Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Distributor otráveného alkoholu neuspěl. Soud zamítl obnovu řízení

Distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula (vpravo), který si odpykává... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula (vpravo), který si odpykává... | foto: ČTK

ZLÍN Krajský soud ve Zlíně zamítl návrh na obnovu řízení v hlavní větvi metanolové kauzy, který podal ústřední distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula. V květnu 2014 byl za obecné ohrožení pravomocně odsouzen na 15 let vězení.

Odsouzený Vacula se spolu se svým obhájcem snažil soud přimět k obnově řízení na základě údajných nových důkazů a skutečností. Objevily se podle nich až po vynesení rozsudku nad Vaculou a svědčí údajně mimo jiné o tom, že odběratelů jedovaté směsi od míchačů Rudolfa Fiana a Tomáše Křepely bylo více. Jiří Vacula hodlá podat stížnost k vrchnímu soudu.

Předseda senátu Radomír Koudela uvedl, že nebyl navržen žádný přímý důkaz, který by svědčil o jiném skutkovém ději, než jaký byl uveden ve výrokové části pravomocného rozhodnutí. „Jedná se toliko o domněnky, případně nějaké tušení. Jedná se tak o tvrzení, které by nemohly obstát s důkazy, které byly provedeny v průběhu hlavního líčení a které jednoznačně svědčí o vině nejenom pana Vaculy, ale i ostatních,“ uvedl Koudela. Nové skutečnosti předložené obhajobou označil za úvahy a nikoli důkazy také státní zástupce Martin Malůš.

Distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula (uprostřed), který si odpykává...
Zlínská pobočka brněnského krajského soudu začala 5. dubna 2018 znovu...

Podle obhájce Tomáše Gureckého však nevznikla minimálně u 89 ze 117 poškozených po požití jedovatého alkoholu újma na zdraví kvůli Vaculovi. „V důsledku jednání Jiřího Vaculy nedošlo k úmrtí minimálně 32 osob z 37, které má uvedeny v rozsudku krajského soudu,“ řekl Gurecký. Uvedl, že řada soudů, která se metanolovou aférou zabývala, nebyla schopna zjistit dodavatele otráveného alkoholu. „Spousta z nich nakupovala přímo od Fiana. Ve 42 větvích (kauzy) se nepodařilo navázat tok přes Jiřího Vaculu. Šlo to jinudy,“ doplnil obhájce. Vacula dnes u soudu řekl, že se v žádném případě nezříká odpovědnosti za své jednání, kterého lituje. „Nemůžu pochopit, že skoro 80 procent nedořešených případů je mi přisuzováno pouze na základě výpovědi Fiana. Dodnes jsem nepochopil způsob, jakým byla tato kauza šetřena. Ten konec neodpovídá reálu,“ uvedl. Žádné další přímé odběratele jedovaté směsi od Fiana a Křepely prý ale nezná.

Devětapadesátiletý Vacula z Podkopné Lhoty na Zlínsku, který díky spolupráci s policií pomohl metanolovou aféru objasnit, se podle původního verdiktu soudu postaral o distribuci 10.000 litrů otrávené směsi tvořené metanolem a etanolem mezi další odběratele. Ve vazbě byl od září 2012 do července 2014, následně se přesunul k výkonu trestu odnětí svobody. Celkem tedy absolvoval už přes pět let ze svého patnáctiletého trestu vězení.

V hlavní větvi kauzy metanol bylo v lednu 2014 obžalováno 31 lidí. Míchači kontaminované směsi, Slovák Rudolf Fian a Tomáš Křepela ze Zlína, byli za obecné ohrožení odsouzeni na doživotí. Tresty jim před nedávnem potvrdil Nejvyšší soud. Pravomocný rozsudek zmiňuje nejméně 117 lidí otrávených směsí, kterou vyrobili, z nichž nejméně 38 zemřelo. Za mřížemi skončila i řada prodejců otráveného alkoholu.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...