3. listopadu 2016 12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zamítl stížnosti Severočechů ohledně voleb v Ústeckém kraji

Při shodě hlasů může o senátorovi rozhodnout počítač. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při shodě hlasů může o senátorovi rozhodnout počítač. | foto: Lidovky.cz

ÚSTÍ NAD LABEM Ústecký krajský soud ve čtvrtek zamítl stížnosti kandidátů hnutí Severočeši.cz na krajské volby v Ústeckém kraji. Informovala o tom mluvčí soudu Marcela Trejbalová. O jednom návrhu, který podal jiný člověk, bude ještě soud rozhodovat.

Krajský soud obdržel v souvislosti s krajskými volbami šest stížností. Pět z nich podali kandidáti hnutí Severočeši.cz, které osm dní před volbami dala z voleb vyškrtnout zmocněnkyně Hana Jeníčková.

Pět návrhů odvolaných kandidátů soud sloučil do jednoho řízení, protože byly identické. „Soud shledal, že jednání Hany Jeníčkové coby volební zmocněnkyně hnutí Severočeši.cz bylo provedeno v souladu se zákonem a stanovami této strany,“ řekla Trejbalová. Severočeši se v roce 2013 rozdělili na dva tábory, jeden blízký Jeníčkové a bývalému předsedovi Františku Rybovi a druhý zastoupený Schwarzem a podnikatelem Jiřím Zelenkou.

I přes odvolání kandidátky letos Severočeši získali 2,13 procenta hlasů. Výrazně více, přes deset procent, to bylo na Mostecku. Hlasy voličů byly platné, statistici k nim ale nepřihlíželi.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!