních čísel objevily na webu White Media. Hackeři označovali oběti za zrádce národa a vyvěšením soukromých údajů je trestali.
K trofejím, jak útočníci poškozené nazývali, patřili politici, lidé z etnických a sexuálních menšin, zaměstnanci Amnesty International, vysokoškolští pedagogové a desítky dalších lidí, kteří veřejně vystupovali proti rasismu a xenofobii. Kromě bývalých předsedů vlády to byli například kněz a filozof Tomáš Halík, zpěvák a skladatel Michael Kocáb či bývalá politička Kateřina Bursíková Jacques. Šlo o 40 až 50 lidí.
Web obsahoval i neonacistické příspěvky
Státní zástupce Jaroslav Paul v obžalobě navrhl Mižákovi 15 měsíců vězení podmíněně odložených na 30 měsíců. V konečném návrhu však navrhl trest o něco zkrátit s tím, že soud muži uloží i peněžitý trest 120 tisíc korun. Nakonec soudce rozhodl o trestu ve výši 200 tisíc, se kterým Paul souhlasil, ale ponechal si lhůtu na odvolání.
Mižák podle rozsudku nebyl hlavním pachatelem a v minulosti nebyl soudně trestán, proto Horna zvolil trest ve středním pásmu sazby. „Soud udělá vše, aby trest splatil, jinak bude vyžádán k vydání do České republiky, kde mu bude uložen nepodmíněný trest,“ uvedl soudce po vznesení rozsudku.
Několika desítkám poškozených, kteří žádali odškodné, soud nevyhověl. „Nepochybně mají na finanční újmu nárok, ale soud ji nedokáže vyčíslit,“ zdůvodnil Horna. Soud by se tím podle něj prodloužil a navíc chyběly dostatečné důkazy.
Podle obhájce Filipa Červenky bylo otázkou, zda by se věcí měl vůbec zabývat český soud, protože web byl registrovaný v USA. Řekl, že obžaloba stojí na vodě. Orgánům činným v trestním řízení se sice nepodařilo zjistit skutečného pachatele, ale soudce vyzdvihl mezinárodní spolupráci.
Samotný web White Media existoval od roku 2009 a fungoval deset let, než byl v roce 2019 zablokován. Objevovala se na něm videa napadající například Romy či imigranty především afrického původu a muslimy. Portál zveřejnil i seznamy lidí, kteří se veřejně vyslovili proti nenávisti k lidem z odlišných kultur.
Na webu White Media se objevovaly také neonacistické příspěvky, nenávistné výroky vůči etnickým a sexuálním menšinám a seznamy „nepohodlných“ s jejich fotografiemi a osobními údaji, jako jsou adresy, rodná nebo telefonní čísla.