Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud zamítl žádost Altnera o zablokování peněz na účtech ČSSD

Česko

  18:03aktualizováno  18:22
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 1 zamítl v pondělí žádost bývalého advokáta Zdeňka Altnera o zablokování peněz na účtech ČSSD. Informoval o tom mediální zástupce právní kanceláře zastupující sociální demokraty Jiří Chvojka. Soud tak podle něho učinil z formálních důvodů, Altner nezaplatil jistinu 10 000 korun. Altner ale Českému rozhlasu řekl, že jistinu složil v pondělí a soud tak podle něj rozhodl předčasně.

Advokát Zdeněk Altner. foto: Lidové noviny

Serveru Aktuálně.cz informaci potvrdila mluvčí soudu Alena Novotná.

Altner žádá soud, aby ČSSD zablokoval peníze. Nesplnil podmínku, tvrdí právníci strany

Mediální zástupce právní kanceláře pro tento případ Jiří Chvojka uvedl, že návrh na předběžné opatření byl podán v pátek. Právníci ČSSD soudí, že není splněna důvodná obava, že výkon rozhodnutí je ohrožen. „ČSSD trvá na tom, že na současný spor se nevztahuje ani jedna z podmínek pro nařízení předběžného opatření, protože rozhodnutí je v tuto chvíli vykonatelné a panu Altnerovi nic nebrání domáhat se jeho výkonu. Současně ČSSD jasně deklaruje, že má díky sjednanému úvěru dostatek prostředků pro splnění povinnosti uložené rozsudkem. Proto rozhodnutí soudu vítáme,“ komentoval rozhodnutí soudu Chvojka. Zopakoval, že po ohlášení rozsudku odvolacího soudu se na stranu obrátily asi dvě desítky Altnerových věřitelů.

Altnerův syn Patrik serveru Aktuálně.cz řekl, že soudní jistotu zaplatili včetně soudního poplatku. „Zaplatili jsme to v pondělí v průběhu dne. Určitě se to vysvětlí,“ citoval server Altnerova syna.

Sobotka: ČSSD zatím Altnerovi nezaplatí. Pokuta by mohla stranu podlomit

Novotná dopoledne řekla, že soud může nařídit předběžné opatření, kterým zakáže disponovat s majetkem, zejména tehdy, pokud by byl ohrožen výkon soudního rozhodnutí. Podle právníků ČSSD však právě podmínka ohrožení výkonu rozsudku není splněna. Altner poslal soudu žádost v pátek večer. Soud měl na vyřízení návrhu předběžného opatření sedm dní.

„Zákon stanoví jednodenní lhůtu pro složení jistiny. A ta byla dnes do pokladny soudu složena. Mám na to potvrzení,“ řekl Altner rozhlasu. Další postup si nyní chce promyslet. „Nebudu jim to usnadňovat tím, že budu dopředu do médií upozorňovat, kdy chci co podat. To pro mě není výhodné,“ dodal.

Bývalý advokát Altner vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit částku 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě za 5734 dní od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku. ČSSD vypršela třídenní lhůta k zaslání peněz ve čtvrtek o půlnoci.

Peníze pošlete na švýcarský účet. A budu je tvrdě vymáhat, vzkázal Altner ČSSD

Strana ale uvedla, že Altnerovi peníze zatím nepošle a bude uspokojovat jeho věřitele, kteří se jí přihlásili a požadují kolem 20 milionů korun. Zároveň se dovolala k Nejvyššímu soudu a požádala o odklad vykonatelnosti rozsudku. Sociální demokraté se prý obávají toho, že když peníze pošlou na Altnerovo švýcarské konto, definitivně o ně přijdou, i když jim dá Nejvyšší soud alespoň částečně za pravdu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!