Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zamítl žalobu Prahy kvůli pojistnému za Průmyslový palác

Průmyslový palác | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmyslový palác | foto: ČTK

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 6 dnes zamítl žalobu Prahy kvůli pojistnému za vyhořelý Průmyslový palác. Praha po České podnikatelské pojišťovně a pojišťovně Uniqa žádala 1,2 miliardy korun.

Podle soudu však není Praha tím, kdo mohl pojistné plnění požadovat, a proto dal za pravdu pojišťovnám. Rozhodnutí je nepravomocné, hlavní město se proti němu odvolá.

Pojišťovny vyčíslily škodu na památce, kterou v říjnu 2008 poškodil požár, na 181 milionů korun. Tuto částku už také vyplatily. Praha jako vlastník se s ní ale nespokojila a v červnu 2009 kvůli tomu podala žalobu. Požadovanou částku pak snížila o oněch vyplacených 181 milionů korun.

ČTĚTE VÍCE:

Nájemcem prostoru Výstaviště v době požáru a také tím, kdo sjednal pojistnou smlouvu, však byla společnost Incheba Praha. Přesto hlavní město tvrdí, že bylo takzvanou oprávněnou osobou, tedy tím, komu v důsledku pojistné události vznikne právo vyplacení pojistky. Pojišťovny naopak uvádí, že Praha není oprávněná požadovat pojistné.

Oprávněná osoba nebyla ve smlouvě uvedena

"V pojistné smlouvě nebyl žalobce (Praha) jako oprávněná osoba uveden. Nebyl tam uveden výslovně a podle názoru zdejšího soudu nebyl uveden ani obecně, jak připouští judikatura," prohlásil soudce Aleš Nezdařil. Podle něho z všeobecných pojistných podmínek ani z korespondence mezi Prahou a Inchebou nevyplývá, že by bylo hlavní město oprávněnou osobou, jak se soud snažila přesvědčit právní zástupkyně Prahy Jitka Sailerová.

"To, zda je v pojistné smlouvě určena oprávněná osoba je podstatnou náležitostí smlouvy a mělo by to tam být uvedeno," uvedl soudce s tím, že pokud by tak stanoveno nebylo, byla by smlouva od počátku neplatná.

"Zdejší soud shledal, že žalobce neprokázal, že je oprávněnou osobou a neprokázal, že by byla nějaká oprávněná osoba v tomto případě určena," uvedl Nezdařil. Dodal, že obdobný nedostatek nelze napravit ani dodatečnou dohodou mezi Prahu a Inchebou, kterou strany uzavřely. Již vyplacených 181 milionů považuje soudce za dobrovolně vyplacené.

PSALI JSME:

"Nezbývá nám nic jiného než se odvolat," řekl náměstek primátora Ivan Kabický (ODS). Peníze z pojistného chce hlavní město použít na obnovu Průmyslového paláce.

Historická budova bude dostavěna podle návrhu architekta Jakuba Ciglera a jeho studia Cigler Marani Architects a.s. Společnost připraví návrhy dostavby vyhořelého křídla, vybudování podchodu pod střední částí, ale i úpravu okolí budovy. Stavět by se podle dřívějších vyjádření Kabického mohlo začít na začátku roku 2014, cena se odhaduje na 1,6 miliardy.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAM LEADER - VSTŘIKOLISY (50 - 70.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč