Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Před více jak 20 lety zastřelil svého švagra. Soud nyní stíhání Kunce zastavil, vražda je promlčená

Obžalovaný Martin Kunc čeká na začátek jednání v jednací síni pražského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaný Martin Kunc čeká na začátek jednání v jednací síni pražského... | foto: ČTK

Praha Pražský městský soud v pátek zastavil trestní stíhání Martina Kunce, který před více než 20 lety zastřelil svého švagra, italského podnikatele. Podle soudkyně nebylo prokázáno, že by muž vraždil kvůli zisku a vražda je tak promlčená. Soud také zprostil obžaloby Kuncovu sestru a manželku zavražděného, která podle policie bratra k činu navedla. Verdikt není pravomocný.

Muž se k činu přiznal, to že by vraždil kvůli mužovu majetku, ale odmítl. Protože se zištný motiv neprokázal, byl skutek promlčen po 12 letech. Promlčecí doba 20 let totiž platí pro trestné činy, u kterých zákon povoluje uložení právě výjimečného trestu, což u prosté vraždy možné není. Žena s obviněním z návodu k vraždě od počátku nesouhlasí.

„Trestní stíhání musí být zastaveno, je-li promlčeno,“ vysvětlila své rozhodnutí ohledně Kunce soudkyně Hana Hrnčířová. Uvedla, že nebyl prokázán ani majetkový motiv, ani to, že by žena bratra k vraždě navedla. „Návod prokázán nebyl a rovněž žádný majetkový motiv prokázán nebyl,“ řekla soudkyně.

Podnikatel zemřel v noci ze 7. na 8. září roku 1998 ve vile v ulici U Laboratoře na pražské Ořechovce. Obžaloba tvrdí, že si Kunc na místo záměrně přinesl podomácku upravenou zbraň s tlumičem a že švagra po hádce v jeho ložnici třikrát zasáhl do hlavy a jednou do krku. Zvrat v dlouho neobjasněném případu nastal, když proti Kuncovi a jeho sestře začal vypovídat jeho někdejší společník Vladimír Gottfried, který byl na místě činu a který svému kamarádovi pomáhal zahladit stopy.

Obžalovaný Martin Kunc (druhý zleva) v jednací síni pražského městského soudu,...

Obžalovaný Martin Kunc (druhý zleva) v jednací síni pražského městského soudu, který 7. června 2019 zastavil jeho trestní stíhání. Kunc před více než 20 lety zastřelil svého švagra, italského podnikatele. Podle soudkyně nebylo prokázáno, že by muž vraždil kvůli zisku a vražda je tak promlčená. Soud také zprostil obžaloby Kuncovu sestru a manželku zavražděného (druhá zprava), která podle policie bratra k činu navedla. Verdikt není pravomocný.

Ten však podle soudkyně nemůže být považován za důvěryhodného svědka. „Jedná se o osobu, která byla v minulosti opakovaně soudně trestána,“ řekla mimo jiné Hrnčířová. Jiný důkaz o zapojení obžalované a možném majetkovém motivu podle ní předložen nebyl.

Státní zástupce Vladimír Pazourek tvrdí, že se sestra chtěla zbavit nepohodlného manžela a zároveň nechtěla rozvodem přijít o majetek. Soud ji po vraždě skutečně prohlásil za jedinou dědičku, a podle obžaloby jí tak připadl majetek v hodnotě 23,4 milionu korun.

Kunc u soudu vypověděl, že k muži nepřišel s úmyslem ho zastřelit. Se svou obětí se prý dostal do potyčky, protože cizinec dlouhodobě týral jeho sestru. Te řekla, že s celou záležitostí nemá nic společného. Bratr se jí podle ní s činem nikdy nesvěřil a o smrti manžela se dozvěděla z televizních zpráv.

Pazourek pro Kunce navrhnul trest v horní polovině sazby, která podle starého trestního zákoníku činí 12 až 15 let, případně umožňuje uložení výjimečného trestu. Pro sestru žádal uložení trestu při dolní hranici sazby.

Obhájci v závěrečných řečech poukazovali na to, že podle nich neexistují důkazy o možném majetkovém motivu. „To je pouhá představa státního zástupce, ale je to pouhá hypotéza,“ řekl předminulý týden jeden z Kuncových advokátů Eduard Bruna. Podle právníků nebyly předloženy ani důkazy, které by prokazovaly ženino zapojení do vraždy.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...