Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

49 milionů nedostanou. Rodině Vietnamce, kterého ubili policisté, soud odškodné zamítl

Česko

  9:53
BRNO - Brněnský městský soud ve čtvrtek zamítl žalobu, v níž se syn Vietnamce, který zemřel v lednu 2009 v Brně po brutálním policejním zákroku, domáhá po Česku vyplacení odškodného ve výši 49 milionů korun. V minulosti mu již stát uhradil milion korun.

Policisté z kauzy ubitého Vietnamce: Josef Srnský, František Jaroš, Jarmil Šimoník foto: ČTK

Tato částka je podle čtvrtečního verdiktu soudce Jana Sedláčka v souladu „s českou judikaturou a je zcela přiměřená“. Městský soud ještě dopoledne rozhodne o obdobné žalobě matky zabitého Vietnamce, která také žádá po státu 49 milionů korun. I jí v minulosti uhradila ČR milion Kč. Procesy se konají odděleně.

Poté, co brněnský městský soud přiřkl synovi i matce v minulosti po milionu korun odškodného, se kauza dostala ke Krajskému soudu v Brně. Ten výši odškodného sice potvrdil, zároveň ale věc vrátil městskému soudu, aby se zabýval tím, zda by odškodné nemohlo být vyšší. 

Soudce Sedláček v kauze syna ubitého Vietnamce dospěl k závěru, že nikoli. Nepřihlédl přitom ani k argumentům advokáta cizincova syna Marka Sedláka, který tvrdil, že vláda ČR vytvářela atmosféru nepřátelskou vůči vietnamské komunitě, protože prý v roce 2008 přijala tajné usnesení, kterým chtěla omezit příliv těchto cizinců do země.

Incident se stal vpodvečer 4. ledna 2009 v Körnerově ulici. Tři policisté prověřovali oznámení, že Vietnamec v drogovém opojení demoluje zařízení bytu a napadá přítomné. Po příjezdu policie seděl muž v křesle. Zásah přesto vyvrcholil jeho bitím, do kterého se vedle policisty Jana Srnského údajně z vlastní iniciativy zapojila také Vietnamcova sousedka. Podle obžaloby se zeptala, jestli si může kopnout.

Policista dostal deset let za smrt Vietnamce

Vietnamec po zásahu skončil v policejní cele. Stěžoval si pak na zdravotní potíže. O den později zemřel. Ukázalo se, že měl zlomená dvě žebra, protrženou slezinu a krvácel do břišní dutiny.

Srnského poslal soud na deset let do vězení. Vietnamcova sousedka Kateřina Slavíčková si odpykává osmiletý trest. Policisté Jarmil Šimoník a František Jaroš dostali po třech letech nepodmíněně. Policisté patřili do kontroverzního týmu Delta, obvinění označili za vykonstruované a bití popřeli.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...