Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zkritizoval obce. Vadí mu pronajímání radarů a ‚kšeftování‘ s pokutami

Radar - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radar - ilustrační foto | foto: Reprofoto

BRNO Radnice obcházejí zákon, pokud si od soukromé firmy pronajmou radar a na oplátku jí přenechají významnou část peněz vybraných na pokutách od řidičů. Vyplývá to z nového verdiktu, v němž Nejvyšší správní soud vyjádřil pochybnost nad zákonností takto získaných důkazů a objektivitou přestupkového řízení.

Podobný přenos výkonu veřejné správy na soukromý subjekt je nepřípustný. Rozsudek je dostupný na webu soudu.

Nejvyšší správní soud (NSS) už v roce 2008 rozhodl, že měření rychlosti aut smí provádět jen státní či obecní policie a že data získaná soukromým subjektem nemohou být podkladem k pokutě. Některé obce si ale automatické stacionární radary pronajaly. Formálně tak měření zajišťovaly vlastními prostředky.

Obnova přestupkového řízení

Konkrétně se nyní NSS zabýval radarem v Radvánovicích na Semilsku. Řidič po skončení přestupkového řízení zjistil, že radar patřil soukromé firmě, a proto požádal o obnovu řízení, aby mohl zpochybnit zákonnost měření. Městský úřad v Turnově i Krajský úřad Libereckého kraje dospěly k závěru, že měření bylo v souladu se zákonem. Krajský soud v Hradci Králové a nyní i NSS však přisvědčily řidičovi a povolily obnovu.

ČTĚTE TAKÉ:

Nešlo totiž o pouhý pronájem měřicích zařízení, ale o „širokou participaci soukromých subjektů na přestupkovém řízení, včetně hmotné zainteresovanosti na jeho výsledku a průběhu.“ Firma zajišťovala veškerý servis zařízení. Navíc poskytovala městu, respektive strážníkům, další služby související s přestupkovým řízením. Pomáhala s korespondencí a vymáháním, poskytovala poradenství. Za každý radar dostávala od města Turnov 1000 korun měsíčně, 60 procent z pokut plus daň z přidané hodnoty.

Finanční „kořist“

NSS obecně připustil, aby instalaci a nastavení měřicích zařízení prováděl externí subjekt, nikoliv však za situace, kdy je motivován finanční „kořistí“ z pokut. „V projednávané věci nejde o pouhý pronájem měřicího zařízení, ale o širokou míru participace na výkonu státní moci subjektem, jehož zájmem je, aby byly uloženy a vymoženy co nejvyšší pokuty. Takto nastavený systém nepochybně vede k obcházení zákona a k nepřípustnému přenosu výkonu veřejné správy na soukromý subjekt,“ stojí v rozsudku.

Krajský úřad v kasační stížnosti tvrdil, že k přenosu kompetencí na soukromou firmu nedocházelo. Nájemní smlouva prý končila instalací radaru. Záznamy se automaticky generovaly v systému městské policie. Výpočet nájmu byl podle kraje „právně přípustný, zákonný a zcela průhledný“.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...