Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zamítl žalobu Univerzity Karlovy a fyzika Ošťádala na Zemana

Ivan Ošťádal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Ošťádal. | foto: MAFRA

PRAHA Soud ve středu zamítl žalobu fyzika Ivana Ošťádala, který se společně s Univerzitou Karlovou domáhal toho, aby prezident Miloš Zeman rozhodl o návrhu na jeho jmenování profesorem. Verdikt je pravomocný, napadnout ho případně lze kasační stížností u Nejvyššího správního soudu.

Prezident loni v květnu odmítl podepsat Ošťádalův jmenovací dekret kvůli fyzikovým kontaktům s komunistickou Státní bezpečností.

Samotný Zemanův postoj soudci pražského městského soudu vůbec zkoumat nemohli, protože akademik nepodal žalobu proti nezákonnosti rozhodnutí, ale pouze proti prezidentově nečinnosti. „Soud žalobu zamítl, protože ke dni jeho rozhodování již nečinnost netrvala,“ konstatovala předsedkyně senátu Viera Horčicová. Upozornila na to, že Zeman sdělil dopisem z letošního 19. ledna ministryni školství, že Ošťádala nejmenuje.

Fyzikova právnička Zuzana Bělinová se soud snažila přesvědčit o tom, že Zeman porušil zákon o vysokých školách. „Pan docent Ošťádal splnil veškeré podmínky pro jmenování profesorem, vědecká rada návrh schválila. Její návrh by měl být pro prezidenta závazný. (...) Podle žalobců si žalovaný (Zeman) počíná svévolně. Namísto toho, aby jednal podle zákona, tak pana docenta kádruje,“ prohlásila. Jmenování profesorů prezidentem označila za tradiční akt, kterým státní moc vyjadřuje respekt k akademické půdě a akademickým svobodám. Zemanovo jednání je „tak trochu projevem politické exhibice, která tu nemá místo“, dodala.

Právnička dále namítala, že Zemanův dopis ministryni nemůže být pokládán za rozhodnutí, protože jednak nebyl řádně doručen, jednak v něm chybí potřebné náležitosti. Navíc prý mohl být formulován dodatečně a účelově. Podle soudu však dokument definiční znaky rozhodnutí splňuje: je z něj zřejmý jasný projev vůle nejmenovat konkrétní osoby a je adresován tomu, kdo podal návrh na jmenování. To, že Zeman dopis zaslal až dva měsíce po podání žaloby, nehraje roli, protože soud posuzoval stav věci až ke dni svého rozhodování, tedy středě.

Prezident předem avizoval, že se soudního jednání nezúčastní. Minulý týden uvedl, že na podání žaloby má Ošťádal plné právo jako každý občan ČR. Zeman ovšem trvá na tom, že fyzik byl podle dochované evidence „nikoliv agentem, ale rezidentem Státní bezpečnosti, což je víc než agent“. Dále zmínil, že závazek spolupráce podepsala i Ošťádalova manželka.

„Byl jsem mladý a naivní“

„Ano, poskytoval jsem krycí adresu. Byl jsem mladý a naivní,“ řekl ve středu novinářům Ošťádal, kterého se ohledně kontaktů s StB již dříve zastal rektor univerzity Tomáš Zima. „Samozřejmě cítím osobní újmu, ale co k tomu dodat,“ poznamenal fyzik k tomu, že nebyl jmenován profesorem. Na dotaz, zda bude bojovat dál, odpověděl, že „zváží, čemu bude věnovat energii“.

Naopak Zima, který se jednání rovněž zúčastnil, už přemýšlí o dalších právních krocích včetně přezkoumání obsahu prezidentova rozhodnutí. Rozsudek prý nebere jako prohru. „Nerozhodovalo se o tom, jestli mají být kandidáti jmenováni, nebo nemají, ale o tom, zda bylo vydáno rozhodnutí,“ zdůraznil.

Společně s Ošťádalem Zeman nejmenoval další dva navržené docenty, ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické. Fajt se rovněž brání žalobou.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Hattie McDanielová (vpravo) byla první úspěšnou černošskou herečkou. Byla také první černoškou s Oscarem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Hattie McDanielová (vpravo) byla první úspěšnou černošskou herečkou. Byla také první černoškou s Oscarem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Hattie McDanielová (vpravo) byla první úspěšnou černošskou herečkou. Byla také první černoškou s Oscarem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!