Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud zamítl Saudkovu žalobu

Česko

  12:01aktualizováno  13:53
PRAHA - Městský soud v Praze zamítl žalobu známého fotografa Jana Saudka na společnost SAUDEK.com patřící jeho bývalé partnerce Sáře a synovi Samuelovi. Fotograf se domáhal neplatnosti dvou licenčních smluv, podle kterých o jeho veškerých snímcích rozhoduje právě společnost SAUDEK.com. Společnost mu podle smluv údajně například hradí jeho náklady s výstavami a ze zisku vyplácí 15 procent.

Jan Saudek foto: Hynek GlosLidové noviny

Samuel Saudek, který nyní žije s bývalou partnerkou svého otce Sárou, se ohradil, že existuje jen jedna licenční smlouva, kterou jeho otec u notáře podepsal. Jan Saudek si svým podpisem jist nebyl. "Je snadné napodobit můj podpis," řekl Saudek starší ještě před jednáním.

"Žalobce tu smlouvu nepodepsal a měl by být proveden grafologický posudek," hájila pak Jana Saudka u soudu jeho obhájkyně. Soudkyně ale další důkazy nepřipustila.

Soudek: Jsem na mizině
"Odejdu odtud jako zpráskaný pes," říkal Jan Saudek při přestávce mezi soudním líčením. "Nevěřím na spravedlnost, prohrajeme to," předjímal dopředu rozsudek. Soudkyně také Saudkovi staršímu nařídila zaplatit náklady na soudní řízení žalovanému. "Mrzí mě, že budu platit soudní výlohy. Jsem na mizině," řekl na odchodu ze soudní síně Jan Saudek.

Nejdříve prohlásil, že se pravděpodobně proti rozsudku odvolá, později ale řekl, že se odvolávat nebude. Byly by to podle něj jen vyhozené peníze.

Čekají na něj ještě další tři soudní kauzy, ve kterých by se měly řešit
další okolnosti licenčních smluv. Samuel Saudek se také chystá podat na svého otce trestní oznámení. Důvodů je podle něj k tomu víc a nechtěl je upřesnit. Zatím jen oznámení sepsal a čeká podle svých slov na další důkazy.

Třiasedmdesátiletý Jan Saudek je uznávaným fotografem. Proslul hlavně kolorovanými akty.

Autoři: ,